پارچه شنل یا پارچه بافت یکی از بهترین پارچه ها برای دوخت لباس های پاییزه و زمستانه است. یکی از جذابیت های ظاهری این پارچه، مشخص بودن تار و پود آن می باشد. جالب است بدانید که طرح های این پارچه با استفاده از نخ ها و الیافی که در آن به کار رفته اند، شکل می‌گیرد. تنوع در الیاف به کار رفته برای بافت این پارچه بسیار زیاد است و به همان دلیل شاهد پارچه های چشمگیر و زیبای شنل هستیم.

در بافت پارچه شنل، الیاف گوناگونی به کار می روند. بر اساس تراکم این الیاف، پارچه ایستایی خود را پیدا می کند. برای مثال ایستایی الیاف کم تراکم به صورت شل است، ولی پارچه شنل با تراکم متوسط دارای ایستایی کتی می باشد.

 پارچه شنل ترک دارای بافت های متقارن است و در بافت آن از ۲ تا ۱۰ نخ گوناگون می تواند به کار رود. پارچه شنل ترک برای دوخت انواع کت های خاص زنانه بسیار عالی می شود.

خرید پارچه شانل

یکی از مزایای ویژه این پارچه، چروک پذیری بسیار پایین آن می باشد. در واقع باید بگوییم که این پارچه جزو پارچه های زمستانه کم چروک پذیر، محسوب می شود. اما اگر قصد اتو‌‌ کردن آن را داشتید حتما از اتو با دمای متوسط و لایه محافظ استفاده کنید.

 لباس های شنل را در هیچ صورتی به خشک شویی نسپرید. زیرا ماشین لباس شویی و خشک کن های چرخشی به بافت پارچه آسیب می زنند. بهترین راهکار، شست و شو به صورت دستی می باشد.

قیمت پارچه شانل بر اساس الیاف به کار رفته شده در آن و کیفیت آن بستگی دارد. با توجه به کیفیت بالا و کاربردهای فراوان این پارچه می توان گفت که از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است.

 در ادامه با سایر ویژگی ها و نکات پارچه شنل بافت آشنا می شویم. یکی از بهترین انواع پارچه شنل، پارچه شنل ترک می باشد که در ابن مطلب با آن آشنا می شویم.

الیاف به کار رفته در پارچه شنل

الیاف متنوعی در بافت پارچه شانل استفاده شده اند، به همین دلیل نمی توانیم به صورت دقیق الیاف این پارچه را نام ببریم. جالب است بدانید که الیاف پشمی به کار رفته شده در تولید این پارچه، حس لمسی بسیار لطیفی دارند. امکان بافت پارچه شانل با الیافی نظیر پشم، پلی استر، ویسکوز ریون، اکرلیک و نایلون وجود دارد.

نوع بافت شانل به صورت متقارن است. در واقع پارچه بافت، بافتی تار و پودی دارد. لازم به ذکر است که در تولید پارچه شانل، ۲ الی ۱۰ نخ متفاوت می تواند به کار رود. معمولا این پارچه دارای بافتی شل است. تراکم پایین بافت نیز موجب شده که این پارچه، لخت باشد.

بررسی ایستایی پارچه شنل

پارچه شانل یکی از پر کاربرد ترین پارچه های زمستانی می باشد. ایستایی پارچه بافت بر اساس نخ های به کار رفته شده در بافت آن می باشد. چنانچه در بافت این پارچه از نخ های ضخیم و گره دار با تراکم بافت متوسط استفاده شود، ایستایی آن به صورت کتی و آهار دار خواهد بود.

اگر در بافت آن، نخ های ظریف با تراکم پایین به کار روند، ایستایی پارچه به صورت شل و لخت است. در نتیجه به علت تفاوت در تراکم نخ به کار رفته شده در بافت شانل، این پارچه دارای ایستایی از لخت تا کتی است.

ویژگی های پارچه شانل ترک

قیمت پارچه شنل ترک

در ادامه به بررسی ویژگی هایی همچون لطافت، چروکی و شکنندگی، کاربرد، شیوه نگهداری، روش شست و شو و خشک کردن، نحوه اتو کشی، نکات خرید و اتو کردن می پردازیم.

یکی از بهترین مزایای پارچه شنل، لطافت قابل توجه آن است. این لطافت به دلیل به کار رفتن الیاف پشمی بسیار لطیف، در درون پارچه می باشد. این پارچه دارای زیر دست و تن خور نرمی است. البته در برخی از مدل های پارچه شنل ممکن است الیاف زر یا سیم استفاده شود. این الیاف باعث زبر شدن پارچه می شوند‌.

 لازم به ذکر است که قیمت پارچه شنل که در آن الیاف زر و سیم به کار رفته باشد، بیشتر از نمونه های ساده است.

چروک پذیری پارچه شانل ترک

 خوب است بدانید که الیاف پشمی به کار رفته شده در بافت پارچه شنل، دارای خاصیت ارتجاعی هستند.  به همین دلیل پارچه شانل یکی از کم چروک ترین پارچه های زمستانه محسوب می‌شود. با یک اتو کشی سریع و راحت می توانید آن را صاف کنید.

ظریف و حساس

پارچه شنل به دلیل داشتن تراکم بافتی پایین و الیاف ظریف، یک پارچه حساس است. به همین دلیل این پارچه نباید تحت فشار و کشش زیاد قرار بگیرد؛ زیرا بافت پارچه خراب می شود. در نگهداری این پارچه باید دقت ویژه ای داشته باشید تا دوام آن حفظ شود و همچنین طول عمر بیشتری داشته باشد.

کاربرد

یکی از کاربردهای ویژه پارچه شنل، دوخت انواع کت و پالتوهای زمستانی و گرم می باشد.  البته برای دوخت این نوع لباس های زمستانی، پارچه شانل ترک را پیشنهاد می کنیم. زیرا ایستایی این پارچه بسیار عالی می باشد و برای دوخت کت فوق العاده است.

اگر می خواهید با پارچه زمستانه بافت لباس بدوزید، دوخت بلیزر، دامن و پیراهن با پارچه شنل ترک را امتحان کنید. حتی می توانید سری به ایده های دوخت لباس های زمستانه برند شنل با پارچه شانل بزنید و نمونه دوخت های فوق العاده آن ها را ببینید و از آن ها ایده بگیرید. در دوخت کت های بافت هم می توانید ایده های مختلفی را پیاده کنید‌. برای مثال می توانید روی یقه آن ها مانور دهید.

نکات نگهداری شانل

پارچه شانل پالتویی

پارچه شنل با توجه به نوع بافت، الیاف به کار رفته شده در تولید آن، یک پارچه حساس و ظریف است. به همین دلیل در نگهداری آن باید دقت کنید و مواردی را هم در نظر بگیرید. اگر لباس شانل شما از نوع کم تراکم است، هرگز آن را از رخت آویز، آویزان نکنید؛ چرا که آویزان کردن، باعث آسیب رساندن به بافت آن شده در نتیجه لباس شما شل خواهد شد.

پارچه شانل پارچه ای ظریف است که نخ های تار و پود آن نمایان هستند. توجه داشته باشید که اجسام نوک‌ تیز و انگشتر به آن گیر نکنند و نخ کش نشود.

یکی دیگر از موارد ممنوع برای پارچه شانل ترک و سایر انواع شانل، فشار است‌. فشار زیاد روی پارچه شانل حالت آن را خراب می کند. به همین دلیل لباس های شانل خود را زیر لباس های دیگر نگذارید تا فشاری را تحمل نکند.

بهترین راه نگهداری از لباس های شانل، قرار دادن آن ها در داخل یک کاور محافظ پلاستیکی است. با این کار وسیله ای به لباس گیر نمی کند و نخ کش نمی شود. همچنین گرد و غباری نیز روی آن نخواهد نشست.

چگونه شانل ترک را بشوییم ؟

به دلیل وجود الیاف پشمی و پرز دار در داخل بافت پارچه شانل ترک، این پارچه را در داخل ماشین لباس شویی نیندازید. بهترین روش برای شست و شوی لباس های شانل، روش دستی می باشد.‌ مواردی مانند خشک کن چرخشی، ماشین لباس شویی و خشک شویی به بافت پارچه شانل آسیب وارد می کنند. بهترین دمای آب برای شست و شو پارچه بافت، دمای ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.

 همچنین توجه داشته باشید که به هیچ عنوان لباس و پارچه بافت را چنگ نزنید. چنگ زدن لباس های شانل مساوی با خراب شدن آن ها هستند. چنانچه بخشی از پارچه لک شد، به آرامی روی آن را با شوینده ملایم بشویید تا لکه پاک شود.  شوینده های حاوی سفید کننده، باعث کوتاه شدن عمر پارچه شانل می شوند‌.‌همچنین این شوینده های قوی، پارچه شانل را بور می کنند.

خشک کردن

پارچه شنل بسیار حساس است. به همین دلیل پس از شستن آن، نباید آن را روی بند رخت بیندازید. انواع لباس و پارچه شنل را زمانی که شستید روی یک سطح نرم، صاف و تمیز قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود.

به هیچ عنوان لباس و پارچه بافت را برای خشک شدن در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. زیرا این نور مستقیم، پارچه شما را بور می کند.

روش اتو کشی

به دلیل حساسیت پارچه شانل، در اتو کشی آن نیز باید دقت ویژه ای داشته باشید. اتو کشی شانل باید به صورت آرام و ملایم باشد. تراکم بافت پایین و شل بودن پارچه بافت، باعث شده که در برابر حرارت بالا پارچه خراب شود.‌ در نتیجه دمای اتو را در درجه متوسط قرار دهید.‌

برای نتیجه بخشی بهتر و همچنین ایمن ماندن پارچه، بهتر است از یک لایه پارچه پنبه ای محافظ برای اتو کشی استفاده کنید. نحوه درست و اصولی اتو‌ کشی به این صورت است که اتو‌ را نباید روی پارچه بکشید.‌ بلکه اتو را باید بگذارید و بردارید. در این صورت مطمئن می شوید که پارچه شما در اثر اتو کشی آسیبی نمی بیند و سالم می ماند.

نکات مهم در دوخت شنل ترک

در دوخت پارچه شنل باید از سوزن مناسب با نوع پارچه استفاده کنید. در واقع در خرید سوزن پارچه باید به ضخامت و ظرافت پارچه توجه کنید.

 سوزن مناسب برای دوخت این پارچه، سوزن شماره ۱۴ یا ۱۶ می باشد. 

یکی دیگر از موارد مهم، سر دوز زدن یا نوار دوری پارچه بافت می باشد. این پارچه به دلیل تراکم بافت پایین، پس از برش به سرعت ریش ریش می شود. به همین دلیل پس از برش حتما لبه های آن را به سرعت سر دوز زده یا نوار دوزی کنید.

قبل از برش سجاف ها، یک تکه از پارچه را کاملا لایی کشی نمایید. پس از این مرحله سجاف ها را برش بزنید. با این کار سجاف های شما دقیق خواهند بود.

استایل های جذاب با پارچه شنل

در ادامه استایل های جذاب که با پارچه شنل می توان داشت را بررسی می کنیم.

دوخت انواع مانتو پاییزه

مانتوهای پاییزه معمولا سبک هستند. در دوخت این مانتوها پارچه های زمستانه صخیم به کار می روند. پارچه شانل یکی از بهترین موارد برای دوخت مانتوهای پاییزه می باشد. شانل با بافت های جذاب و جالب توجهی که دارد می تواند یک مانتوی چشم نواز خاص را برای شما خلق کند. این پارچه انتخاب خوبی برای دوخت انواع مانتو کوتاه و اورسایز پاییزه است.

شلوارهای خاص شانل بافت

با پارچه شنل می توانید انواع شلوارهای جذابی مانند شلوار لگ، بوت کات و اسلیم فیت را بدوزید. اگر دارای پایین تنه لاغر هستید، پارچه شنل با طرح های شلوغ و درشت مناسب است. اما اگر پایین تنه چاقی دارید، پارچه شنل با رنگ تیره و مدل فیت برای شما پیشنهاد می شود.

دوخت لباس با توجه به ایستایی

پارچه های شنل ظریف، دارای ایستایی کمی هستند و حالتی لخت دارند. از این پارچه برای دوخت انواع دامن و کت های اسپرت می توانید استفاده کنید. از پارچه های شانل آهار دار نیز می توانید برای دوخت انواع کت دامن و کت شلوار های مجلسی استفاده کنید. دوخت انواع کت های مختلف بلند، کوتاه، اسپرت و مجلسی با این پارچه امکان پذیر است.

با پارچه‌ بافت می توان انواع لباس های خاص دخترانه و زنانه را دوخت. بر اساس سن و سلیقه خود، طرح مناسب شانل را انتخاب کنید.

قیمت پارچه شانل

پارچه شنل که یک‌پارچه زمستانه گرم محسوب می شود، بر اساس الیاف و نوع کاربری که دارد، قیمت مناسبی دارد.‌ در حقیقت می توانیم بگوییم که قیمت پارچه شنل بر اساس کاربرد و ویژگی های آن، مناسب است. زیرا با این پارچه می توانید انواع لباس های کاربردی و گرم پاییزه و زمستانه بدوزید.

سخن آخر

پارچه بافت شانل یک پارچه ظریف و حساس زمستانه است‌‌. این پارچه بر اساس الیاف به کار رفته در آن می تواند لخت یا آهار دار باشد.‌ این پارچه دارای حس لمسی لطیفی است. دوخت انواع کت، مانتو، پیراهن، شلوار و غیره با این پارچه بسیار عالی می شود.

 از آنجایی که این پارچه حساس است در دوخت آن باید به نکاتی توجه کنید. برای مثال از سوزن مناسب استفاده کنید. سوزن شماره ۱۴ یا ۱۶ سوزن مناسب برای دوخت پارچه بافت می باشد. همچنین توجه داشته باشید که بعد از برش این پارچه ممکن است ریش ریش شود. به همین دلیل پس از برش حتما آن را سر دوز بزنید یا نوار دوزی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: