در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد.

 امروز شنبه 3 دی 1401، قیمت دلار صرافی ملی 36 هزار 582 تومان تعیین شد. نرخ خرید این ارز در این صرافی نیز 36 هزار و 216 تومان مشخص گردید.

همچنین، قیمت یوروی صرافی ملی 38 هزار و 784 تومان و قیمت خرید یوروی صرافی ملی 38 هزار و 396 تومان تعیین شد.

پیش‌بینی قیمت دلار ۳ دی ۱۴۰۱

در هفته پایانی آذر ماه ۱۴۰۱ میانگین قیمت دلار در روند صعودی مانند روند افزایشی سایر بازارهای مالی نوسان داشت. این روند افزایشی قیمت اسکناس آمریکایی در حالی رخ داد که بازارساز طی هفته جاری انتظار داشت اخباری متاثر از ادامه روند مذاکرات هسته‌ای برجام در تهران و اردن به داد بازار ارز برسد اما به نظر می‌رسد سیگنال قوی برجام از کار افتاده و فعلا تورم پیروز میدان است.

روز گذشته رکوردشکنی قیمت دلار در حالی اتفاق افتاد که از ابتدای سال جاری تا کنون محدوده ۴۰ هزار تومانی برای این ارز از سوی کارشناسان پیش بینی شده بود و روند فعلی دور از انتظار فعالان بازار نیز نبود.

رکوردشکنی دلار در یک ماه

آذر ماه تمام شد و قیمت دلار رکوردهای تازه‌ای در تاریخ قیمت‌ خود در بازار معاملات تهران زد. اکنون بیش از ۳ ماه است که ناآرامی‌های اجتماعی بر عواملی نظیر تورم داخلی،‌‌ تحریم‌ها و توقف مذاکرات هسته‌ای برجام اضافه شده است. علاوه بر عوامل فوق، اگر ترس مردم برای کاهش ارزش سرمایه‌هایشان را هم در نظر بگیریم، تلاش‌های مضاعف بازارساز در ۲ ماه گذشته برای مهار قیمت و کنترل بازار رنگ می‌بازد.

أواسط هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزف بورل با وزیر امور خارجه ایران در اردن دیدار کرد. متعاقف این نشست بود که بایدن اعلام کرد که برجام مرده است اما از سوی دیگر برخی اخبار مساعد برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران از سوی طرف‌های اروپایی در رسانه‌‌ها منتشر شد.

این سیگنال‌های متناقض اما بیشتر از یک ساعت نتوانست بازار معاملات ارز تهران را متاثر سازد. قیمت اندکی ریخت اما در ساعات و روزهای بعد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشت.

فاز افزایشی بازار تا دیروز هم ادامه داشت و معاملات فردایی دلار نیز حاکی از روند صعودی قیمت است. هر چند بازارساز دست از کار نکشیده و در تلاش است تا قیمت را پایین محدوده ۴۰ هزار تومانی نگه دارد اما بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر تنها عامل تورم سالانه را بر قیمت دلار موثر بدانیم نرخ این اسکناس آمریکایی باید در کانال‌های بالاتری قرار گیرد.

سفر رئیس جمهوری چین به عربستان و حواشی آن بر ضد منافع ایران، تغییر معاون ارزی بانک مرکزی، امکان مبادله حواله ارزی صادرکنندگان محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات دانش‌بنیان با اسکناس، تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، خبر سفر گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، سفر معاون رئیس جمهوری چین به ایران و بازگشت جو انتظامی به بازار از سیگنال‌های تاثیرگذار بر قیمت ارز در بازار معاملات تهران در هفته‌ سوم آذر بودند.

هرچند برخی از این سیگنال‌ها با امید به تغییر روند قیمت دلار به بازار تزریق شد اما به نظر می‌رسد کارایی خود را از دست داده و بازار ارز فعلا راه خود را می‌رود.

در نخستین روزهفته قیمت دلار در کانال ۳۶ هزار تومان معامله شد و در روزهای بعد مسیر صعودی داشت؛ به طوری که خیلی سریع به کانال‌های ۳۷ و ۳۸ هزار تومانی راه‌ یافت. هر چند این مسیر افزایشی نزدیک به ۲ هفته است بر قیمت دلار حاکم است اما در هفته سوم آذر ماه سیر صعودی سریع‌تر رخ داد و بازار نیز به سیگنال‌ها پاسخ نشان نمی‌داد.

برخی معامله‌گران در روزهای گذشته محدوده ۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان را به‌عنوان منطقه مهمی برای قیمت دلار در بازار معاملات تهران در نظر گرفتند و معتقد بودند اگر قیمت دلار از این محدوده عبور کند این اسکناس آمریکایی به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند. پیش بینی‌ها درست از آب در آمد و قیمت دلار از نیمه محدوده ۳۸ هزار تومانی نیز گذشت.

در آخرین معامله نقدی روز پنجشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۱ دلار با قیمت ۳۷ هزار و ۹۸۰ تومان معامله شد اما این روند برای معاملات فردایی روند صعودی داشت و محدوده ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومانی منطقه حدودی گمانه‌زنی‌های قیمت دلار برای معامله‌گران بود.طی مدت مذکور قیمت دلار در بازار متشکل و توافقی نیز روند صعودی داشت؛ به گونه‌ای که در بازار توافقی، دلار در بالاترین حد خود یعنی قیمت ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان نیز معامله شد و در بازار متشکل نیز سقف را زد اما در روز پنجشنبه قیمت در این بازارها نیز روند کاهشی محدودی داشت. این در حالی است که حجم معاملات بازار متشکل در روزهای گذشته با روند صعودی همراه بود و این روند نشان می‌دهد بازار سفرهای خارجی داغ است.

قیمت یورو نیز تا ۴۱ هزار تومان معامله شد اما به محدوده ۳۹ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید.

بازار ارز روند نزولی خود را از روزهای پایانی هفته گذشته بدین سو آغاز کرده بود. به نظر می‌رسد این روند همزمان با انتشار خبر عرضه اوراق ارزی از سوی بانک مرکزی تشدید شده باشد. اوراقی که بانک مرکزی از امروز فروش آن را در کف هزار دلار و سقف 4 هزار دلار آغاز کرده است.

برخی ناظران اقتصادی نسبت به موفقیت این عرضه در کنترل بازار ارز تردیدهایی را مطرح کرده‌اند اما در مقابل، برخی دیگر انتشار اوراق سکه بانک مرکزی را مثال می‌زنند که طی دو هفته اخیر توانست روند رو به رشد قیمت در این بازار را کنترل کند. شواهد بازار ارز نیز اکنون حاکی از موفقیت عرضه این اوراق به ویژه در روز نخست است؛ قیمت دلار در بازار آزاد در حال حاضر نسبت به روز چهارشنبه دست‌کم 5 پله افت کرده و آماده ورود به کانال پایین‌تر است.

در بازارهای همسایه هم دلار نوسانی است. در بازار سلیمانیه قیمت دلار روز گذشته به کانال پایین‌تر سقوط کرده بود اما امروز با اندکی رشد مواجه شد؛ با این حال اما در ادامه مجددا به کانال 34 هزار تومانی بازگشته است.

دلار هرات نیز در کانال 34 هزار تومانی افت و خیز را تجربه می‌کند اما با این حال به طور کلی روندی نزولی را در کف کانال در پیش گرفته است.

گفتنی است بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال از امروز می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نسبت به خرید اوراق ارزی اقدام کنند. در شرح مشخصات این اوراق اعلام شده است که مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق، نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی خواهد بود.