یارانه نقدی | بیش از 20 میلیون نفر اردیبهشت ماه آخرین یارانه نقدی خود را دریافت کردند. نرخ جدید یارانه نقدی به زودی اعلام خواهد شد. افزایش صددرصدی یارانه نقدی دهک های پایین. از امسال یارانه نقدی هدفمند خواهد شد

در ماه‌های گذشته یارانه نقدی، بیستم هر ماه به حساب مردم واریز شده است. اما این یارانه ساعت 24 بیستم هر ماه به حساب خانوارها واریز می‌شود. برای همین است که تا این ساعت هنوز یارانه دی واریز نشده است.

طیبه سیاوشی، سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به ایسنا اعلام کرده که یارانه‌ نقدی امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

از ابتدای اردیبهشت سال جاری که دولت واریز یارانه نقدی جدید را آغاز کرد، این یارانه در آخرین ساعات بیستم هر ماه واریز شده است و عملا از بیست و یکم هر ماه قابل برداشت بوده است.

این مساله در حالی است که بسیاری از خانوارها گمان کرده‌اند که یارانه نقدی آنها حذف شده یا اینکه دولت تصمیم به حذف یارانه نقدی گرفته و می‌خواهد به جای یارانه نقدی ماهانه، کالابرگ پرداخت کند.

مساله‌ای که در این میان وجود دارد این است که بعد از 8 ماه از واریز یارانه نقدی، دولت هنوز تکلیف واریز این یارانه را مشخص نکرده است. برخی از دولتمردان و نمایندگان مجلس بارها اعلام کرده‌اند که یارانه نقدی به زودی حذف و کوپن الکترونیک جایگزین آن می‌شود. اما برخی دیگر تاکید کرده‌اند که پرداخت یارانه‌های نقدی به قوت خود باقی است.

در آخرین اظهارنظرها اعلام شد انتخاب دریافت یارانه نقدی و کالابرگ بر عهده خود افراد است و آنها می‌توانند یکی از این دو مورد را انتخاب کنند.

لیست یارانه‌بگیران آب رفت؟

در هفته‌های گذشته برخی از یارانه‌بگیران، پیامک حذف یارانه نقدی را دریافت کرده‌اند که مشخص شده این پیامک‌ها کاملا جعلی است و سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها هم اعلام کرده که پیامک حذف یارانه جعلی است و تاکنون کسی از لیست یارانه‌بگیران حذف نشده است.

حتی قرار بود طرح آزمایشی توزیع کالابرگ در استان هرمزگان اجرا شود که مشخص شده این طرح هم با شروط خاصی اجرا می‌شود و یارانه مردم این استان هم حذف نشده است.

بر اساس گفته‌های طیبه سیاوشی، 78 میلیون نفر از مردم یارانه نقدی دریافت می‌کنند و این ماه هم کلیه این افراد مانند ماه‌های گذشته یارانه 300 و 400 هزار تومانی را دریافت خواهند کرد.

وضعیت یارانه نقدی در سال آینده چیست؟ چندی یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرد که دولت در لایحه بودجه سال آینده 10 درصد به مبلغ یارانه‌ها اضافه می‌کند. اما این خبر هم تکیب شد. بر این اساس به نظر می‌رسد که در سال آینده هم یارانه نقدی به مانند امسال ادامه داشته باشد و مبلغ آن تغییر نکند.

بر اساس آنچه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کردند قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، معادل ۸۰ دلار است. همچنین میزان فروش نفت همچون سال گذشته ۲/ ۱میلیون بشکه در روز خواهد بود. میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در لایحه بودجه سال آینده ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است و میزان افزایش یارانه نقدی نیز ۱۰ درصد دیده شده است.

