آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به دنبال حذف موهای زائد بدنتان هستید؟ آیا راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اید؟ راه‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد بدن چون شیو، کرم موبر، اپیلاسیون و... وجود دارد اما هیچکدام از این راه‌ها دائمی نیستند. بیشتر این راه‌های موقت هستند و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی موهای بدن مجددا شروع به رشد می‌کنند.

خوشبختانه علم پزشکی در این زمینه به قدری پیشرفت کرده است که از روش‌های جدید و مدرن برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می‌کنند. لیزر بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن است. در ادامه این بلاگ با ما همراه باشید تا با لیزر موهای زائد بدن بیشتر آشنا شوید.

یکی از روش‌های درمانی که می‌توان برای از بین بردن موهای زائد بدن و جواسنازی صورت استفاده کرد، لیزر می‌باشد. لیزر موهای زائد بدن هم می‌تواند جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی داشته باشد. از لیزر تنها برای از بین بردن موهیا زائد بدن استفاده نمی‌کنند، بلکه می‌تواند برای حذف موهای صورت هم از آن استفاده کرد. در این روش از دستگاه لیزر نوری منتشر خواهد شد، این نور توسط ملانین موجود در فولیکول مو جذب می‌شود و بدین ترتیب موجب از بین رفتن ریشه موها و حذف دائمی آن‌ها خواهد شد.

لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به بلاگ منتشر شده در رابطه با لیزر: قبل از اینکه به یک کلینیک زیبایی بروید، احتمالا بهتر است اول تحقیق کنید تا ببینید لیزر موهای زائد چیست و چگونه انجام می‌شود. در سال‌های اخیر لیزر موهای زائد بسیار رواج پیدا کرده و بسیاری از افراد با استفاده از این روش، خود را از شر اصلاح و اپیلاسیون مداوم موهای زائد راحت می‌کنند. در این روش نور بسیار متمرکزی از طریق سطح پوست به فولیکول‌های مو تابانده می‌شود. رنگ‌دانه‌های موجود در این فولیکول‌ها نور را جذب کرده و در اثر گرمای بالا از بین می‌روند.

به عبارت دیگر، در طی جلسه لیزر موهای زائد، لیزر نوری از خود ساطع می‌کند که این نور توسط کیسه‌های لوله‌ای شکل درون پوست که مو را به وجود می‌آورند، جذب می‌شود. انرژی نور به گرما تبدیل می‌شود و به این کیسه‌ها یا همان فولیکول‌های مو آسیب می‌رساند. این آسیب رشد موها را در آینده مهار کرده یا تا حد زیادی آن را به تاخیر می‌اندازد. در حال حاضر بسیاری از منابع پزشکی از لیزر موهای زائد به‌جای حذف دائمی موهای زائد با عنوان حذف طولانی‌مدت موهای زائد استفاده می‌کنند. چون ممکن است تمام فولیکول‌ها از بین نروند و بعد از چند ماه یا چند سال شاهد رشد مجدد بعضی از موهای خود باشید.

همان‌طور که گفتیم نور لیزر موهای زائد از سطح پوست به ساقه مو رسیده و با عبور از آن به سمت فولیکول مو می‌رود. اگر دقت کنید می‌توانید فولیکول‌های مو را حتی از روی سطح پوستتان هم مشاهده کنید. قبل از درمان، باید ناحیه موردنظر را کاملا با تیغ اصلاح کنید. بعضی از نقاط بدن که دارای پوست حساس‌تری هستند، به کرم‌ها یا ژل‌های بی‌حسی نیاز دارند. پس حدودا نیم ساعت قبل از لیزر آن ناحیه، باید از کرم بی‌حسی استفاده کنید تا در طول درمان، متوجه درد یا ناراحتی نشوید.

لیزر موهای زائد در اتاق مخصوصی برای همین کار انجام می‌شود و شما حین انجام لیزر، باید از عینک‌های محافظ چشم استفاده کنید. لیزر با ایجاد گرما و تبخیر فولیکول‌ها، موها را از بین می‌برد. پس حین درمان ممکن است بویی مانند سوختن بوی گوگرد به مشامتان برسد. مدت زمان انجام لیزر موهای زائد بستگی به وسعت ناحیه تحت‌درمان دارد. لیزر موهای زائد برای کل بدن حدودا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول خواهد کشید.

آیا بعد از لیزر موها دوباره رشد میکنند؟

C222apture

لیزر موهای زائد بدن یک روش دائمی برای از بین بردن موهای زائد است. اما این روش دائمی می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد و موجب رشد مجدد موهای بدن شود. همانطور که می‌دانید بعد از اتمام جلسات با توجه به نوع پوستی که دارید، باید نسبت به ترمیم لیزر اقدام کنید. معمولا 6 تا 12 ماه بعد از اتمام جلسات لیزر، امکان ترمیم وجود خواهد داشت.

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست؟

برای رسیدن به یک نتیجه دائم بهتر است جلسات لیزر را به صورت کامل انجام دهید. تعداد جلسات هر فرد با توجه به ضخامت موها، نوع پوست و.... متفاوت خواهد بود. تعداد جلسات لیزر معمولا بین 8 تا 12 جلسه است. رشد مجدد موهای بدن ممکن است به دلیل سطح بالای هورمون تستوسترون باشد، البته در بسیاری از مواقع عدم تکمیل جلسات لیزر هم می‌تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد.

چطور میتوان از برگشت موهای زائد جلوگیری کرد؟

C3333apture

بعد از تکمیل کردن جلسات لیزر، بیش از 90 درصد موهای زائد بدن از بین می‌رود. بدین ترتیب فولیکول‌های مو در مرحله آناژن سست شده و ریزش خواهند داشت. البته لیزر موهای بد دائمی نبوده و باید بعد از گذشت 6 ماه تا یک سال بعد از اتمام جلسات لیزر، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

اما برای جلوگیری از رشد مجدد موهای بدن باید به چند نکته توجه داشته باشید:

  1. از شیو کردن بیش از حد بپرهیزید. در واقع شیو کردن مکرر موهای زائد، در صورتی که بیش از اندازه باشد می‌تواند موجب رشد موهای زائد حتی بعد از اتمام جلسات لیزر شود.
  2. از کندن موها جدا خودداری کنید. کندن و اپیلاسیون موها در بین جلسات لیزر موجب تسریع روند رشد موها می‌شود. بدین ترتیب تاثیر لیزر موهای زائد روی بدن به کمترین سطح ممکن می‌رسد.
  3. اختلالات هورمونی هم از دیگر عواملی است که می‌تواند بعد از اتمام جلسات لیزر، موجب رشد مجدد موهای بدن شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک، افزایش هورمون DHI، اختلالات تیروئید و..... همه می‌توانند موجب رشد مجدد موهای بدن شود.
  4. خشکی سطح پوست هم از دیگر عواملی است که روند رشد موهای بدن را تسریع می‌کند. استفاده از لوسیون‌های بدن بعد از هر استحمام می‌تواند موجب حفظ رطوبت بدن شود.

چند جلسه لیزر برای جلوگیری از برگشت لیزر موهای زائد لازم است؟

C444apture

تعداد جلسات لیزر برای هر نوع پوستی با توجه به دستگاه مورد استفاده، متغیر است. به طور معمول تعداد جلسات لیزر برای تمام افراد بین 8 تا 12 جلسه است. اما با توجه به نوع پوست، ضخامت موهای بدن، تخصص پزشک و..... این تعداد جلسات متغیر خواهد بود و برای برخی بیشتر و برای برخی افراد کمتر خواهد شد.

همانطور که می‌دانید عوامل بسیاری چون ژنتیک، داروهای خاص، اختلالات هورمونی و.... می‌تواند روی رشد موهای زائد بدن تاثیرگذار باشد. پزشکان بر این باورند که افرادی که بدنی سالم دارند تنها 6 تا 8 جلسه نیاز به درمان خواهند داشت و افرادی که دچار اختلالات هورمونی و دیگر بیماری‌ها هستند باید تا 12 جلسه لیزر را ادامه دهند.

جمع بندی

کلینیک صدف، یکی از کلینیک‌های تخصصی در زمینه پوست و مو و زیبایی است که امروزه توانسته با ارائه خدمات با کیفیت، توجه بسیاری از مراجعین را به سمت خود جلب کند. در این کلینیک تنها خدمات لیزر موهای زائد بدن ارائه نخواهد شد، بلکه تمامی خدمات مربوط به جوانسازی پوست در این کلینیک ارائه می‌شود.

طبق بلاگ منتشر شده درباره جوانسازی پوست : چین و چروک، آکنه، کک و مک و لکه، خشکی و پوسته شدن از شایع‌ترین مشکلات پوستی هستند که در گذر زمان یا در اثر مراقبت‌های نادرست بوجود می‌آیند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: