قیمت گوشت در سال جدید با تغییرات زیادی روبرو بوده است. دولت برای کاهش قیمت گوشت تصمیم به راه اندازی مراکز عرضه گوشت دولتی کرده است. و در سطح شهر مراکزی وجود دارد که قیمت گوشت با نرخ مصوب به فروش می رسد. تلاش دولت برای کاهش قیمت گوشت ادامه دارد و هم چنین در حال پیدا کردن راهکار هایی است که قیمت گوشت به حد ثابتی برسد.

قیمت گوشت امروز 29 آذر 1401

قیمت انواع گوشت قرمز در بیست و نهم آذر 1401 به شرح زیر است:

راسته با استخوان گوسفندی

۱۷۶,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۹۵,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۷۸,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۲۰۵,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۸۰,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۹,۰۰۰

گردن گوساله

۱۳۵,۰۰۰

قلم گوساله

۳۹,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۷۰,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۹۵.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۱۰۵.۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۸۰.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۸۸,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۲۰۲,۰۰۰

به گفته رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام قرار است تا در هفته سوم دی ماه قیمت گوشت کاهش یابد.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز از هفته جاری کاهشی می‌شود، گفت: وضعیت ذخایر گوشت قرمز کشور مطلوب است.

«منصور پوریان» درباره وضعیت بازار گوشت قرمز داخلی و دام زنده، افزود: گوشت قرمز مورد نیاز کشور تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

وی اضافه کرد: اکنون سه نوع قیمت گوشت قرمز در میادین میوه و تره‌بار، شرکت پشتیبانی امور دام و بازار داریم البته قیمت فعلی بازار واقعی نیست و تقاضایی هم ندارد.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده اظهار داشت: اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده سبک درجه یک که از تولیدکنندگان خریداری می‌شود، بین ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان و دام سنگین گوساله درجه یک بین ۹۰ تا ۹۲ هزار تومان است. قیمت‌های دام زنده که در فضای مجازی عنوان می‌شود، غیرواقعی است.

پوریان بر این باور است که نوسان نرخ ارز، بارش باران و برف در برخی استان‌ها که تاخیر در جابه‌جایی دام زنده یا گوشت قرمز ایجاد کرده و قیمت‌های غیرواقعی دام زنده در فضای مجازی باعث افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس قیمت دام زنده قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفندی و گوساله باید در بازار حدود ۲۰۰ هزار تومان به دست مردم برسد و قیمت‌های فعلی اجحاف به مصرف‌کنندگان است.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده با بیان اینکه ذخایر گوشت قرمز بخش دولتی و خصوصی کشور مطلوب است، گفت: اکنون شرکت پشتیبانی امور دام گوشت قرمز ذخایر خود را با قیمت‌های دولتی به بازار عرضه کرده تا بازار این محصول تنظیم شود.

پوریان اضافه کرد: البته ذخایر گوشت قرمز بخش خصوصی هم از شرایط مطلوبی برخوردار است که باید قبل از اینکه تاریخ مصرفشان به اتمام برسد این محصولات را به بازار عرضه کنند تا بازار این محصول به تعادل برسد.

وی گفت: صادرات دام زنده دو هفته است که متوقف شده و با توجه به نوسان نرخ ارز در ایران قاچاق این محصول به کشورهای همسایه صرفه اقتصادی ندارد.

به گفته وی، اکنون قیمت دام زنده در عراق پایین تراز کشور ما است؛ بنابراین در کشورهای همسایه خریدار ندارد که قاچاق بتواند روی بازار این محصول اثرگذار باشد.

تاکنون ۲۱۰۰ رأس دام سبک زنده به قیمت هر کیلو ۸۵ هزار تومان، در مجموع به وزن ۱۰۵ تن از دامداران استان خریداری و به پشتیبانی امور دام استان تحویل شده است.

خراسان شمالی با داشتن ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین به عنوان قطب دامپروری محسوب می‌شود.

چندی پیش خبری مبنی بر واردات گوشت از نیکاراگوئه توسط رئیس سازمان دامپزشکی منتشر شد. به گفته وی، بنابر راهبردهای پنج گانه وزارت جهاد وارد مذاکره شدیم که در این راستا نخستین شیوه نامه‌های بهداشتی را با ونزوئلا امضا کردیم و احتمالا با نیکاراگوئه برای واردات گوشت قرمز امضا خواهیم کرد.رئیس سازمان دامپزشکی می‌گوید، سالانه ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور است که ۸۵۰ هزار تن آن در داخل تولید و حدود ۱۰۰ هزار تن از طریق واردات تامین می‌شود.

رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی باعث بازار رقابتی دام زنده و گوشت قرمز می‌شود، گفت: در پی این اقدام دولت، نرخ دام زنده و گوشت قرمز در فرآیند عرضه و تقاضا واقعی خواهد شد.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۷۰ تا ۱۸۵ هزار تومان، گردن و سردست گوسفندی ۱۸۵ تا ۱۹۰ هزار تومان، راسته و ران گوسفندی ۲۲۰  تا ۲۵۰ هزار تومان، قلوه‌گاه گوسفندی ۱۵۰ هزار تومان، ران گوساله ۱۸۰ تا ۲۳۰ هزار تومان و سردست گوساله حدود ۲۰۰ هزار تومان است.

گفتنی است قیمت‌های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

در میادین میوه وتره‌بار نیز قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان، راسته با استخوان گوسفندی ۱۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان، راسته بدون استخوان ۱۷۷ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، گردن گوسفندی ۱۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ران گوسفندی با استخوان ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان و ران گوساله ۱۳۹ هزار تومان است.