راهنمای خرید مکمل پروبیوتیک مناسب برای رفع اگزما

خرید مکمل پروبیوتیک برای رفع اگزما یکی از مسائلی است که افراد را دچار تردید می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شک و تردیدتان در این باره برطرف شود. همه مان می‌دانیم که درماتیت آتوپیک (معروف به اگزما) یک بیماری بسیار آزاردهنده است. اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که به دلیل اختلال در سد پوستی و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. علائم رایج آن عبارتند از: پوسته پوسته و خشن شدن، ورم، التهاب، تغییر رنگ و خارش پوست؛ بنابراین ممکن است این سؤال برایتان پیش آید که چگونه مصرف مکمل پروبیوتیک می‌تواند در رفع همه این علائم نقش داشته باشد؟ خب ایده این است که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش علائم اگزما کمک کنند، زیرا از سیستم ایمنی حمایت می‌کنند. همچنین برخی مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند التهاب را کاهش داده و ممکن است به بهبود زخم‌ها کمک کنند. در این مقاله به ارائه راهنمای خرید مکمل پروبیوتیک مناسب برای رفع اگزما پرداخته‌ایم.

آیا مصرف مکمل پروبیوتیک برای رفع اگزما مناسب است؟

محققان هنوز در تلاش برای تعیین ارتباط بین پروبیوتیک‌ها و اگزما هستند. یک بررسی در سال 2018 از 39 کارآزمایی تصادفی‌سازی شده نشان داد که سویه‌های پروبیوتیک موجود در حال حاضر تفاوت کمی در بهبود علائم اگزما ایجاد کرده یا اصلاً تفاوتی ایجاد نمی‌کنند. اما صبر کنید! بررسی 25 مطالعه در سال 2014 نشان داد که مکمل های پروبیوتیک شدت اگزما را در کودکان و بزرگسالان کاهش می‌دهد. درنتیجه، محققان اظهار دارند که خرید مکمل پروبیوتیک می‌تواند گزینه‌ای ای برای درمان اگزما باشد.

مصرف مکمل پروبیوتیک ممکن است خطر ابتلا به اگزما را در صورت مصرف در دوران کودکی یا داخل رحمی کاهش دهند. طبق یک بررسی در سال 2020، مکمل های پروبیوتیک در دوران بارداری و نوزادی ممکن است به بازگرداندن عدم تعادل میکروبیوتای روده که با اگزما مرتبط است، کمک کند. بررسی 21 مطالعه در سال 2021 نیز نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داد. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف پروبیوتیک‌ها در دوران بارداری می‌تواند خطر تولد نوزاد مبتلا به اگزما را کاهش دهد.

Ca222pture

نحوه استفاده از مکمل پروبیوتیک برای درمان اگزما

یک مطالعه در سال 2021 اشاره کرد که رایج‌ترین پروبیوتیک‌های مورد مطالعه برای درماتیت آتوپیک لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکتری ها هستند. لاکتوباسیل ها ممکن است اثر ضد التهابی روی بدن داشته باشند. در تئوری، این می‌تواند به تسکین التهاب مرتبط با اگزما کمک کند. اما هیچ علم محکمی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

بیفیدوباکتری ها طبق یک مطالعه در سال 2016، ممکن است به تنظیم پاسخ سیستم ایمنی کمک کند. از آنجایی که اگزما با واکنش بیش از حد سیستم ایمنی مرتبط است، ممکن است چیزی در آن وجود داشته باشد. اما باز هم نیاز به اثبات بیشتری وجود دارد. در حالی که هنوز به طور قطعی نمی‌دانیم که آیا خرید مکمل پروبیوتیک می‌تواند اگزما را مهار کند یا خیر، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد پروبیوتیک‌ها می‌توانند اگزما را بدتر کنند. با این حال، باید قبل از انتخاب پروبیوتیک با یک متخصص پوست یا متخصص تغذیه صحبت کنید. علاوه بر مکمل های پروبیوتیک، می‌توانید غذاهای غنی از پروبیوتیک را نیز به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. برخی از گزینه‌های خوشمزه عبارتند از:

 • کامبوچا؛
 • کفیر؛
 • کلم ترش؛
 • کیمچی؛
 • تمپه؛
 • پنیر خام؛
 • سرکه سیب؛
 • ماست؛
 • شکلات تلخ.

مزایای خرید مکمل پروبیوتیک

در این بخش به این موضوع پرداخته شده که چگونه پروبیوتیک‌ها می‌توانند از سلامت کلی شما حمایت کنند:

 • ارتقا سلامت میکروبیوم روده: تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها ممکن است به سلامت روده منجر شوند، که ممکن است برای همه چیز از مغز گرفته تا قلب و پوست شما مفید باشد؛
 • بهبود سلامت دستگاه گوارش: تحقیقات زیادی برای حمایت از این ایده وجود دارد که پروبیوتیک‌ها به مبارزه با اسهال مزمن و یبوست کمک می‌کنند؛
 • کمک به کاهش عفونت‌های دستگاه ادراری (UTI): یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که لاکتوباسیلوس می‌تواند به درمان این عفونت آزاردهنده کمک کند؛
 • درمان شرایط التهابی روده.: تاکنون هیچ درمانی برای IBD وجود نداشته است. اما پروبیوتیک‌ها ممکن است به تسکین علائم این بیماری کمک کنند؛
 • بهبود خلق و خو: متخصصان مطمئن نیستند که آیا پروبیوتیک‌ها واقعاً می‌توانند لبخندی بر لبان شما بیاورند یا خیر. اما برخی شواهد وجود دارد که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها می توانند به بهبود خلق و خوی شما کمک کنند؛
 • کاهش کلسترول و فشارخون: ارتباط قوی بین رژیم غذایی غنی از پروبیوتیک و سطوح پایین‌تر کلسترول «بد»، فشار خون و چربی بدن وجود دارد.

عوارض جانبی مصرف مکمل های پروبیوتیک

مصرف پروبیوتیک‌ها به طور کلی فوق العاده ایمن هستند. اما برخی از عوارض جانبی بالقوه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. بیشتر عوارض جانبی آن مانند گاز معده و سوزش سر معده جدی نیستند. اما در صورتی که مبتلا به موارد زیر هستید بهتر است از مصرف مکمل پروبیوتیک خودداری کنید:

 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید؛
 • بیماری روده یا گوارشی دارید؛
 • یک بیماری مزمن دارید.

سخن پایانی

تحقیقات کافی برای نشان دادن این که پروبیوتیک‌ها می‌توانند اگزما را درمان کنند وجود ندارد. اما برخی از مطالعات نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهند. و از آنجایی که پروبیوتیک‌ها به طور کلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین ممکن است خرید مکمل پروبیوتیک برای رفع اگزما مفید باشد. می‌توانید یک مکمل پروبیوتیک یا غذاهای غنی از پروبیوتیک را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. فقط مطمئن شوید که اگر باردار هستید، در دوران شیردهی قرار دارید، دچار یک بیماری مزمن هستید، بیماری روده یا گوارشی یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، ابتدا با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای خرید مکمل پروبیوتیک صحبت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: