یارانه نقدی | بیش از 20 میلیون نفر اردیبهشت ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد

محسن دهنوی نماینده تهران در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «از ابتدای امسال و پس از حذف ارز ترجیحی، با تجمیع و افزایش یارانه‌ها گام مهمی برای برقراری عدالت و کاهش فساد برداشته شد.

‌یارانه‌های نقدی برای سه دهک اول تا ۴۰۰ هزار تومان و برای ۶ دهک دیگر تا ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر در ماه افزایش یافت.

مابه‌التفاوت قیمت قبل و بعد از حذف ارز ترجیحی، به ازای سبدی شامل ۱.۵ کیلوگرم مرغ، ۱ کیلوگرم گوشت قرمز، یک شانه تخم مرغ، ۸ کیلوگرم لبنیات و ۷۰۰ گرم روغن در انتهای خرداد، ۱۸۵ هزار تومان بود که اکنون به ۲۶۰ هزار تومان رسیده است. یعنی ۴۰ درصد آب رفتن یارانه  نقدی!

یارانه نقدی، جبران‌کننده مناسبی برای سبد کالاهای اساسی بود اما با گذشت زمان و تورم، یارانه مردم آب شده و دیگر پاسخگوی نیاز ۷ ماه پیش نیست.

طرح کالابرگ با اعلام وزیر اقتصاد به طور آزمایشی در استان هرمزگان آغاز شده است و پس از اجرای آزمایشی در صورتی که اجرای آن برای کل مردم این استان موفقیت آمیز باشد، این طرح در کل کشور اجرایی می‌شود.

دغدغه معیشتی دولت و مجلس در اجرای طرح کالابرگ

سید احسان خاندوزی همچنین در رابطه با اجرای آزمایشی این طرح گفته است: نظام کالابرگ الکترونیکی مشکلی در زمینه تامین مالی ندارد، اما، چون نظام پرداخت یارانه جمعیت زیادی از مردم را متاثر می‌کند، لازم بود دولت درباره آماده بودن زیرساخت فنی آن مطمئن شود.

محمد باقر قالیباف؛ رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که از شبکه یک سیما پخش شد در رابطه با تاکید بر اینکه دولت بستر فنی سبدکالا را فراهم کرده است، اظهار کرد: دولت در تلاش است سبد کالا را ارائه کند. مردم می‌توانند بین سبد کالا و یارانه انتخاب کنند. بنده فکر می‌کنم ارائه سبد کالا برای مردم بهتر باشد. دغدغه دولت و مجلس معیشت مردم است. دولت بستر فنی سبدکالا را فراهم کرده است. ما باید قدرت خرید مردم را به ویژه در کالای اساسی حفظ کنیم.

به همین دلیل معتقدم دولت باید با کالابرگ الکترونیک یا یارانه نقدیِ مبتنی بر سبد کالا، طبق مصوبه مجلس از کاهش ارزش یارانه مردم جلوگیری کند.»/ ایسنا

یارانه نقدی یاکالابرگ | کالابرگ هرماه چقدر شارژ می‌شود؟

به زودی توزیع کالا برگ در سرتاسر کشور آغاز می‌شود. باید دید که کالابرگ هم به مانند یارانه نقدی اقبال بلندی دارد یا خیر؟

 خرید کالا در طرح کالابرگ، امکانی در کنار دریافت نقدی یارانه است که به زودی در تمام کشور اجرا می‌شود.

مدیر کل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از تخصیص وام چهار درصدی به کارکنان از کارافتاده و بیماران خاص خبر داد.

محمد بنی حسن، ارتقا کمی و کیفی سطح رفاه کارکنان شهرداری تهران را مهم‌ترین اولویت این اداره کل عنوان کرد و گفت: لازمه بهره‌مندی از حداکثر ظرفیت و توانایی کارکنان جز با توجه حداکثری به معیشت و رفاه اجتماعی آنان ممکن نیست؛ چرا که ایجاد دسترسی عادلانه به امکانات موجود برای تمامی افراد ارتقا روحیه امید و حس ارزشمندی را به دنبال داشته و در نهایت بالاترین میزان بهره وری در کار را موجب خواهد شد.

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، از جمله اقدامات مؤثر در این دوره مدیریت شهری را توجه ویژه به سلامت کارکنان ذکر کرد و گفت: عقد قرارداد با شرکت بیمه ایران در راستای ارائه خدمات مطلوب‌تر و مراکز درمانی بیشتر از جمله اقداماتی بود که رضایت حداکثری جامعه هدف را به دنبال داشت.

وی همچنین تشکیل واحد مددکاری در راستای توجه ویژه به کارکنان دارای بیماری خاص، صعب العلاج و معلولین را یادآور شد و گفت: بازدید از وضعیت اجتماعی و اقتصادی این کارکنان در راستای ارتقا سطح معیشت آنان و نیز ارجاع به مراکز درمانی طرف قرارداد موضوع دیگری است که با جدیت درحال انجام است.

بنی حسن با بیان اینکه ۱۶۰۰ همکار شهرداری تهران و خانواده آن‌ها دچار بیماری خاص و صعب العلاج شده اند، تعداد معلولین با درجه شدید را ۳۹۵ نفر ذکر کرد و گفت: اگرچه تشدید تحریم‌های دارویی و افزایش چند برابری قیمت‌ها به دلیل نوسانات ارزی بیماران خاص را در تأمین نیاز خود با مشکلات بسیاری مواجه ساخته اما مسئله مهم دیگر اشتغال این گروه از بیماران است؛ چرا که درمان مستمر و عدم توانایی لازم جهت فعالیت، ممکن است حذف از گروه شغلی را برای آنان در پی داشته باشد که البته اداره کل رفاه به این موضوع توجه ویژه ای داشته است.

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه حذف بیماران خاص و صعب العلاج از گروه‌های شغلی، آنان را با چالش بیشتری در معیشت و درمان مواجه خواهد ساخت، افزود: ایجاد فضای مناسب و متناسب با توانمندی این افراد و در مراحل خاص تر فراهم سازی شرایط دورکاری اقدامی بود که در راستای ممانعت از بروز مشکلات بیشتر برای این افراد صورت گرفت تا به دور از دغدغه‌ی بیشتر به امور درمانی خود تداوم بخشند.

وی در ادامه، اقدام مهم رفاهی دیگر در این دوره مدیریت شهری را افزایش چهار برابری کمک معیشت معلولین ذکر کرد و گفت: در حالی که سازمان‌های موظف در امر خدمت رسانی به این قشر از پرداخت حقوق قانونی و به حق آنان سر باز می‌زنند، شهرداری تهران نه تنها قانون استخدامی معلولین مبنی بر تخصیص سه درصد ظرفیت‌های استخدامی را رعایت کرده بلکه با توجه به افزایش هزینه‌های درمان و معیشت و در راستای حمایت از معلولین، کمک هزینه نگهداری و درمان را به میزان ۴۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داده است.

بنی حسن این مبلغ را با توجه به شدت و درجه معلولیت به میزان ۸۰۰ هزار، یک میلیون و ۱۰۰ و نیز یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ذکر کرد و افزود: این مبلغ به صورت ماهانه به حساب کارکنان مشمول واریز می‌شود.

مدیرکل رفاه، تعاون و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در پایان پرداخت تسهیلات بانکی با کارمزد چهار درصد را یادآور شد و خاطرنشان کرد: بانوان سرپرست خانوار، کارکنان از کارافتاده، معلول، بیماران خاص و نیز آن دسته از همکارانی که افراد تحت تکفل آنها معلول و بیمار خاص می‌باشد می‌توانند در اولویت از این تسهیلات برخوردار شوند./مهر

 مانند ۸ ماه گذشته دیشب هم یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب خانوارها واریز شد. اما نه این یارانه، نه یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی و نه یارانه کمک معیشتی هیچ کدام به صورت کامل به حساب سرپرستان خانوار واریز نمی‌شد.

بلکه مبلغ ۳۵ هزار تومان به‌عنوان وام کرونا از وام کسر می‌شد. زمانی که یارانه‌ها همه تجمیع شد و قرار بر واریز یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی شد، قرار بود مبلغ ۳۵ هزار تومان از یارانه خانوار کسر شود تا اقساط وام کرونا تمام شود.