معمولا اغلب افراد تصور می‌کنند که اصلی‌ترین روش برای اخذ ویزای دائم کشورهای اروپایی، از طریق کار یا تحصیل است. اما در این مقاله می‌خواهیم درباره روشی صحبت کنیم که در آن نه خبری از دردسرهای ویزای تحصیلی اسپانیا است و نه خبری از پیچیدگی‌های ویزای کاری. ویزای تمکن مالی یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی برای افرادی است که می‌خواهند در سریع‌ترین زمان ممکن اقامت دائم خود را دریافت کنند. پس اگر سرمایه اولیه کافی دارید، این فرصت استثنایی برای مهاجرت را از دست ندهید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با زیر و بم مهاجرت از طریق تمکن مالی آشنا شوید.

تمکن مالی اسپانیا

تمکن مالی یا خود حمایتی به چه معناست؟

اقامت از طریق تمکن مالی همانطور که از اسمش پیداست، نوعی از اقامت است که از طریق اثبات دارایی‌های فرد انجام می‌شود. اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای از اقامت تمکن مالی ارائه دهیم، باید بگوییم که این روش مهاجرت مبنی بر دارایی‌های اشخاص بوده و غالبا در کشورهای توسعه‌‌یافته‌ای که ثبات اقتصادی داشته باشند، قابل انجام است. مهاجرت تمکن مالی که با نام‌های دیگری مثل «خود حمایتی» و «اقامت بازنشستگی» نیز شناخته می‌شود، به گونه‌ای است که متقاضی باید بتواند اثبات کند که می‌تواند بدون نیاز به شغل در کشور مورد نظر امرار معاش کند.

در حال حاضر این نوع اقامت در برخی از کشورهای پیشرفته اروپایی مثل فرانسه، اسپانیا، یونان، پرتغال و… انجام می‌شود. کشور اسپانیا از آن دسته کشورهای مدرن اروپایی بوده که این روش مهاجرت را جزو برنامه‌های اقامتی خود قرار داده است. در این مقاله نیز روی صحبت ما با کشور اسپانیا بوده و می‌خواهیم روند مهاجرتی دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را به صورت گام به گام بررسی کنیم.

چرا مهاجرت از طریق تمکن مالی را انتخاب کنیم؟

برای دریافت ویزای مهاجرتی از طریق تمکن مالی، راه ساده‌ای پیش روی شما قرار دارد. در این زمینه شما می‌توانید صرفا با اثبات دارایی‌های خود و ارائه مدارک لازم، اقامت کشور مدنظرتان را به دست آورید. این اقامت ابتدا موقت بوده ولی نهایتا پس از ۵ سال حضور در کشور مقصد، می‌توانید اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.

این روش مهاجرت بهترین راه برای افرادی است که نمی‌خواهند در خاک کشور مقصد سرمایه‌گذاری کنند. همچنین در این مسیر خبری از درگیر شدن در مراحل ثبت شرکت، خرید ملک یا پروسه دریافت پیشنهاد کاری نخواهد بود. طبیعتا این افراد می‌توانند با ریسک بسیار کمتر و بدون اینکه پول خود را جایی بلوکه کنند، اقامت خود را دریافت کنند.

تمکن مالی اسپانیا

مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

اغلب افرادی که متقاضی مهاجرت از طریق تمکن مالی هستند، درآمد کافی داشته و نیازی به اشتغال در کشور اسپانیا ندارند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به راحتی می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی در اسپانیا برآیید، تنها با ارائه مدارکی مثل ارائه نامه تمکن مالی، اثبات درآمد ماهیانه، گواهی عدم سوء پیشینه، سند ملکی، پاسپورت معتبر، گواهی سلامت، بیمه درمانی و سابقه سفر شنگن می‌توانید پروسه مهاجرت را طی کنید. بیایید با هم به صورت مفصل جزئیات مربوط به برخی از این مدارک را بررسی کنیم.

