رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی یکی از روش های درمان سرطان است که در دسته درمان های مهم در انواع سرطان جای دارد. رادیوتراپی یا همان پرتودرمانی به دو روش انجام میگیرد که عبارتند از رادیوتراپی داخلی و رادیوتراپی خارجی. که بسته به نوع سرطان بیمار و محل قرارگیری تومور سرطان در بدن درمان بیمار انجام میگیرد.

رادیوتراپی

رادیوتراپی سرطان سینه

رادیوتراپی بخشی جدایی ناپذیر از روند درمان زنان مبتلا به سرطان سینه است زیرا عودهای موضعی، یعنی ظهور مجدد تومور سرطانی را در بانوان مبتلا به این نوع سرطان کاهش می دهد و بقا را بهبود می بخشد، همانطور که توسط مطالعات علمی متعددی که بیماران را برای مدت طولانی در طول سال ها دنبال کرده اند نشان داده است. معمولاً درمان در 5-7 هفته، با جلسات روزانه، از دوشنبه تا جمعه، استراحت در آخر هفته برای بازسازی سلول های سالم و تقسیم دوز کل پرتودرمانی 45-50 گری به کسرهای روزانه 1 انجام می شود.

بنابراین، برای انجام رادیوتراپی، بانوان باید هر روز، به بیمارستانی که در ان تحت درمان با رادیوتراپی هستند مراجعه نمایند. علاوه بر این، به ویژه در بیماران مسن یا ضعیف، رادیوتراپی می تواند عوارض جانبی بر روی اندام های واقع در نزدیکی ناحیه تحت تابش ایجاد کند که کیفیت زندگی و سلامت کلی بیمار را به خطر می اندازد. از منظر سازمانی، رادیوتراپی نیازمند تعهد قابل توجهی برای بیمارستان از نظر منابع اقتصادی و حرفه ای است.

آیا رادیوتراپی تنها راه برای درمان سرطان است؟

خیر، رادیوتراپی تنها یکی از راه های مهم در درمان سرطان است اما تنهاترین روش هم نیست. روش های مهم دیگری از درکان سرطان بجز رادیوتراپی نیز وجود دارند مانند شیمی درمانی سرطان که با روشی متفاوت تر از رادیوتراپی انچام میگیرد و مانند آن تاثیر بسیار زیادی در درمان سرطان دارد.

رادیوتراپی به چه شکل انجام میشود؟

روش انجام رادیوتراپی شما بستگی به نوع درمان شما برای نوع سرطانتان خواهد داشت:

رادیوتراپی خارجی

رادیوتراپی با پرتو خارجی، تابش را از یک دستگاه از خارج . اطراف بدن به بدن بیمار تابش میدهد. این روش رایج ترین درمان رادیوتراپی برای سرطان است.

هر جلسه درمان سریع است و حدود 15 دقیقه طول می کشد. تشعشع در هنگام ورود به بدن آسیب نمی زند و باعث سوزش پوست نمیشود. در طول درمان ممکن است مقداری صدای دستگاه را که در حال  چرخش اطراف بدنتان هست را بشونید و مقداری بو را استشمام نمایید. به طور معمول، افراد 5 بار در هفته، از دوشنبه تا جمعه، جلسات درمانی دارند. این برنامه معمولاً بسته به برنامه درمانی شخصی شما بین 3 تا 9 هفته ادامه می یابد.

این نوع رادیوتراپی فقط تومور را هدف قرار می دهد. و ممکن است برخی از سلول های سالم اطراف تومور را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که اکثر مردم هنگام ارائه هر درمان هیچ دردی احساس نمی کنند، اثرات درمان به آرامی در طول زمان ایجاد می شود و ممکن است شامل ناراحتی، تغییرات پوستی یا سایر عوارض جانبی باشد، با توجه به مکانی که درمان در ان انجام میگیرد باشد. استراحت 2 روزه در درمان هر هفته به بدن شما فرصت می دهد تا این آسیب را ترمیم کند. برخی از اثرات رادیوتراپی ممکن است تا پایان دوره درمان از بین نرود.در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی فورا تیم پزشکی خود را در جریان بگذارید.

chemotherapy

 رادیوتراپی داخلی

 رادیوتراپی داخلی که براکی تراپی نیز نامیده می شود. شامل قرار دادن موقت و دائمی منابع رادیواکتیو در محل تومور است.

به طور معمول، درمان های مکرر در طی چند روز و چند هفته انجام خواهد شد. این درمان ها ممکن است نیاز به اقامت کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشند. ممکن است برای جلوگیری از آگاهی از درد در حالی که منابع رادیواکتیو در بدن قرار می گیرند، نیاز به بیهوشی داشته باشید. اکثر افراد در طول این درمان احساس ناراحتی کمی می کنند. اما برخی ممکن است در اثر بیهوشی دچار ضعف یا حالت تهوع شوند.

