رتبه بندی معلمان دغدغه‌ای دیگر در حوزه آموزش و پرورش است که پس از گذشت حدود ۱۰ سال از تصویب آن اکنون تصویب لوایح آن در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.طرح  رتبه‌ بندی معلمان از اقداماتی است که در وهله اول برای ارتقای کیفیت آموزشی و سپس در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است.طرح رتبه بندی معلمان  یکی از طرح های پر سرو صدای این روزها در مجلس است . زیرا با انجام طرح رتبه بندی معلمان حقوق معلمان افزایش چشمگیری خواهد داشت. در ادامه به برسی رتبه بندی معلمان می پردازیم.

 متن نامه علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس به وزیر آموزش و پرورش به شرح ذیل است:

 جناب آقای دکتر نوری

وزیر محترم آموزش و پرورش

سلام علیکم

احتراماً ضمن تشکر از حمایت‌های دولت محترم در تصویب قانون نظام رتبه بندی معلمان، همانگونه که مستحضرید با تصویب این قانون کلیه معلمان از جمله معلمان طرح مهرآفرین از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ مشمول دریافت فوق العاده رتبه بندی شدند و نیز با رأی هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی این قانون جهت رتبه بندی معلمان طرح مهر آفرین، اصلاح و این معلمان نیز از تاریخ مزبور شامل رتبه بندی شدند.

متأسفانه وزارت آموزش و پرورش با برداشت ناصحیح از بند (۹) ماده واحده قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری مصوب ۱۴۰۱/۸/۸ زمان اجرای رتبه بندی برای معلمان طرح مهرآفرین را ۱۴۰۱/۷/۱ محاسبه نموده است. این در حالی است که اولاً معلمان طرح مهر آفرین با توجه به رأی هیات تطبیق مصوبات، مشمول قانون رتبه بندی از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ بوده‌‎اند، ثانیا بند (۹) ماده واحده قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در مقام بیان حذف آزمون مجدد و صدور شناسه برای معلمان طرح مهرآفرین بوده است، نه عوض کردن تاریخ شمول این معلمان به یکسال بعد.

با عنایت به مطالب فوق الذکر، در راستای حفظ شأن و منزلت معلمان عزیز و مطابق نص صریح قانون خواهشمند است دستور فرمایید هرچه سریعتر زمان اجرای رتبه بندی برای معلمان طرح مهرآفرین از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ لحاظ گردد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی گفت: رتبه‌بندی معلمان با بودجه ۳۸ هزار میلیاردی آماده اجرا است.

سید بابک هاشمی نکو در آیین تودیع و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی افزود: رتبه بندی معلمان بیش از ۱۰ سال بود در نوبت اجرا بود و پنج هزار میلیارد تومان پیشنهاد دولت قبل برای اجرای آن بود که در دولت سیزدهم با ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه آماده اجرا و این موضوع در شرایطی اتفاق افتاد که دولت در تنگنای مالی بود.

هاشمی نکو ادامه داد: با تلاش‌های انجام شده در زمینه بیمه تکمیلی فرهنگیان قرار داد خوبی منعقد شده در بحث سهام مالکانه در صندوق ذخیره هم اقدامات مطلوبی انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: تعلیم و تربیت تعطیلی ندارد و معلمان ایثارگران این سنگر هستند.

طاهر بخشایی ادامه داد: مدارسی در استان آذربایجان غربی داشتیم که ۱۲ سال نیمه تمام رها شده بودند و در سال‌جاری به اتمام رسید و اگر امروز شاخص‌های فضای آموزشی در استان تغییر کرده و رشد داشته در سایه تلاش‌های مسوولان استان و حمایت‌های ویژه استاندارآذربایجان غربی بوده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در این آیین از خدمات جواد جنگی تجلیل و علی مطهری که پیشتر در دانشگاه فرهنگیان مشغول به خدمت بود به عنوان مدیرکل جدید آموزش و پرورش آذربایجان غربی معرفی شد

جزئیات طرح رتبه‌ بندی معلمان

طرحی که قرار بود قشر فرهنگی جامعه ایرانی را از بند فقر ناخواسته برهاند، کماکان دچار وضعیت نامعلومی است. یکی از آخرین گفته‌ها که پرده از وضعیت مبهم این طرح برمی‌دارد، به نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی مربوط می‌شود که خبر از اجرای ناقص آن داده است. این در حالیست که با توجه به فشارهای اقتصادی تحمیل‌شده به معلمان، انتظار می‌رود در صورت اجرای این طرح بخشی از مساله اقتصاد و به طور قطع اقتصاد آموزش و پرورش حل و فصل شود.

رتبه‌ بندی معلمان برای اولین بار در دهه 90 که دوران رکود اقتصادی ایران نام گرفته، طرح شد. طرحی که کماکان دارای سرنوشتی نامعلوم و با اما و اگرهای بسیاری همراه است. شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در سال 1390 اقدام به تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش کرد که فصل هفت آن به ارتقای جایگاه معلم اختصاص داشت. این طرح در سال 92 برای بررسی جزئیات روانه مجلس دهم شد. در آن زمان حاوی چهار رتبه اعم از مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم بود.

قرار بر این شد که معلمان طبق هم‌ترازی حداقل ۸۰ درصد حقوق اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های دولتی را دریافت کنند. با گذشت چندین سال، آئین‌نامه اجرایی قانون بحث‌برانگیز رتبه‌ بندی معلمان وارد مرحله اجرا شد اما تصویب آن به تعویق افتاد. دولت سیزدهم نیز وعده اجرای آن در نخستین ماه سال جاری را داد اما هنوز خبری از آن نیست!

صادق ستاری فرد درباره پرداخت مزایای رتبه یک رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: ۸۰ درصد معلمان مزایای رتبه یک رتبه بندی را ماه گذشته همراه با معوقات هشت ماهه دریافت کردند.

وی افزود: ۲۰ درصد باقی مانده فرهنگیان هم تا پایان آذر ماه مزایای ۹ ماه گذشته دریافت می‌کنند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: از مناطق و استان‌ها خواستیم که تا چهارشنبه ۱۶ آذر نسبت به صدور احکام اقدام کنند تا بتوانیم حقوق را همراه با مزایا در این ماه پرداخت کنیم، در کنار این موضوع به موازات صدور احکام مزایای رتبه بندی کار تعیین رتبه هم انجام می‌شود.

ستاری فرد یادآورشد: تاکنون احکام مزایای ۷۴۴ هزار فرهنگی صادر شده است.

وی همچنین عنوان کرد: همچنین بخشنامه اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان صادر شده که در قانون رتبه بندی هم بوده است.