زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد. سود سهام عدالت سال آینده چقدر می شود. افزایش سود سهام عدالت در سال آینده. آیا در تاریخ تعیین شده سود سهام عدالت واریز خواهد شد؟ مشمولان سود سهام عدالت چه کسانی هستند؟

 تا دیروز قرار بود سود سهام عدالت نیمه دی ماه پرداخت شود اما روز گذشته اعلام شد که سود سهام عدالت تا روز چهارشنبه یعنی شب یلدا وصول و تا نیمه اول دی ماه پرداخت می‌شود.

قاعدتا برای محاسبات سود وصولی و انتقال اطلاعات از شرکت سپرده گذاری به سیستم بانکی و واریز توسط سیستم بانکی به حساب سهامداران حدود یک هفته‌ای زمان سپری خواهد شد در نتیجه در اوایل دی سود سهام عدالت واریز می‌شود.

چند هفته پیش بود که وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی وعده پرداخت سود سهام عدالت تا پایان آذر ماه را دادند. اما چند روز دیگر آذر به پایان می‌رسد و هنوز سود سهام عدالت پرداخت نشده است و قرار است این سود تا نیمه دی ماه در حساب دارندگان سهام قرار بگیرد.

مسئولان مربوطه علت این تاخیر را عدم واریز سود برخی از شرکت‌ها بیان می‌کنند؛ اما مشکل اصلی اینجاست که شرکت‌ها تمایلی به پرداخت سود ندارند و همین موضوع عامل سردرگمی سهامداران عدالت می‌شود.

سود سهام عدالت در مقایسه با سود شرکت‌ها مبلغ چندانی نیست ولی شرکت‌ها حاضر به پرداخت این سود نیستند و برخی به تکالیف دولتی می‌پردازند که این موضوع خود جای تعجب دارد.

چقدر سود پرداخت می‌شود؟

بر اساس آمار موجود افرادی که پرتفوی 532 هزار تومانی دارند حدود یک میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. برای دارندگان سهام یک میلیونی نیز بیش از دو میلیون سود وایز خواهد شد.

در نتیجه یک خانوار چهار نفره که سهام 532 هزار تومانی دارند تا نیمه دی‌ماه، چهار میلیون تومان سود دریافت خواهند کرد. خانوار چهار نفره دارای سهام عدالت یک میلیون تومانی هم تا پایان دی‌ماه 8 میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. آن‌گونه که مسئولان وعده‌ داده‌اند این سود شامل همه دارندگان سهام عدالت می‌شود.

 به گفته قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی‌‌سازی، سود سهام عدالت امسال به بیش از 60 هزار میلیارد رسیده است.

بعد از این خبر افزایش سود شرکت‌های بورسی سهام عدالت بود که شورای عالی بورس تصمیم به واریز این سود در دو مرحله گرفت.

به گفته احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، در شورای عالی بورس مصوب شد که سود سهام عدالت شرکت‌های بورسی تا پایان پاییز توزیع خواهد شد.

اما در حالیکه فقط 4 روز بیشتر تا پایان آذر باقی نمانده 12 شرکت پالایش نفت شیراز، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی مارون، آلومینیوم ایران، پالایش نفت لاوان، فجر انرژی خلیج فارس، فولاد آلیاژی ایران، سیمان داراب، فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر، ایران ترانسفو، پالایش نفت بندرعباس، سود سهام عدالت خود را واریز نکرده‌اند که این 12 شرکت در صورت عدم واریز سود در چند روز باقیمانده منتظر برخورد سازمان بورس باشند.

حدادی مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در این رابطه گفت: به خصوص شرکت‌هایی که طبق جدول زمانبندی که خودشان اعلام کردند سود را تا پایان آذرماه پرداخت نکنند، حتی سلب صلاحیت مدیران یکی از این مواردی است که کمیته تخلفات می‌تواند به آن رای بدهد.

از 24 شرکت موجود در سبد سهام عدالت 10 شرکت پالایشگاه نفت تهران، پالایشگاه نفت اصفهان، فولاد خوزستان، پتروشیمی تندگویان، بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، پست بانک، حمل و نقل پتروشیمی، پارس سوئیچ سود خود را به طور کامل پرداخت کردند و 4 شرکت ملی مس، معدنی چادرملو، پتروشیمی جم، کشتیرانی جمهوری اسلامی، تنها بخشی از سود خود را واریز کرده‌اند. شرکت های ایران خودرو سایپا بیمه دانا و کارخانجات مخابراتی ایران هم امسال به طور کل سودی تقسیم نکرده‌اند.

لازم به ذکر است در کنار واریز سود سهام عدالت 1401 سود باقیمانده شرکت مخابرات از سال 99 هم باید پرداخت شود.

حدادی مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در این رابطه افزود: البته قول‌هایی داده‌ شده که در همین  آذرماه آن سود باقیمانده سال 99 که عدد خیلی ناچیزی هم هست پرداخت بشود.

پیمان حدادی در مورد پرداخت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال گذشته شرکت‌های سرمایه‌پذیر، اظهار کرد: سود کسب شده شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت که مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰ است، حدود دو برابر کل سود سال ما قبل است و امسال براساس مصوبه شورای عالی بورس در دو مرحله پرداخت می‌شود.

وی افزود: اولین مرحله سود سهام عدالت تا ‌آخر آذر امسال یا حداکثر دو سه روز اول دی‌ماه سال جاری طبق وعده داده شده پرداخت می‌شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: برای دارندگان سهام به ارزش اسمی ۵۳۲ هزار تومانی در مرحله اول ۵۰۰ هزار تومان سود در آخر آذر پرداخت می‌شود و در مرحله دوم در اسفند امسال یا اوایل فرردین سال آینده ۵۰۰ هزار تومان دیگر پرداخت می‌شود. یعنی در مجموع یک میلیون تومان سود به اندازه دو برابر کل سود سال گذشته پرداخت می‌شود و به همین نسبت برای کسانی که سهام عدالت به ارزش یک میلیون تومان دارند، در هر مرحله از پرداخت، یک میلیون تومان سود پرداخت می‌شود.