 شما باید اقدامات احتیاطی را برای محافظت از دیگران در برابر قرار گرفتن در معرض تشعشع انجام دهید. تیم پرتودرمانی شما این دستورالعمل ها را ارائه خواهد کرد. نیاز به چنین اقدامات احتیاطی زمانی پایان می یابد که:

 ایمپلنت دائمی رادیواکتیویته خود را از دست می دهد.

 • ایمپلنت موقت برداشته می شود.

 آماده سازی قبل از رادیوتراپی

 این آماده سازی ها در بخش رادیوتراپی که در آن درمان انجام می شود، همراه با پزشک معالج، فیزیکدان پزشکی و پرتودرمانگر انجام می شود.

 تثبیت - برای اینکه پرتوها با هر درمان دقیقاً به همان مکان برخورد کنند، مهم است که کاملاً بی حرکت و در همان موقعیت دراز بکشید. برای اطمینان از این امر، به عنوان مثال، بسته به ناحیه ای که می خواهید درمان کنید، از بالشتک ها، دسته ها و قالب ها استفاده می شود.

 برنامه دوز سی تی - اغلب برای برنامه ریزی پرتو درمانی از  سی تی  (توموگرافی کامپیوتری) استفاده می شود. اشعه ایکس از قسمتی از بدن که باید درمان شود گرفته می شود. تصاویر CT برای ایجاد یک طرح درمانی به صورت جداگانه استفاده می کند. که نیازمند محاسبات دقیقی است که ممکن است مدت زیادی طول بکشد.

 شبیه ساز - پس از انجام تمام معاینات و آمادگی های لازم، نوبت به شبیه سازی درمان در بیماران میرسد. در این زمان روی قسمتی از بدن که باید روی آن رادیوتراپی سرطان انجام شود با استفاده از جوهر تاتو بصورت نقاط ریز زده میشود تا در حین درمان اشعه تنها به همان قسمت ها تابانده شود و دیگر سلول های سالم بدن در طی آن آسیب نبینند.

 دندانپزشک - همه بیمارانی که رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن دریافت می کنند باید قبل از شروع درمان به دندانپزشک مراجعه کنند. رادیوتراپی تولید بزاق را کاهش می دهد که می تواند باعث آسیب به دندان ها شود و بنابراین باید از قبل درمان های دندانپزشکی لازم انجام شود. در صورت کشیدن دندان باید 14 روز قبل از شروع پرتودرمانی بگذرد.

 شیمی درمانی

 شیمی درمانی از زمان یونانیان باستان استفاده می شده است. با این حال، شیمی درمانی برای درمان سرطان در دهه 1940 با استفاده از خردل نیتروژن آغاز شد. از آن زمان، بسیاری از داروهای جدید در تلاش برای یافتن اینکه چه چیزی در شیمی درمانی موثر است، ایجاد و آزمایش شده است.

شیمی درمانی اغلب برای شناسایی داروهایی استفاده می شود که به طور خاص سلول های سرطانی را از بین می برند. گاهی اوقات به این داروها داروهای «ضد سرطان» یا «ضد تینئوپلاستیک» می گویند. درمان فعلی از بیش از 100 دارو برای درمان سرطان استفاده می کند. بسیاری از داروهای شیمی درمانی در حال توسعه و تحقیق هستند.

اینکه آیا شیمی درمانی یک درمان موثر برای شما است و چه داروهایی باید داشته باشید به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان شما
 • ظاهر سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود
 • آیا سرطان گسترش یافته است؟
 • سلامت کلی شما

شیمی درمانی برای چه مواردی استفاده میشود؟

  اگر سرطان گسترش یافته باشد یا در خطر گسترش باشد، می توان از آن استفاده کرد.

 • شیمی درمانی برای درمان کامل سرطان
 • به عنوان مثال، شیمی درمانی ممکن است با رادیوتراپی (شیمی درمانی) ترکیب شود.
 • قبل از جراحی (شیمی درمانی نئوادجوانت) برای موثرتر کردن سایر درمان ها استفاده می شود.
 • کاهش خطر عود سرطان پس از جراحی (شیمی درمانی کمکی)
 • شیمی درمانی برای تسکین علائم (شیمی درمانی تسکین دهنده) در صورت عدم امکان درمان

مدت زمان شیمی درمانی

درمان های شیمی درمانی بسته به نوع، اندازه و محل سرطان می تواند متفاوت باشد. برخی از انواع شیمی درمانی می تواند بین 3 تا 6 ماه طول بکشد. به طور معمول، درمان شامل چندین چرخه است. یک سیکل معمولاً 2 تا 6 هفته طول می کشد. در هر سیکل چندین جلسه درمانی وجود دارد. جلسات می تواند یک بار در روز، یک بار در هفته یا یک بار در ماه برگزار شود.

