در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد.

امروز سه‌شنبه 29 آذر ماه سال 1401، قیمت دلار صرافی ملی 36 هزار و 602 تومان تعیین شد. قیمت خرید این ارز در صرافی ملی ایران 36 هزار و 236 تومان است.

همچنین قیمت یورو صرافی ملی 38 هزار و 723 تومان و قیمت خرید این ارز 38 هزار و 336 تومان اعلام شده است.

سفر رئیس جمهوری چین به عربستان و حواشی آن بر ضد منافع ایران، تغییر معاون ارزی بانک مرکزی، امکان مبادله حواله ارزی صادرکنندگان محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات دانش‌بنیان با اسکناس، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، خبر سفر گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، سفر معاون رئیس جمهوری چین به ایران و بازگشت جو انتظامی به بازار از سیگنال‌های تاثیرگذار بر قیمت ارز در بازار معاملات تهران در هفته‌ سوم آذر بودند.

هرچند برخی از این سیگنال‌ها با امید به تغییر روند قیمت دلار به بازار تزریق شد اما به نظر می‌رسد کارایی خود را از دست داده و بازار ارز فعلا راه خود را می‌رود.

در نخستین روزهفته قیمت دلار در کانال ۳۶ هزار تومان معامله شد و در روزهای بعد مسیر صعودی داشت؛ به طوری که خیلی سریع به کانال‌های ۳۷ و ۳۸ هزار تومانی راه‌ یافت. هر چند این مسیر افزایشی نزدیک به ۲ هفته است بر قیمت دلار حاکم است اما در هفته سوم آذر ماه سیر صعودی سریع‌تر رخ داد و بازار نیز به سیگنال‌ها پاسخ نشان نمی‌داد.

برخی معامله‌گران در روزهای گذشته محدوده ۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان را به‌عنوان منطقه مهمی برای قیمت دلار در بازار معاملات تهران در نظر گرفتند و معتقد بودند اگر قیمت دلار از این محدوده عبور کند این اسکناس آمریکایی به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند. پیش بینی‌ها درست از آب در آمد و قیمت دلار از نیمه محدوده ۳۸ هزار تومانی نیز گذشت.

در آخرین معامله نقدی روز پنجشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۱ دلار با قیمت ۳۷ هزار و ۹۸۰ تومان معامله شد اما این روند برای معاملات فردایی روند صعودی داشت و محدوده ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومانی منطقه حدودی گمانه‌زنی‌های قیمت دلار برای معامله‌گران بود.طی مدت مذکور قیمت دلار در بازار متشکل و توافقی نیز روند صعودی داشت؛ به گونه‌ای که در بازار توافقی، دلار در بالاترین حد خود یعنی قیمت ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان نیز معامله شد و در بازار متشکل نیز سقف را زد اما در روز پنجشنبه قیمت در این بازارها نیز روند کاهشی محدودی داشت. این در حالی است که حجم معاملات بازار متشکل در روزهای گذشته با روند صعودی همراه بود و این روند نشان می‌دهد بازار سفرهای خارجی داغ است.

قیمت یورو نیز تا ۴۱ هزار تومان معامله شد اما به محدوده ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید.

بازار ارز روند نزولی خود را از روزهای پایانی هفته گذشته بدین سو آغاز کرده بود. به نظر می‌رسد این روند همزمان با انتشار خبر عرضه اوراق ارزی از سوی بانک مرکزی تشدید شده باشد. اوراقی که بانک مرکزی از امروز فروش آن را در کف هزار دلار و سقف 4 هزار دلار آغاز کرده است.

برخی ناظران اقتصادی نسبت به موفقیت این عرضه در کنترل بازار ارز تردیدهایی را مطرح کرده‌اند اما در مقابل، برخی دیگر انتشار اوراق سکه بانک مرکزی را مثال می‌زنند که طی دو هفته اخیر توانست روند رو به رشد قیمت در این بازار را کنترل کند. شواهد بازار ارز نیز اکنون حاکی از موفقیت عرضه این اوراق به ویژه در روز نخست است؛ قیمت دلار در بازار آزاد در حال حاضر نسبت به روز چهارشنبه دست‌کم 5 پله افت کرده و آماده ورود به کانال پایین‌تر است.

در بازارهای همسایه هم دلار نوسانی است. در بازار سلیمانیه قیمت دلار روز گذشته به کانال پایین‌تر سقوط کرده بود اما امروز با اندکی رشد مواجه شد؛ با این حال اما در ادامه مجددا به کانال 34 هزار تومانی بازگشته است.

دلار هرات نیز در کانال 34 هزار تومانی افت و خیز را تجربه می‌کند اما با این حال به طور کلی روندی نزولی را در کف کانال در پیش گرفته است.

گفتنی است بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال از امروز می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نسبت به خرید اوراق ارزی اقدام کنند. در شرح مشخصات این اوراق اعلام شده است که مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق، نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی خواهد بود.

در همین حال این اوراق با نام و معاف از مالیات خواهد بود. در همین حال این اوراق سه‌ماهه و با سررسید 25 بهمن ماه امسال خواهد بود که در مبالغ حداقل 1000 دلار و حداکثر 4 هزار دلار عرضه می‌شود. ارزش هر ورقه نیز معادل ریالی 100 دلار است. این اوراق همچنین قابل بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک ملی ایران با نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی است اما تاکید شده است فاقد امکان معاملات ثانویه و انتقال به غیر خواهد بود. در همین حال امکان تحویل فیزیکی اسکناس دلار در سررسید با پرداخت حق‌الوکاله اسکناس بانک مرکزی خواهد بود.