حدادی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود برخی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سود خود را پرداخت نکرده‌اند، عنوان کرد: از ۳۶ شرکت بورسی حاضر در پرتفوی سهام عدالت، دو شرکت تاکنون مجمع عمومی برگزار نکرده‌اند و چهار شرکت هم سود کسب نکرده‌اند. بنابراین ۳۰ شرکت سود داشتند که از این تعداد تاکنون ۱۲ شرکت سودهای متعلقه را کاملاً واریز کردند و برخی از شرکت‌ها قسمتی از سود را واریز کرده‌اند و طی دو سه روز آینده بقیه سود خود را هم واریز می‌کنند.

وی افزود: سودها متمرکز شده و به صورت غیر حضوری از طریق شماره حساب‌های اعلام شده در سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام واریز می‌شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، در مورد تعیین‌تکلیف کسانی که شماره حساب آنها دچار مشکل است، توضیح داد: این افراد ظرف مدت باقی‌مانده باید نسبت به اصلاح شماره حساب خود در سامانه سجام اقدام کنند، سود سهام عدالت برای همه سهامداران چه در روش مدیریت مستقیم و یا مدیریت غیر مستقیم به صورت یکجا از طریق همان شماره حساب اعلام شده در سجام واریز می‌شود.

حدادی افزود: کسانی که ایراد شماره حساب خود در سجام را رفع کنند، سودهای ماقبل خود را هم دریافت می‌کنند./ همشهری آنلاین

اطلاعیه برای کسانی که تاکنون سهام عدالت نگرفته اند

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس گفت: برای پیگیری موضوع جاماندگان سهام عدالت آن را در سامانه نمایندگان قرار خواهیم داد.

تعدادی از مردم در سال ۱۳۸۵ موفق به دریافت سهام عدالت نشدند که می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد.

گروه اول، در بازه زمانی توزیع سهام عدالت بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ مشمول دریافت سهام عدالت بودند، اما موفق به ثبت نام نهایی نشدند. گروه دوم هم افرادی هستند که توسط وزارت کار به عنوان شش دهک پایین درآمدی جامعه شناخته شده و سهام عدالت دریافت نکرده‌اند. در بین این افراد مشمولان نهاد‌های حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، روستانشینان، کارگران شاغل در کارخانه‌ها، کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی و کارگران فصلی و ساختمانی نیز قرار دارند.

در طی این سال‌ها خبر‌های متنوعی در رابطه با سهام عدالت جاماندگان مطرح شد، بعضی اوقات نیز گفته شد که امکان ثبت نام مجدد برای جاماندگان وجود ندارد تا در نهایت تصویب‌نامه دولت در خصوص واگذاری سهام به اقشار کم درآمد فاقد سهام عدالت توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. طبق این تصویب‌نامه میزان سهامی که قرار است به جاماندگان تعلق گیرد و نام شرکت‌های تخصیص دهنده سهام عدالت مشخص شد.

به همین جهت سازمان خصوصی سازی مکلف است در مرحله اول از محل باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در بنگاه‌های قابل واگذاری نسبت به واگذاری مستقیم سهام به افراد فاقد سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی کل کشور و سه دهک اول ایثارگران اقدام کند. مبلغ واگذاری به جاماندگان سهام عدالت معادل ۱۰ میلیون تومان با اعمال ۵۰ درصد تخفیف به صورت اقساط سالانه و به مدت ۱۰ سال است.

البته قوامی معاون وزیر اقتصاد، هم از همکاری با سازمان خصوصی سازی برای دریافت سهام عدالت جاماندگان خبر داد. خود جاماندگان نیز باید دست به کار شوند و در سامانه وزارت رفاه ثبت‌نام کنند البته اگرافراد دارای یک خانه و ماشین باشند، در دهک پردرآمد قرار می‌گیرند و شاید مشمول سهام عدالت نشوند، چون سهام عدالت به ۶ دهک کم‌درآمد جامعه تعلق می‌گیرد، اما طبق گفته رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت، باید کار شناسایی مشمولان سهام عدالت در مورد کارمندان کشوری و لشکری را به سازمان‌های مربوطه و در مورد روستائیان و عشایر به دهیاری‌ها، شورا‌های روستایی و بخشداری‌ها واگذار کنند تا حقوق مردم ضایع نشود.

پرداخت 5 میلیون تومان سهام عدالت بلاعوض به این افراد

قرار است به ازای هر نفر از جاماندگان ۱۰ میلیون سهام عدالت تعلق گیرد که ۵ میلیون تومان از آن به شکل کمک بلاعوض دولتی خواهد بود و ۵ میلیون تومان از محل سود و درآمد آتی سهام عدالت طی ۱۰ سال آینده به صورت تقسیط دریافت می‌شود.

طبق گفته راضیه ذوالنوریان مدیرکل دفتر امورسهام عدالت سازمان خصوصی سازی، مصوبه‌ای در دوازدهم ماه جاری در رابطه با جاماندگان سهام عدالت ابلاغ شد، البته سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای سال پیگیر موضوع جاماندگان بود. اولویت این سازمان، جاماندگان تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مثل کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کل کشوراست. البته طبق این مصوبه سه دهک اول درآمدی جامعه کارگران هم به این مجموعه اضافه شده است، که این قشر‌ها سر جمع حدود سه و نیم میلیون نفر می‌شوند.