شیمی درمانی

عوارض جانبی احتمالی شیمی درمانی

هدف داروهای شیمی درمانی این است که سلول‌ها را سریع‌تر تقسیم کنند و در نتیجه علیه سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند. سلول های دیگر بدن مانند مغز استخوان، پوشش دهان و روده و فولیکول های مو نیز به سرعت تقسیم می شوند. شیمی درمانی نیز می تواند بر این سلول ها تأثیر بگذارد و عوارض جانبی ایجاد کند.

عوارض جانبی شیمی درمانی به شکل و دوز داروهای داده شده و مدت زمان مصرف بستگی دارد. عوارض جانبی معمول عبارتند از:

 • ریزش مو
 • زخم دهان
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • افزایش احتمال عفونت (از تعداد کم گلبول های سفید خون)
 • کبودی یا خونریزی آسان (به دلیل تعداد کم پلاکت خون)
 • خستگی (از تعداد کم گلبول های قرمز خون)

معمولا این عوارض طولانی مدت باقی نمی مانند و پس از پایان درمان ناپدید می شوند. در اینجا چند راه برای کاهش این عوارض وجود دارد. برای کمک به به حداقل رساندن عوارض جانبی، حتماً از پزشک یا پرستار خود در مورد داروها سؤال نمایید. هنگام انجام شیمی درمانی، باید هر گونه عوارض جانبی را که تجربه می کنید به تیم پزشکی خود اطلاع دهید تا آنها بتوانند شما را سریعا درمان نمایند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به کاهش دوز داروهای شیمی درمانی یا به تعویق انداختن یا توقف درمان باشد تا عوارض جانبی بدتر نشود.

شیمی درمانی چه زمانی و به چه صورتی انجام میشود؟

شیمی درمانی گاهی به عنوان تنها راه درمان سرطان استفاده می شود. با این حال، اغلب همراه با جراحی، پرتودرمانی یا سایر درمان‌های بیولوژیک انجام می‌شود.

بطور کلی شیمی درمانی در موارد زیر انجام می شود:

 • قبل از جراحی یا پرتودرمانی با هدف کاهش اندازه تومور است.
 • بعد از جراحی یا پرتودرمانی. این کار برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده انجام می شود.
 • هنگام انجام پرتودرمانی و درمان بیولوژیک که با هدف به حداکثر رساندن اثر درمان است.
 • روش شیمی درمانی مورد استفاده بستگی به نوع سرطان مبتلا دارد. در اینجا چند راه برای اعمال آن وجود دارد:
 1. موضعی

کرم ها یا ژل های حاوی داروهای شیمی درمانی روی پوست اعمال می شود. این روش شیمی درمانی معمولا برای درمان انواع خاصی از سرطان پوست انجام می شود.

 • دهانی

برخی از شیمی درمانی را می توان به صورت قرص، کپسول یا مایع به صورت خوراکی مصرف کرد.

 • تزریقی

داروهای شیمی درمانی تزریقی را می توان از طریق تزریق به ماهیچه یا لایه چربی، به عنوان مثال در بازو، ران، یا شکم تجویز کرد.

 • داخل صفاقی (IP)

داروهای شیمی درمانی مستقیماً از طریق یک روش جراحی یا از طریق یک لوله خاص به داخل حفره شکمی، جایی که روده، کبد و معده وجود دارد، داده می شود.

 • داخل شریانی (IA)

داروهای شیمی درمانی مستقیماً در شریان هایی که خون رسانی به سرطان می کنند، وارد می شوند.

 • داخل وریدی (IV)

داروهای شیمی درمانی مستقیماً در رگ تزریق می شوند.

بهترین مکان برای شیمی درمانی و رادیوتراپی

برای آنکه بهترین نتیجه را از درمان خود بگیرید. بهتر است به بهترین کلینیک درمانی مراجعه نمایید تا زیر نظر پزشکان متخصص و تجهیزات به روز درمانتان را انجام دهند. کلینیک آروین اسکرینینگ یکی از همان کلینیک های تخصصی است که در زمینه شیمی درمانی تنها کلینیک تخصصی در تهران میباشد که به درمان بیماران سرطانی میپردازد.

ویژگی های مهم در کلینیک آروین اسکرینینگ چیست؟

برخی از نکات و ویژگی های مهم وجود دارد که باعث شده است کلینیک آروین از نظر بیماران جز یکی از بهترین کلینیک ها در زمینه درمان سرطان قرار بگیرد. که میتوان به ویژگی های زیر اشاره کرد:

 1. حضور پزشکان و متخصصان خون و انکولوژی
 2. تخصصی بودن در زمینه درمان سرطان با شیمی درمانی و رادیوتراپی
 3. رعایت پروتکل های بهداشتی
 4. درمان و ویزیت سر موعد بیماران
 5. استفاده از تجهیزات به روز
 6. پاسخگویی شبانه روزی به بیماران
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: