در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شد

جدیدترین قیمت دلار صرافی ملی امروز چهارشنبه ۵ بهمن با تغییر همراه بود.

امروز قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران 42 هزار و 411 ( چهل و دو هزار و چهارصد و یازده تومان) اعلام شد.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا 41 هزار و 986 (چهل و یک هزار ونهصدو هشتاد و شش تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا 42 هزار و 411 ( چهل و دو هزار و چهارصد و یازده تومان) اعلام شد.

گفتنی است که قیمت خرید و فروش یورو هم اعلام نشده بود.

راهکار درست مدیریت بازار ارز

در همین راستا کامبیز افسری کارشناس بازار دلار با اشاره به اقدام بانک مرکزی برای ایجاد مرکز مبادله ارزی و ورود به بازار معالات آزاد ارز به تجارت‌نیوز گفت: روسای گذشته همیشه ادعا می‌کردند که ما بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناسیم. به نظر می‌رسد سیاست رئیس کل جدید بانک مرکزی در به رسمیت شناختن بازار معاملات آزاد ارز و مدیریت آن است.

او با ابراز عقیده نسبت به اینکه دیدگاه مذکور، تفکر درستی است خاطر نشان کرد: وقتی رئیس بانک مرکزی به این آگاهی رسیده باشد که بازار آزادی وجود دارد و در آن تبادل ارزی انجام شود و باید دخالت‌هایی صورت گیرد، مسیر قیمت ارز مدیریت شده پیش می‌رود و با هر رویدادی بازار دچار تلاطم‌های سنگین نمی‌شود.

فروش دلار سخت شد

این کارشناس بازار ارز افزود: با ایجاد بازار مبادله‌ای تحت نام سامانه ناخدا بانک مرکزی قصد دارد کنترل بازار ارز را کاملا به دست گیرد؛ نه اینکه از طریق عوامل و افراد به طور غیرمستقیم دلار تزریق کند. این سیگنال مثبتی است برای خرید و فروش و مدیریت تقاضا در بازار، البته باید دید در عمل چه اتفاقی می‌افتد .

او به تشریح بازار دلار در روز جاری پرداخت و گفت: قیمت امروز دلار ریزشی و فروشنده در بازار خیلی زیاد بود. دلار با قیمت ۴۳ هزار و ۶۰۰ دلار تومان در بازار آزاد معامله می‌شود و قیمت دلار توافقی ۴۳ هزار و ۸۰۰ تومان است. این سیگنال باعث شد فشار فروش بالا برود و فروشنده‌ها با سختی دلار می‌فروشند.

افسری با اشاره به اینکه حداقل تا ۵ روز آینده قیمت دلار به احتمال زیاد ریزشی خواهد بود تاکید کرد: بعید است قیمت از ۴۰ هزار تومان پایین‌تر بیاید اما این موضوع باز هم بستگی به اخبار دارد. مثلا خبر مثبت از برجام می‌تواند ورق دلار را برگرداند.

او قیمت دلار در هفته‌های آینده را افزایشی پیش بینی کرد و گفت: سقف خاصی برای قیمت دلار نمی‌شود گذاشت زیرا بازار پرنوسان و پرخبری است.

دلار پرچمدار بازارهای همسایه

قیمت دلار تهران، صدرنشین بازارهای همسایه بود. دلار هرات نیز که بار دیگر معاملات فردایی را از دیروز از سرگرفته به قیمت ۴۴ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. قیمت دلار سلیمانیه ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان شد و روند پلکانی قیمت درهم نیز ادامه دارد و این ارز اکنون از نیمه کانال ۱۲ هزار تومانی گذشته و با نرخ ۱۲ هزار و ۶۴۰ تومان در حال معامله است.

در بازار رسمی هم قیمت دلار متشکل و توافقی نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت بود. نرخ دلار توافقی در بازار امروز در محدوده 39 هزار و 340 تومان و در بازار متشکل ارزی در حول و حوش 38 هزار و 706 تومان به فروش رسید.

امروز بانک مرکزی اعلام کرد: از هفته آینده صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی تحت سرفصل «تامین نیازهای ضروری» اقدام نمایند.

صرافی‌ها همچنین مجازند نسبت به فروش منابع تامین شده از این محل به اشخاص حقیقی ایرانی (بالای 18 سال) و حقوقی مقیم به صورت یک بار در سال برای هر مشتری و پس از احراز هویت وی تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سرفصل «تامین نیازهای ضروری» اقدام نمایند.