سوغات نوشهر

نوشهر یکی از شهرهای معروف و توریستی استان مازندران است که به دلیل جاذبه های گردشگری فراوان، مردم خونگرم و مهربان و البته سوغاتی های مخصوص به یک قطب گردشگری در این استان تبدیل شده است. در سفر به این شهر زیبا برای پیدا کردن محل مناسب اقامت گزینه های مختلفی پیش روی شما است.

اجاره ویلا نوشهر با توجه به وجود خانه های ویلایی بسیار با امکانات کافی می تواند یک گزینه عالی برای شما به شمار رود. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، با ما همراه شوید تا کمی بیشتر با نوشهر آشنا شویم.

برای اجاره ویلا در ماسال یا رزرو ویلا در رشت می توانید به سایت علی بابا مراجعه کنید  و در هر کجای ایران که میخواهید به صورت آملاین ویلا رزرو کنید.

نگاهی اجمالی به نوشهر زیبا

نوشهر در غرب استان مازنداران واقع شده و با شهرهای چالوس و نور همسایه است. این شهر همچنین در جوار دریای خزر و کوه های البرز نیز واقع شده و شما می توانید از سواحل زیبای این شهر نیز لذت ببرید. اغلب مردم این شهر مسلمان و شیعه بوده و به زبان مازنی صحبت می کنند. وجود بندر نوشهر در این شهر علاوه بر رونق اقتصادی باعث افزایش گردشگری نیز شده است.

نوشهر دارای مناطق طبیعی بکر و بسیار زیبا مانند جنگل سیسنگان، دیو چشمه، کندلوس و غیره بوده و آثار تاریخی بسیاری مانند قلعه ملک کیومرث، قلعه اسپیروز و مقبره درویش امیر در آن وجود دارد.

صنایع دستی سوغات نوشهر

نوشهر یکی از شهرهای غنی استان مازندران از نظر صنایع دستی است. در این شهر مصالح و مواد اولیه مختلفی از چوب تا حصیر باعث شده تا مردان و زنان برای امرار معاش خود دست به هنر زده و صنایع دستی مختلفی تولید کنند. این صنایع دستی همگی در اوج زیبایی و ظرافت ساخته شده و ماندگاری بالایی دارند. در ادامه با برخی از این صنایع دستی آشنا خواهیم شد.

C3333apture

حصیر بافی

یکی از انواع صنایع دستی قدیمی و سوغات نوشهر حصیربافی است که می توان از آن برای تهیه سبد، زیرانداز و یا سایبان استفاده کرد. برای تهیه این سوغات و صنایع دستی زیبا، مردم نوشهر گیاه وحشی سوزنی شکل به نام سوف را جمع کرده و آن را خشک می کنند. با استفاده از سوف و مواد اولیه دیگر مانند گالی و کنف این هنر دستی ساخته می شود.

جاجیم بافی

از دیگر سوغات نوشهر می توان به جاجیم اشاره کرد که از پارچه ای به نام پلاس و ترکیب کردن آن نخ های رنگی بافته می شود. جاجیم تا حد زیادی به گلیم شباهت دارد و شما می توانید هم آن را برای تزئین و هم روانداز و یا زیر انداز استفاده کنید.

سفالگری

سفالگری در ایران به خصوص در منظقه طبرستان قدیم همواره حرفی برای گفتن داشته است. این هنر از دیرباز تا کنون از اجداد مردم نوشهر به آن ها نیز به ارث رسیده و بسیاری از مردم این منطقه با سفالگری مشفول هستند.

لاک تراشی

نام دیگری که در لیست صنایع دستی و سوغات نوشهر قرار می گیرد، لاک تراشی است که در آن هنرمندان با کار کردن روی چوب آن را به اشیای کاربردی و یا زینتی تبدیل می کنند. این هنر علاوه بر نجاری نیاز به مهارت های دیگری دارد که آن را بسیار ظریف و هنرمندانه کرده است. از این هنر برای ساخت وسایل مختلفی از قاشق و چنگال تا گلدان و عصا استفاده می شود.

سوغاتی های خوراکی نوشهر

در کنار صنایع دستی، در شهر زیبای نوشهر شما می توانید از خوردن خوراکی های خوشمزه و سوغاتی آن نیز لذت ببرید. اگر قصد اجاره ویلا نوشهر را دارید، می توانید به غرفه ها و مغازه های مختلف سوغات فروشی آن سری زده و طعم همه سوغاتی های خوشمزه آن را بچشید.

برنجک

برنجک یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های نوشهر است که برای تهیه آن از برنج، شکر، آبلیمو و روغن استفاده می شود. این شیرینی خوشمزه بیشتر در مراسمات نوشهر مورد استفاده قرار می گیرد.

پشت زیک

یک شیرینی خوشمزه و لذیذ که طعم آن تا حد زیادی مشابه با سوهان است. در تهیه این شیرینی از موادی مانند عسل، کنجد، کره، گردو، زعفران و هل استفاده می شود.

آغوز نان

یک نان محلی خوشمزه و سبک که بوی آن شما را سرمست می کند. این نان جز جدایی ناپذیر سفره یلدا در نوشهر بوده و بانوان بسیاری در غرفه های سوغات فروشی آن را برای مهمانان طبخ می کنند. اگر قصد خرید این نان را دارید، حتما طعم آن را هنگامی که تازه پخت شده است نیز امتحان کنید.

Ca666pture

رشته به رشته

رشته به رشته یک شیرینی محلی نوشهری است که هم در قنادی ها و هم در مغازه های سوغات فروشی به صورت بسته بندی قابل خرید است. برای تهیه این سوغات نوشهر از گردو، خاک قند، روغن و آرد برنج استفاده شده و ظاهری رشته رشته ای مانند اسمش دارد.

قماق

یک شیرینی رژیمی مخصوص کسانی که شکر نمی خورند! یکی از سوغاتی های لذیذ نوشهر که طرفداران خاص خود را دارد، شیرینی قماق است که برای تهیه آن از مواد اولیه تازه ای مانند شوید، جعفری، گردو، آرد گندم و تخم مرغ استفاده می شود.