ارائه نامه تمکن مالی

در مهاجرت خود حمایتی اولین مدرکی که باید ارائه دهید، موجودی حساب یا تمکن مالی است. این مبلغ با توجه به تعداد اعضای خانواده از ۱ تا ۵ نفر متغیر بوده که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید. شما هم می‌توانید این مبلغ را در حساب خارج کشور خود نگهداری کنید و هم می‌توانید معادل ریالی آن را در داخل ایران ارائه دهید. به طور کلی می‌توان گفت برای مهاجرت از طریق تمکن مالی و دریافت اقامت اسپانیا چیزی معادل یک میلیارد تا یک میلیارد و نیم وجه نقد مورد نیاز است.

تعداد اعضای خانواده تمکن مالی
۱ ۳۰ هزار یورو
۲ ۳۳ هزار یورو
۳ ۴۰ هزار یورو
۴ ۴۶ هزار یورو
۵ ۵۳ هزار یورو

مانده حساب به یورو آزاد بانک مرکزی، به ازای تعداد اعضای خانواده برای اخذ ویزای تمکن مالی اسپانیا

اثبات درآمد ماهیانه

در گام بعدی برای مهاجرت تمکن مالی به اسپانیا، بحث اثبات درآمدی است. یعنی شما باید بتوانید تضمین کنید که مبلغی ثابت و مشخص به صورت ماهیانه به حساب شما واریز خواهد شد. حداقل مبلغ واریزی ماهیانه برای خانواده‌های تک‌نفره، ۱۵۰۰ یورو و برای خانواده‌های بیشتر از یک نفر، ۲۵۰۰ یورو تعیین شده است. یک بار دیگر تاکید می‌کنیم که این درآمد باید از منابع مشخص و معتبر مثل اجاره ملک، سود سپرده، حقوق بازنشستگی یا سود سهام باشد.

سابقه سفر شینگن

سابقه سفر شینگن در ۵ سال اخیر، یکی دیگر از مدارکی مورد نیاز برای مهاجرت به اسپانیا است. معمولا افرادی که برای مهاجرت تمکن مالی اقدام می‌کنند، تمامی مدارک و شرایط را دارند ولی در زمینه سابقه سفر شینگن با مشکل مواجه می‌شوند. اگر شما نیز جزو این دسته افراد هستید، اصلا نگران نباشید. ما در موسسه مهاجرتی رسا به شما کمک می‌کنیم که با اخذ ویزای شینگن و برنامه ریزی سفری توریستی به یکی از کشورهای اروپایی این سابقه را در پاسپورت خود داشته باشید و پس از آن برای اقامت تمکن مالی اقدام کنید.

اخذ اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا برای افراد بالای ۲۸ سال که تمامی شرایط و مدارک گفته شده را داشته باشند، امکان‌پذیر است. تنها کافی است به عنوان متقاضی، مدارک ذکر شده را به سفارت این کشور ارائه دهید. ما در موسسه مهاجرتی رسا از صفر تا صد پروسه مهاجرت همراهتان خواهیم بود.

مراحل اخذ ویزای تمکن مالی اسپانیا در یک نگاه

 • تکمیل مدارک و اسناد مورد نیاز، ترجمه آن‌ها و ارائه درخواست مبنی بر دریافت اقامت
 • ارسال تقاضانامه و پرونده به سفارت اسپانیا در تهران
 • ارسال پرونده به سازمان مهاجرت اسپانیا از طریق سفارت
 • دریافت تاییدیه تقاضانامه از سوی دولت اسپانیا
 • صدور ویزای نوع D
 • ورود متقاضی و همراهان به خاک اسپانیا در حداکثر ۳۰ روز پس از صدور ویزا
 • هماهنگی با اداره مهاجرت برای انگشت‌نگاری و تشکیل پرونده

محدودیت‌های ویزای تمکن مالی اسپانیا

حال که تصمیم گرفته‌اید از طریق تمکن مالی نسبت به دریافت ویزای اسپانیا اقدام کنید، خوب است که با محدودیت‌ها و چالش‌هایی که پیش روی شما قرار دارد نیز آشنا شوید.

یکی از محدودیت‌های اصلی روش تمکن مالی این است که افراد با دریافت این ویزا، اجازه کار در خاک اسپانیا برای کارفرمای دیگری را ندارند. این مسئله بدین معناست که متقاضیان مهاجرت به اسپانیا برای اینکه بتوانند در این کشور به کسب درآمد برسند یا باید نسبت به ثبت شرکت اقدام کنند یا بیزینسی را خریداری کنند. البته روش‌های دیگری نیز برای کسب درآمد وجود دارد؛ ولی نکته مهم این است که آن‌ها تا قبل از دریافت اقامت دائم نه می‌توانند در شرکت‌های دیگر کار کنند و نه از مزایایی مثل بیمه برخوردار می‌شوند.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر می‌خواهید که اقامت شما بعد از سال اول، قابل تمدید باشد؛ باید حتما ۶ ماه در سال را در خاک اسپانیا حضور داشته باشید و پس از پایان سال، دوباره مدارک خود را ارائه دهید.

مزایای مهاجرت از طریق اخذ ویزای تمکن مالی

 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس اسپانیا
 • دریافت اقامت دائم پس از ۵ سال
 • بهره‌مندی از خدمات درمانی و بیمه‌ای رایگان مانند شهروندان اسپانیایی
 • بهره‌مندی از تمامی حقوق شهروندی کشور اسپانیا
 • عدم نیاز به پرداخت مالیات
 • امکان سفر بدون ویزا به سراسر حوزه شینگن
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها

تمکن مالی اسپانیا

نکات مهم

 • ویزایی که از طریق خود حمایتی گرفته می‌شود، ویزای تایپ D است. با اخذ این ویزا پس از ورود به کشور و انگشت‌نگاری و دیگر کارهای مربوطه، می‌توانید کارت اقامت خود را دریافت کنید.
 • کارت اقامت اسپانیا در ابتدا یک‌ساله بوده و بعد از آن به صورت ۲ بازه دو ساله قابل تمدید است. همچنین بعد از ۵ سال می‌توانید برای درخواست اقامت دائم اقدام کنید.
 • توجه داشته باشید که تمامی مدارک باید به صورت رسمی به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشند و توسط سفارت اسپانیا در ایران تایید شوند.
 • هزینه‌ای که موسسه رسا برای اقامت از طریق تمکن مالی از افراد دریافت می‌کند، برای متقاضی اصلی ۶۰۰۰ یورو و برای هرکدام از همراهان نفری ۲۰۰۰ یورو است.
 • در زمان بستن قرارداد مبلغ ۲۰۰۰ یورو از متقاضی اصلی و به ازای هر نفر همراه ۱۰۰۰ یورو دریافت می‌شود. مابقی هزینه نیز پس از اخذ ویزا قابل پرداخت خواهد بود.
 • موسسه مهاجرت رسا پس از گرفتن اقامت و ورود شخص به خاک اسپانیا نیز تا ۳ ماه شما را در اموری مثل اجاره ملک، باز کردن حساب بانکی، ثبت نام مدارس و… به صورت رایگان ساپورت می‌کند.

همانطور که گفتیم یکی از کشورهایی که موسسه رسا کارهای اقامت آن را از طریق تمکن مالی را انجام می‌دهد، کشور اسپانیا است؛ زیرا هم هزینه‌های مناسبی دارد و هم کشوری است که شرایط خوبی را برای اقامت افراد مهیا کرده است. در این مقاله سعی کردیم با بیانی ساده شما را با مهاجرت از طریق تمکن مالی به کشور اسپانیا آشنا کنیم. حال که اطلاعات کافی درباره فرایند انجام کار، شرایط لازم، مزایا و محدودیت‌های تمکن مالی اسپانیا را بررسی کردیم، می‌توانید با دید بازتری درباره تصمیم خود فکر کنید. امیدواریم در این مطلب، توانسته باشیم تا حدی پاسخگوی سوالات شما باشیم. شما می‌توانید با پر کردن فرم درخواست مشاوره، درخواست خود برای استفاده از خدمات رسا را ثبت کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.