از روابط کاری گرفته تا عاشقانه، همه میتواند آسیبی را تجربه کند به نام «کنترل کردن». کنترل میتواند به شکلهای مختلفی باشد. ممکن است گاهی اوقات افراد بطور آشکارا و واضحی، رفتارهای خصمانه و تهاجمی برای بدست آوردن کنترل رابطه انجام دهند، اما گاهی اوقات نیز میتواند آشکارا نباشد. در یک رابطه سالم، هر دو طرف در همه امور، بویژه اموری که مربوط به یکدیگر میشود، توافق نظر دارند و تعادل رعایت میشود. اما اگر یک طرف رابطه فردی کنترل گر وجود داشته باشد، تعادل از بین خواهد رفت و یکی از طرفین تسلط بیشتری پیدا میکند.

در روابط زوجین نیز ممکن است این عامل وجود داشته باشد و رابطه را تبدیل به یک رابطه سمی کند. کنترل در روابط زوجین میتواند شامل هر چیزی باشد، از تکنیک های سواستفاده عاطفی گرفته تا محدود کردن منابع مالی به اجبار. به همین ترتیب، تکنیک های کنترل، اغلب به آرامی شروع میشوند و با پرتنش شدن رابطه، بدتر میشوند. البته برخی از همسران کنترل کننده ممکن است نسبت به رفتار خود احساس گناه یا پشیمانی داشته باشند، اما همیشه اینطور نخواهد بود. یک همسر کنترل کننده میتواند از هر سن، نژاد، گرایش جنسی یا پس زمینه اجتماعی و فرهنگی باشد. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا به نشانه های کنترل گر بودن همسر در روابط زوجین بپردازیم. بعد از شناخت نشانه ها، میتوانید با مراجعه به یک مرکز مشاوره معتبر از خدمات مشاوره خانواده بهره مند گردید.

همسر کنترل گر

20 نشانه همسر کنترل گر

1. اغلب از شما انتقاد می کند

یک همسر کنترل گر، با کوچک ترین کارهایی که انجام می دهید، مشکل دارد. به همین علت تقریبا در همه کارها از شما ایراد میگیرد. ممکن است حتی ادعا کند صلاح شما را میخواهد و به دنبال این است که مطمئن شود اشتباه نمیکنید. اما در حقیقت او به دنبال کنترل کردن شما است و هدف او از انتقاد کردن این است که بدانید او از شما چه میخواهد.

2. همواره میخواهد مکان تقریبی شما را بداند

همسرتان در روز چندین بار با شما تماس میگیرد تا مطلع شود کجا هستید. حتی ممکن است در محل کارتان یا زندگی تان، پرس و جویی درمورد شما انجام دهد. البته این را باید به خاطر داشته باشید که اگر بدون ارتباط و خبر کردن او دیر به خانه می آیید یا مواردی از این دست، او حق دارد که تعجب کند و در مورد شرایط نگران شود.

3. جاسوسی شما را میکند

اگر مورد قبلی باعث رفع نگرانی های همسرتان نشود، ممکن است در نهایت به کارهایی مانند دنبال کردن شبکه-های اجتماعی، چک کردن تلفن و اطلاع از هزینه هایتان روی بیاورد.

4. فکر میکند همیشه حق با خودش است

مهم نیست موضوع چه چیزی باشد یا منطق چه چیزی بگوید، یک همسر کنترل گر در بحث و جدل همواره ماهر است و هرگز در بحث ها تسلیم نمیشود مگر اینکه قبول کنید که مثل همیشه حق با اوست.

5. باعث میشود احساس گناه کنید

اگر در گذشته کار اشتباهی انجام داده باشید، همسرتان از آن به نفع خودش استفاده خواهد کرد. او آنقدر اشتباهاتتان را به شما یادآوری خواهد کرد تا شما را از پای دربیاورد و تسلیم خواسته هایش کند.

6. باعث میشود احساس کنید مدیون و بدهکار هستید

همسر فردی حامی است که می تواند تغییر بزرگی در زندگی شما ایجاد کند. اما زمانی که یک همسر کنترل گر به شما کمک میکند، درواقع هدفش مدیون نگه داشتن شما نسبت به خودش است تا در صورت نیاز، لطف خود را به شما یادآوری کند.

درمان کنترل همسر توسط مرکز مشاوره

7. نقش قربانی را بازی میکند

مهم نیست که او کار اشتباهی انجام داده باشد. مهارت های او به اندازه کافی خوب است تا شما را متقاعد کند که او این کار را برای شما یا به خاطر شما انجام داده است. در حقیقت او تلاش میکند تا خود را قربانی و شما را فردی شرور نشان دهد.

8. شما را از خانواده و دوستان دور میکند

کافیست بررسی کنید که آیا کمتر از قبل با خانواده و عزیزان دیدار میکنید یا خیر. در صورتی که همسر کنترل- گری داشته باشید، او هر زمان که بخواهد با دوستان و آشنایانش ملاقات میکند، اما شما نمیتوانید.

9. احساس حسادت میکند

همسرتان میترسد شما را از دست بدهد. حس ناامنی در او بسیار قوی است و به همین علت تا با هر جنس مخالفی که صحبت میکنید، حسادت او بیشتر میشود. در حقیقت یکی از دلایلی که باعث میشود همسرتان دائم شما را کنترل کند، حس حسادت اوست.

10. وسواسی است

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است با چیزی مخالفت کنید اما در نهایت تنها بخاطر اینکه همسرتان از حرفش کوتاه نمی آید تسلیم شوید؟ یکی از ویژگی های همسر کنترل کننده وسواسی بودن اوست. به این معنا که او باید هر آنچه که میخواهد را داشته باشد. به همین علت هم هنگامی که شما مخالفت میکنید، حاضر است هر تکنیکی را امتحان کرده تا آنچه را که از شما می خواهد به دست آورد.

11. شما را تهدید میکند

زمانی که چیزی باب میل همسرتان پیش نرود، او شما را به عواقب جدی تهدید خواهد کرد. او به شما اولتیماتوم میدهد که کاری را انجام دهید که میخواهد، در غیر این صورت، با موقعیت ناخوشایندی روبرو خواهید شد.

12. دارای خلق و خوی بدی است

اگر میخواهید درگیری جدی را به وجود بیاورید، به اشتباهاتش اشاره ای کنید یا به او بگویید کاری که از شما میخواهد را نمیتوانید انجام دهید. خواهید دید که او بخاطر غلفت از او، به شما توهین میکند.

13. درباره خودش لاف میزند

یکی از راه های کنترل این است که نسبت به او احساس حقارت کنید. به همین علت هم همسرتان در مورد خانواده و دستاوردهایش اغراق میکند و لاف میزند. او با این کار به شما این حس را میدهد که از داشتنش در زندگیتان چقدر خوش شانس هستید و بنابراین موظفید تا او را راضی نگه دارید.

14. به حریم خصوصی شما احترام نمیگذارد

اینکه شما متاهل هستید، به این معنا نیست که حق ندارید فضای شخصی خود را داشته باشید. اما یک همسر کنترل- گر، اینگونه فکر میکند. بنابراین به تنهاییِ شما، زمان نمیدهد و سعی میکند همیشه شما را کنار خودش نگه دارد.

15. با حق و حقوقتان به عنوان لطف رفتار میکند

یک همسر کنترل کننده تنها زمانی که از دستورات او اطاعات کنید، به شما عشق و احترام ارائه میدهد. برای مثال تنها زمانی که یک غذای خوب درست کنید یا چیزی گران قیمت بخرید، حق و حقوقتان برآورده خواهد شد. به عبارتی دیگر، همواره عشقی مشروط را تجربه خواهید کرد.

16. او اغلب دروغ میگوید

احساس امنیت در رابطه زوجین تنها در صورتی اتفاق می افتد که دو طرف با یکدیگر راستگو باشند. در حقیقت دورغ گفتن میتواند یکی از نشانه های همسر کنترل گر باشد. چرا که این بدان معناست که شریک زندگیتان آنقدر برایتان ارزش قائل نیست که حقیقت را به شما بگوید. حتی اگر به او بگویید که دروغ میگوید، ممکن است ادعای شما را انکار کند و شما را کنترل کننده خطاب کند.

17. ظاهر شما را کنترل میکند

در روابط سالم، زوجین به استقلال یکدیگر احترام میگذارند؛ به ویژه در مورد شیوه لباس پوشیدن یکدیگر. اما زمانی که همسر کنترل کننده باشد، معتقد است که مالک بدن شماست و به همین علت شما را مجبور میکند چه چیزی بپوشید (یا نپوشید).

مراجعه به کلینیک روانشناسی جهت درمان کنترل گری همسر

18. به اهداف شما اهمیت نمیدهد

در روابط سالم زوجین تمایل دارند مشتاقانه از یکدیگر حمایت کنند. اما زمانی که همسر کنترل کننده باشد، تنها زمانی از اهدافتان حمایت میکند که با دیدگاه های او مطابقت داشته باشند.

19. کوته فکر است

گاهی خوب است که در مورد برخی باورها قاطع باشیم. اما همسر کنترل کننده به دلیل اینکه نمیتواند چیزها را از دید دیگران نگاه کند، اغلب کوته فکر است و اگر با آنها مخالفت کنید، احساس میکنید که ایراد از شما و نحوه نگاهتان به مسائل است.

20. شوخی کردن با او کار راحتی نیست

در روابط زوجین به صورت معمول پیش می آید که با یکدیگر شوخی کنند. اما زمانی که همسر کنترل کننده باشد، از شوخی کردن با او احساس حقارت و خجالت خواهید داشت.

منبع: choosingtherapy.com