اساساً، سگ‌ها مانند انسان‌ها از قند و سایر کربوهیدرات‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند، اما به سگ خود شکر گرانول غیرضروری ندهید و سعی کنید از شیرینی‌ها اجتناب کنید. (منبع: mekardo.com )

شکر موجود در میوه ها و سبزیجات به نام فروکتوز برای سگ شما بی خطر است، زمانی که میوه ها و سبزیجات به عنوان غذا یا بخشی از یک رژیم غذایی کامل و متعادل از نظر تغذیه ای مصرف شوند. (لطفاً توجه داشته باشید که همه میوه ها بی خطر نیستند. به عنوان مثال، انگور برای سگ ها سمی است.)

mekardo.com

از طرف دیگر، شکر دانه ریز انتخاب خوبی برای سگ شما نیست، چه به شکل مکعب باشد یا یک کلوچه. شکر می تواند منجر به افزایش وزن شود، که خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی جدی را در سگ افزایش می دهد، از جمله:

  • آرتروز
  • پارگی رباط صلیبی
  • بیماری دیسک بین مهره ای
  • نارسایی قلب
  • بیماری کوشینگ
  • مشکلات پوستی
  • برخی از انواع سرطان

به نقل از وب سایت mekardo.com سگ‌ها می‌توانند از کربوهیدرات‌ها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند و آن‌ها را به گلوکز تجزیه کنند که سوخت سلول‌ها را تامین می‌کند.

mekardo.com

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که ممکن است همراه با رژیم غذایی سرشار از قند باشد:

ناراحتی معده: غذاهای غنی از قند می توانند منجر به استفراغ، اسهال و از دست دادن اشتها شوند.

دیابت: بیشتر سگ ها به نوعی دیابت (دیابت نوع 1) مبتلا می شوند که مربوط به مصرف قند نیست، اما شکل دیگر (دیابت نوع 2) گهگاه رخ می دهد.

علاوه بر شکر، دو شیرینی مهم وجود دارد که برای سگ ها کاملاً ممنوع است. اگر قبلاً از خطرات زایلیتول و شکلات اطلاعی ندارید، با علائم آن آشنا شوید و برچسب مواد تشکیل دهنده خود را بررسی کنید

زایلیتول: بسیاری از آب نبات ها، آدامس ها، خمیر دندان ها، محصولات پخته شده بدون شکر، کره بادام زمینی و غذاهای رژیمی با جایگزین قند زایلیتول شیرین می شوند. بلعیدن می تواند باعث کاهش قند خون سگ به سطوح خطرناک شود و می تواند منجر به نارسایی کبد شود. علائم شامل استفراغ، بی حالی، هماهنگی ضعیف، تشنج و مرگ است. اگر مشکوک به مسمومیت با زایلیتول هستید، حیوان خانگی خود را فورا نزد دامپزشک ببرید.

mekardo.com

شکلات: بیشتر والدین حیوانات خانگی به خوبی می دانند که شکلات برای سگ ها مضر است. خطرناک ترین انواع شکلات عبارتند از شکلات تلخ و شکلات شیرین نشده به دلیل سطوح بالای تئوبرومین و کافئین (هر دو متیل گزانتین). شکلات می تواند باعث استفراغ و اسهال سگ شود و در موارد شدیدتر منجر به مشکلات قلبی، لرزش، تشنج و مرگ شود.

آیا آب نبات برای سگ مضر است؟ اگر سگ شکر بخورد چه اتفاقی می افتد؟

اگر توله سگی دارید که به خوراکی های شیرین علاقه دارد، ممکن است این افکار در ذهن شما باشد، و حق دارید که محتاط باشید. شکر برای سگ ها سمی نیست. با این حال، برای آنها خیلی خوب نیست.

سگ ها نیز مانند انسان دارای جوانه های چشایی برای شیرینی جات هستند. این احتمالاً به این دلیل است که سگ ها همه چیزخوار هستند، به این معنی که آنها ترکیبی از گوشت و مواد گیاهی می خورند.

همانطور که گفته شد، کربوهیدرات‌هایی که سگ‌ها به‌طور طبیعی در طبیعت می‌خورند، شامل الیاف (مانند چرای علف‌ها یا مصرف محتویات معده طعمه‌های گیاهخوارشان) و قندهای موجود در برخی میوه‌ها است.

از طرف دیگر، شیرین کننده های مدرن برای سگ ها طبیعی نیستند. مصرف قند گرانول ممکن است باعث ناراحتی معده و عدم تعادل باکتری‌هایی شود که در روده زندگی می‌کنند. علائم می تواند از ناراحتی خفیف شکم تا بیماری جدی که نیاز به بستری شدن دارد متغیر باشد، بسته به اینکه نوزاد شما چقدر حساس است و چه خورده است.

به علاوه، در درازمدت، مصرف شکر می تواند باعث افزایش وزن، دیابت، مشکلات دندانی و سایر مشکلات سلامتی شود.

کدام شیرینی ها برای سگ ها سمی هستند؟

حتی اگر شکر به خودی خود برای سگ ها سمی نیست - بسیاری از مواد شیرین و آب نبات دیگر بسیار سمی هستند! این شامل:

زایلیتول و سایر شیرین کننده های مصنوعی: زایلیتول معمولا در آدامس های بدون قند و نعناع یافت می شود، اما ممکن است در سایر شیرینی ها و نوشیدنی ها و حتی در برخی از انواع کره بادام زمینی و خمیردندان نیز وجود داشته باشد. این شیرین کننده باعث ناراحتی معده، آسیب کبد، هیپوگلیسمی (کاهش غیرطبیعی سطح قند خون) و حتی تشنج، نارسایی کبد و مرگ در سگ می شود.

شکلات: شکلات برای حیوانات خانگی سمی است - و شکلات تلخ حتی خطرناک تر است (هرچه شکلات تیره تر باشد، خطرناک تر است). سمیت شکلات (همچنین به عنوان مسمومیت با تئوبرومین شناخته می شود زیرا تئوبرومین یک ماده شیمیایی سمی برای سگ است) می تواند باعث ناراحتی معده، لرزش عضلانی، تشنج و آریتمی (ناهنجاری های ضربان قلب) شود. اگر شدید باشد، حتی می تواند منجر به مرگ شود.

کشمش و انگور: این میوه ها و همتایان خشک آنها می توانند باعث نارسایی کلیه در حیوانات خانگی شوند.

کافئین: دقیقاً مانند ما، سگ‌ها نیز ممکن است با بوی شیرین و خامه‌ای یک لاته فریفته شوند یا در مورد آن کیسه دانه‌های اسپرسو با روکش شکلات کنجکاو شوند، اما کافئین برای حیوانات خانگی سمی است و علائم و خطراتی مشابه با مصرف شکلات ایجاد می‌کند.

همچنین مهم است که در مورد بسته بندی آب نبات فکر کنید، زیرا گاهی اوقات سگ ها آب نبات را با بسته بندی و همه چیز می بلعند. در مقادیر زیاد، آن مواد غیرقابل هضم ممکن است در معده یا روده آنها گیر کند و باعث انسداد شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

چگونه توله سگ خود را ایمن نگه دارید

سگ ها موجوداتی کنجکاو هستند و بسیاری از سگ ها «قبل از اینکه نگاه کنند غذا می خورند». اگر یک لقمه غذای هیجان‌انگیز پیدا کنند، آن را تا جایی که می‌توانند سریع می‌خورند - احتمالاً خیلی سریع برای برداشتن آن. بنابراین، جلوگیری از خوردن آب نبات یا شیرینی توسط سگ شما در وهله اول بسیار مهم است.

در اینجا چند نکته برای سگ ها و آب نبات ها آورده شده است.

شیرینی ها را دور از دسترس سگ خود نگه دارید. سگ ها به لطف بینی حساس خود به راحتی می توانند آب نبات و شیرینی را از طریق بو پیدا کنند. تصور نکنید که توله سگ شما آب نبات هالووین یا شیرینی های تازه پخته شده کریسمس را روی پیشخوان پیدا نمی کند. مطمئن شوید که هر شیرینی در آن قفل شده است یا به اندازه ای بالا است که یک سگ با انگیزه نتواند به سمت آنها بپرد. و در مورد شیرینی های سمی ذکر شده در بالا بیشتر مراقب باشید.

سطل زباله خود را ایمن کنید. مطمئن شوید که اگر در سطل زباله بوی شیرینی می دهد، امکان غواصی در زباله دانی برای توله سگ شما وجود ندارد.

مطمئن شوید که همه افراد خانه قوانین را می دانند. به کودکان توضیح دهید که چرا سگ ها نمی توانند آب نبات یا شیرینی بخورند و در مورد گزینه های غذایی سالم تری که می توانند به توله سگ مورد علاقه خود بدهند، صحبت کنید.

اگر سگ شما آب نبات یا شیرینی دیگری خورد، به خصوص چیزی که می دانید سمی است، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. در صورت امکان به آنها اطلاع دهید که سگ شما دقیقا چه چیزی خورده و چه مقدار از آن را می خورد. آوردن لفاف یا بسته بندی به ویزیت دامپزشک می تواند کمک کننده باشد.

چه زمانی سگ ها می توانند شیرینی ها را با خیال راحت بخورند؟

دادن یک خوراکی خوشمزه به سگ خود راهی سرگرم کننده برای برقراری ارتباط با آنها است. خوشبختانه، راه‌هایی برای گنجاندن شیرینی‌ها در خوراکی‌هایتان وجود دارد، اما مهم است که فقط خوراکی‌های ایمن برای سگ‌ها به آن‌ها بدهید. از شکلات، آب نبات های سفت، بستنی و سایر غذاها و خوراکی های انسانی که برای سگ ها مضر هستند صرف نظر کنید. در عوض، یکی از خوراکی های سرگرم کننده زیر را انتخاب کنید.

میوه هایی مانند زغال اخته، هندوانه یا تکه های سیب. اینها را می توان همانطور که هست تغذیه کرد، یا منجمد کرد و در یک "توله سیکل" (دستور العمل های سرگرم کننده آنلاین برای این کار وجود دارد). اگر مطمئن نیستید که کدام میوه برای حیوانات خانگی بی خطر است یا چه مقدار از آن را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید، از دامپزشک خود بپرسید. از ایجاد حفره و لایه برداری اجتناب کنید. و هرگز از انگور یا کشمش استفاده نکنید - آنها می توانند باعث نارسایی کلیه شوند.

فقط برای توله سگ خود کیک مناسب سگ بپزید. یکی از کیک های قندی را که برای انسان طراحی شده است ایجاد نکنید. در عوض، به دنبال دستور العمل کیک ایمن برای سگ و بدون قند اضافه باشید. برخی از فروشگاه ها حتی کیت هایی برای پخت کیک تولد یا کیک مخصوص سگ می فروشند.

یک غذای لذیذ مخصوص سگ را از یک بوتیک محلی برای حیوانات خانگی انتخاب کنید.

همه این گزینه‌ها به سگ شما اجازه می‌دهند با خیال راحت از خوراکی شیرین خود لذت ببرند، اما مطمئن شوید که فقط گاهی اوقات آنها را درمان می‌کنید. تغذیه بیش از حد آنها می تواند باعث چاقی، پانکراتیت، اختلالات سیستم عصبی و سایر مشکلات سلامتی شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: