وام فوری گرفتن یکی از راه هایی است که از قدیم الایام برای کمک به هزینه های زندگی در هر زمینه ای گرفته می شده.امروزه شرایط گرفتن وام فوری در هر بخشی متفاوت است.از این وام ها می توان به وام فوری مسکن ،ازدواج ،درمان و غیره اشاره کرد.متقاضیان هر کدام از این وام ها با ارائه مدارک خاص میتوانند به بانک و مراکز معرفی شده بروند و وام فوری خود را دریافت کنند. مجلس طرح وام فوری ازدواج را تصویب کرد.

دبیر کارگروه استان قم صندوق ملی سرمایه گذاری حرم های مطهر از اعطای تسهیلات ششصد میلیون تومانی ویژه ساکنین و متقاضیان در راستای نوسازی منازل فرسوده در محدوده بافت مصوب اطراف حرم مطهر خبر داد.

صابر مصورزاده، امروز چهاردهم دی ماه در جلسه بررسی پتانسیل و ظرفیت های صندوق ملی سرمایه گذاری حرم های مطهر که به ریاست امینی مدیرعامل این صندوق برگزار شد، اظهار کرد: محدوده فعالیت این صندوق برمبنای مصوبه کمیسیون ماده پنج استان در شهر قم از ۴۷۰ هکتار به ۹۹۷ هکتار افزایش یافت.

وی در خصوص این افزایش محدوده توضیح داد: این افزایش بنا به درخواست استان و معاونت امور زائرین استانداری قم و در راستای امکان بهره مندی تعداد بیشتری از ساکنین و متقاضیان این بافت برای بازسازی منازل خود انجام شده است.

مصورزاده با بیان این که این تسهیلات توسط بانک مسکن اعطا می شود در خصوص جزییات آن گفت: این تسهیلات با کارمزد ۵/۱۲ درصد برای اقشار عموم جامعه و کارمزد ۴ درصد برای اقشار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی پرداخت می شود.

به گفته دبیر کارگروه استان قم صندوق ملی سرمایه گذاری حرم های مطهر متقاضیان برای دریافت این تسهیلات در سامانه " ارائه تسهیلات بافت فرسوده و ودیعه اسکان موقت"  به نشانی   https://facility.udrc.ir/  یا https://hspif.ir/  نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

مصورزاده به اعطای تسهیلات و مشوق به فعالین حوزه اقامتی و گردشگری در این بافت ها اشاره کرد و افزود: در محدوده مصوب اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) امکان اعطای تسهیلات تا سقف ۳۰ میلیارد تومان با کارمزد ۱۲ تا ۱۸ درصد برای پروژه های گردشگری و مرمت خانه های تاریخی و واجد ارزش وجود دارد.

وی اظهار کرد: چنانچه خیرین بخش خدمات زائرین قصد احداث زائر سرا ویژه اقشار کم درآمد در اطراف حرم مطهر و محدوده مصوب داشته باشند، این صندوق آمادگی ارائه تسهیلات ویژه به میزان حداکثر ۲۰ میلیارد تومان با کارمزد ۴ درصد توسط بانک گردشگری را دارد.

مصورزاده در خصوص تسهیلات ویژه احداث یا بازسازی اماکن عمومی در بافت اطراف حرم مطهر گفت: خیرینی که در بخش احداث یا بازسازی کاربرهای عمومی مانند کتابخانه، درمانگاه، مدرسه و... و. ورود پیدا می کنند، توسط بانک رسالت تسهیلات ویژه تا سقف ۳۷۰ میلیون تومان با کارمزد ۲ درصد به آن ها اعطا می شود.

وام فوری ۳۰۰ میلیونی در طرح آنی بانک تجارت

بانک تجارت در طرح آنی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان، وام فوری پرداخت می‌کند. نرخ سود تسهیلات آنی بانک تجارت با توجه به نرخ سود سپرده و میزان تسهیلات درخواستی، بین ۴ تا ۱۸ درصد متغیر است.

ضمانت این وام نیز با مسدودی سپرده است و ابطال این سپرده قبل از سررسید منوط به تسویه کامل مبلغ وام است. این سپرده نیز به مشتریان سود پرداخت می‌کند. با این وجود مشتری می‌تواند با انتخاب خود سود پنج، ۱۰ و ۱۵ درصد دریافت کنند.

هر قسط این وام با سود هفت درصدی و بازپرداخت ۳۶ ماهه نیز به ۹ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان می‌رسد. به علاوه متقاضیان این وام با دوره بازپرداخت ۶۰ ماهه و سود چهار درصدی، ماهانه پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط پرداخت می‌کند.

متقاضیان این وام ۳۰۰ میلیون تومانی در نهایت معادل ۳۳۰ میلیون تومان به بانک تجارت پرداخت می‌کنند.

پرداخت سود 23 درصدی در بانک ها

تاکنون 17 بانک و موسسه اعتباری مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار با نرخ سود 23 درصدی را دریافت کرده‌اند. با این نرخ سود اگر 100 میلیون تومان در بانک سپرده‌گذاری کنیم، چقدر سود می‌گیریم؟

تاکنون 17 بانک و موسسه اعتباری مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار با نرخ سود 23 درصدی را دریافت کرده‌اند.

بنابر اعلام بانک مرکزی، بانک‌های ملی ایران، مسکن، رفاه کارگران، توسعه تعاون، خاورمیانه، پاسارگاد، پارسیان، سینا، سامان، اقتصاد نوین، شهر، ایران‌زمین، سرمایه، گردشگری، ایران و ونزوئلا و همچنین مؤسسات اعتباری نور و ملل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هستند که تاکنون از بانک مرکزی مجوز انتشار این اوراق را دریافت کرده‌اند و از امروز می‌توانند پس از تجهیز شعب نسبت به انتشار اوراق نامبرده اقدام کنند.

مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در نشست روز سوم دی‌ماه سال جاری هیئت عامل بانک مرکزی تصویب و در همان روز به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

در بین بانک‌هایی که از این پس به سپرده‌ها سود 23 درصد پرداخت می‌کند، نامی از بانک‌های معروفی مثل آینده، سپه، ملت، تجارت، کشاورزی و … نیست. باید دید در روزهای آینده این بانک‌ها نیز پرداخت چنین سودهایی را شروع می‌کنند.

سود سپرده 100 میلیون تومانی چند؟

البته بانک‌ها می‌توانند چنین اوراقی را منتشر کنند و الزامی برای آن وجود ندارد. اگر شخصی در یکی از 17 بانکی که سود 23 درصد پرداخت می‌کند، سپرده گذاری کند، چقدر سود می‌کند؟

به طور مثال فردی مبلغ 100 میلیون تومان روی اوراق گواهی سپرده با سود 23 درصد سپرده‌گذاری می‌کند. در 6 ماه اول سال که ماه‌ها 31 روزه است، بانک باید به این فرد ماهانه یک میلیون و 953 هزار تومان سود بدهد.

از آنجایی در حال حاضر در نیمه دوم سال قرار داریم، بانک‌ها باید در ماه‌های باقی مانده مبلغ یک میلیون و 890 هزار تومان سود پرداخت کنند. در حال حاضر خرید این اوراق یک سرمایه گذاری کم ریسک محسوب می‌شود.

البته اگر سپرده گذار بخواهد قبل از زمان سررسید دارایی خود را بردارد، با نرخ 10 درصد در بازار پول بازخرید می‌شود. در این صورت سود ماهانه یک میلیون و 890 هزار تومانی به 821 هزار تومان کاهش می‌یابد.

البته این اوراق فقط به اشخاص حقیقی ایرانی بالای 18 سال مجاز داده می‌شود. مدت این اوراق حداکثر یک ساله است و بانک و موسسه اعتباری می‌تواند ضمن رعایت سقف مدت تعیین‌شده، این اوراق را با سررسیدهای مختلف کمتر از یک سال منتشر کند.

البته برخی از بانک‌ها قبل از این که بانک مرکزی چنین مجوزی بدهد، چنین سودهایی را پرداخت می‌کنند. تفاوت این سود با سودهای قبلی که پرداخت می‌شد، شرط مبلغ سپرده گذاری است.

در ابلاغیه بانک مرکزی حداقل و حداکثر مبلغ مجاز برای خرید گواهی سپرده مشخص نشده است. یعنی هر فردی با هر مقدار سپرده گذاری می‌تواند این اوراق را بخرد. اما تا قبل از این ابلاغیه، بانک‌ها حداقل سپرده گذاری تعیین می‌کردند.

به طور مثال، پیگیری‌های قبلی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که بانک پاسارگاد برای سپرده‌های با مبلغ بالا 24 درصد هم پرداخت می‌کند. یکی از کارمندان این بانک گفت که پاسادگاد برای سپرده یک میلیارد تومانی 24 درصد سود پرداخت می‌کند. البته گفت که این میزان سود برای سپرده‌های 2 ساله است و اگر سپرده گذار زودتر اقدام به برداشت دارایی خود کند، میزان سود کمتر می‌شود.

این بانک به کسی که 10 میلیارد تومان در این بانک سپرده گذاری کند و تا فروردین ماه سپرده خود را نگه دارد، ماهانه 25 درصد سود پرداخت می‌کند.

یک تفاوت دیگر این است که از نظر بانک مرکزی، پرداخت سود بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تخلف بود، اما الان یک اقدام قانونی تلقی می‌شود. البته انتشار اوراق با سود 23 درصد می‌تواند زمینه‌ای برای افزایش سود سپرده‌های عادی و بالا رفتن سپس نرخ سود تسهیلات باشد.

اگر نرخ سود تسهیلات افزایش نیابد، احتمالا سخت‌گیری بانک‌ها برای پرداخت وام بیشتر شود. اگر هم قرار باشد به تسهیلات تکلیفی دولت عمل کنند، بانک متضرر می‌شود و ناترازی بانک‌ها بیشتر می‌شود.

تجارت نیوز