سهم درآمد مالیاتی در بودجه چقدر است؟

ولی اسماعیلی، نماینده گرمی و نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است. البته این پیشنهاد دولت است و با وضعیت فعلی اقتصاد در کمیسیون تلفیق تغییراتی روی میزان افزایش حقوق کارکنان دولت صورت می‌گیرد. البته در این راستا کمیته‌ای در کمیسیون اجتماعی نیز تشکیل خواهیم داد و قطعا تغییر و تحول جدی در زمینه حقوق خواهیم داشت چون افزایش ۲۰ درصدی حقوق با تورم تناسب ندارد. او در خصوص میزان افزایش یارانه نقدی تاکید کرد: بر اساس لایحه دولت افزایش یارانه نقدی ۱۰ درصد دیده شده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ سهم مالیات‌ها در درآمد دولت به نسبت سال گذشته ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته میزان درآمد بودجه از محل مالیات حدود ۴۰ درصد بود و درآمد دولت از محل مالیات در سال آینده بین ۵۰ تا ۶۰درصد خواهد بود. اسماعیلی گفت: میزان درآمد دولت از محل فروش نفت همچون سال گذشته روزانه یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه دیده شده است. همچنین محمدرضا پور‌ابراهیمی، نماینده کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص میزان درآمد دولت از محل مالیات در بودجه ۱۴۰۲، گفت: برآورد من این است که حدود ۵۰ درصد درآمد بودجه ۱۴۰۲ از محل مالیات و حدود ۲۵‌تا‌۳۰ درصد هم از محل فروش نفت خواهد بود. بقیه درآمد بودجه نیز از سایر روش‌ها همچون انتشار اوراق است.

او ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۲ درصد درآمد بودجه از محل مالیات دیده شد. اما درآمد مالیاتی ۱۰۵ درصد تحقق پیدا کرد یعنی میزان مالیات بیش از درآمد در نظر گرفته شده در بودجه تحقق پیدا کرد. البته بخشی از این افزایش درآمد به دلیل افزایش تورم بود. بنابراین دولت درآمد حاصل از مالیات را در بودجه سال ۱۴۰۲ بیش از سال جاری دیده است. رئیس کمیسیون اقتصادی به جزئیات بیشتری از لایحه بودجه ۱۴۰۲ اشاره نکرد و گفت: چون لایحه بودجه اعلام وصول نشده است نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم. باید روی عددهای رسمی اظهارنظر کرد، اما در حال حاضر چون بودجه اعلام وصول نشده ممکن است دولت لایحه را پس بگیرند و تغییری در آن ایجاد کنند. بنابراین نمی‌توان در خصوص ارقام بودجه اظهارنظر نهایی کرد.  همچنین یک عضو کمیسیون انرژی مجلس که نخواست نامش فاش شود،  در خصوص قیمت نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به «دنیای اقتصاد» گفت: قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال آینده ۸۰ دلار در نظر گرفته شده است.

 دنیای اقتصاد

بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت مکلف بود بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالابرگ را طوری پرداخت کند که قدرت کاهش یافته به نسبت شهریور ۱۴۰۰ برای دهک های مشمول حفظ شود اما این کار انجام نشده است.

احسان ارکانی گفت: قرار بود ما به تفاوت افزایش قیمت کالاهای اساسی به نسبت شهریور سال گذشته با کالا برگ جبران شود و ما باید ببینیم گیر این کار و دستگاهی که تعلل یا استنکافش عامل اصلی اجرایی نشدن کالابرگ الکترونیکی است، چیست؟

وی افزوده است: اگر موضوع منابع مالی باشد به سازمان برنامه بودجه مربوط است، اگر موضوع زیرساخت های الکترونیکی و زیرساخت شبکه باشد بخشی از آن به وزارت ارتباطات، بخش دیگر به وزارت صمت، قسمتی به وزارت اقتصاد و بخشی به وزارت جهاد کشاورزی بر می گردد و باید مسئولان مربوطه توضیح دهند که در چه مرحله ای قرار دارند. اگر مشکلاتی که مانع ادامه کار شده مربوط به دستگاه مشخصی است توضیحات آنها را می‌شنویم و اگر قانع کننده نبود نسبت به سایر موارد اقدام خواهیم کرد.