وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

 بانک ملت تسهیلاتی را تحت عنوان شایان طراحی کرده است. در این طرح متقاضیان می‌توانند در قبال معدل یکی از انواع حساب‌های قرض‌الحسنه جاری عادی با/بدون دسته چک یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی خود اقدام به دریافت وام کنند.

از جمله شرایط دریافت این تسهیلات می‌توان به متناسب با ماندگاری حسابِ خود، به شرط احراز اهلیت و ظرفیت اعتباری و سایر شرایط مورد نیاز در قبال وثایق و تضامین وفق مقررات از اولویت دریافت تسهیلات با نرخ‌های پایین‌تر از تسهیلات عادی به شرح آتی اشاره کرد.

مزایای وام ۵۰۰ میلیونی بانک ملت

از جمله مزایای طرح شایان نیز می‌توان به امکان دریافت تسهیلات در کوتاهترین زمان، امکان سپرده‌گذاری تدریجی، امکان دریافت تسهیلات تا دو برابر معدل حساب، امکان صدور چک بانکی به نام متقاضی، امکان بازپرداخت تسهیلات تا 60 ماه و امکان معرفی افراد توسط مشتریان مهان و مشتریان حقوقی اشاره کرد.

نحوه دریافت تسهیلات طرح شایان

افراد حقیقی می‌توانند پس از افتتاح حساب یا افزایش موجودی حساب فعلی خود با در نظر گرفتن جزییات طرح نسبت به دریافت وام ۵۰۰ میلیونی بانک ملت اقدام نماید. همچنین مشتریان مهان بانک ملت می‌توانند متناسب با امتیاز حساب خود نسبت به معرفی افراد جهت دریافت تسهیلات اقدام نمایند.

اشخاص حقوقی، شرکت‌ها یا سازمان‌ها نیز می‌توانند در راستای افتتاح حساب یا افزایش موجودی خود اقدام کرده و مطابق شرایط طرح، کارکنان خود را جهت دریافت تسهیلات متناسب با امتیاز اکتسابی به بانک معرفی کنند.

نحوه بازپرداخت اقساط

حداکثر مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات طرح شایان ۶۰ ماه در نظر گرفته شده است. متقاضیان دریافت وام ۵۰۰ میلیونی بانک ملت می‌توانند علاوه بر مراجعه حضوری به شعب بانکی با استفاده از یکی از کانال‌های غیرحضوری مرسوم، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود به صورت غیرحضوری اقدام نمایند.

در پی ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام و همچنین سپرده‌گذاری بدون سود برای دریافت تسهیلات، عملکرد بانک‌ها در این راستا و رعایت این بخشنامه مورد بررسی قرار گرفته که در این گزارش به طور نمونه شرایط وام‌دهی از سوی بانک ایران زمین و چگونگی برخورد این بانک با بخشنامه مربوطه رصد شده است.

بر اساس مشاهدات میدانی از برخی شعب بانک ایران زمین، این بانک برای پرداخت تسهیلات خرد، مبلغی از وام را بلوکه نمی‌کند اما بر اساس میانگین حساب و سپره‌گذاری وام می‌دهد.

در این بین، مسئول اعتبارات یکی از شعب این بانک می‌گوید که باید حداقل طی سه ماه معدل یا میانگین حساب ایجاد کنید تا بتوانید چهار برابر مبلغ آن میانگین، وام بگیرید.

شعبه دیگر این بانک نیز شرط پرداخت تسهیلات را بررسی میانگین شش ماهه اعلام می‌کند که برای ۵۰ میلیون تومان یک ضامن رسمی کفایت می‌کند. اما هر چه مبلغ وام بیشتر شود، بر تعداد ضامن نیز افزوده می‌شود و برای یک وام ۲۰۰ میلیون تومانی باید دو تا سه ضامن معرفی کرد.

علاوه بر این، طبق اعلام مسئول اعتبارات شعبه دیگری از بانک ایران زمین، برای دریافت ۵۰ میلیون تومان باید ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان طی حداقل چهار ماه سپرده کرد.

همچنین، مشاهدات از شعبه دیگری از این بانک نشان می‌دهد که از این شعبه می‌توان تا دو برابر میانگین حساب یکساله وام گرفت.

مسئول شعبه دیگری از بانک ایران زمین نیز می‌گوید که باید طی شش ماه حدود ۱۰۰ میلیون تومان در بانک سپرده و میانگین حساب ایجاد کرد تا بتوان وام گرفت.

از سوی دیگر، مسئول اعتبارات یک شعبه دیگر از بانک ایران زمین هم دو شرط پرداخت تسهیلات را ایجاد میانگین حساب و سپرده‌گذاری بلند مدت اعلام می‌کند و می‌گوید برای یک وام ۵۰ میلیونی باید طی ۳ تا ۴ ماه ۲۰۰ میلیون تومان میانگین حساب داشته باشید.

پرداخت تسهیلات از طریق سپرده‌گذاری بلند مدت نیز به این صورت است که ۶۰ درصد از سپرده را می‌توان وام با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه گرفت و سپرده متقاضی ضامن وام خواهدبود و اگر نخواهید سپرده شما بلوکه شود، سود ۱۴ درصدی به آن تعلق می‌گیرد.

این در حالی است که براساس اعلام بانک مرکزی، در سال جاری نباید وثیقه وامی سپرده یا وجه نقد باشد و در این زمینه، بانک‌هایی که بخشی از وام یا سپرده را بلوکه می‌کنند به هیئت انتظامی معرفی می‌شوند.

همچنین، مسئولان بانکی معتقدند که برای  پرداخت تسهیلات خرد شرط بررسی میانگین   یا معدل مانده حساب نداریم و بانک‌ها باید به کسانی که در شعبه مربوطه حساب دارند، متناسب با اعتبارسنجی وام بدهند اما بررسی‌ها از شعب ابنک‌ها نشان می‌دهد که نه تنها بانک ایران زمین، بانک‌هایی چون ملی، کشاورزی، سپه و ... نیز براساس میانگین حساب وام می‌دهند.

سقف وام 30 میلیون تومان اعلام شده که برای هیئت مدیره مجموعه‌های متقاضی است. براساس این طرح امکان اعطای تسهیلات تا سقف 10 میلیون تومان برای پرسنل شرکت و 20 میلیون تومان برای مدیران وجود دارد. حداکثر سود این وام 18 درصد است و سقف مدت زمان بازپرداخت به 12 ماه می‌رسد. افرادی که خواهان دریافت این تسهیلات هستند باید ضامن رسمی داشته باشند. همکاران می‌توانند به صورت ضربدری ضامن یکدیگر برای دریافت این وام شوند.

با درنظر گرفتن  به سقف وام، میزان سود و مدت زمان بازپرداخت اقساط، مبلغ هر قسط به 2 میلیون و 750 هزار و 400 تومان می‌رسد. کل سود تسهیلات 3 میلیون و 4 هزار و 797 تومان و مجموع رقم وام و سود آن 33 میلیون و 45 هزار تومان خواهد بود.

آغاز به کار بانک مسکن و دستاوردهای آن

بانک مسکن رسما از سال 1318 فعالیت خود را آغاز کرد. پرداخت تسهیلات در برابر رهن اموال غیرمنقول با هدف خرید، احداث، تکمیل، تعمیر و اعطای اعتبار به شرکت‌های ساختمانی از جمله فعالیت‌های بانک مسکن در آغاز راه بود. اکنون این مجموعه در قالب انواع خدمات بانکی و الکترونیکی مجاز در حوزه ساخت و ساز مسکن و دیگر بخش‌ها به مشتریان واجد شرایط خود خدمت رسانی می‌کند.