هایلایت مو به عنوان یکی از روش های جذاب برای تغییر رنگ مو شناخته شده است. تکنیک های رایج هایلایت مو شامل هایلایت مو با کلاه، هایلایت مو با فویل و... هستند. حداقل هشت نوع مختلف از تکنیک هایلایت وجود دارد که هر کدام نتایج زیبای خود را دارند. بنابراین لازم است با هر یک از تکنیک های هایلایت مو و تفاوت های آن آشنا شوید. در ادامه این مطلب از وب سایت هستی آکادمی به معرفی 10 تکنیک رایج هایلایت مو  و همچنین آموزش رنگ مو می پردازیم.

هایلایت مو با کلاه

یکی از متداول ترین روش های هایلایت مو، استفاده از کلاه مش است. در این روش قسمت های ظریف مو با استفاده از قلاب از درون سوراخ های کلاه مش بیرون آورده و این قسمت ها توسط رنگ موی مورد نظر، رنگ می شود.

در پایان کار با برداشتن کلاه از روی سر مشتری، قسمت های رنگ شده در بین موهای تیره قرار گرفته و با ایجاد یک تضاد زیبا، باعث ایجاد تغییر در چهره مشتری می شود. در روش هایلایت مو با کلاه، چون زمینه موها تیره است پیشنهاد می کنیم از رنگ های روشن برای تکه های موی بیرون آورده از کلاه استفاده کنید. اخیرا با وجود تکنیک های جدید هایلایت، از روش هایلایت مو با کلاه کمتر استفاده می شود.

تکنیک Teasylights

این تکنیک هایلایت مو یکی از جدیدترین روش های رنگ مو است که توسط اساتید حرفه ای از جمله استاد منیر آموزش داده می شود. در این روش ابتدا قسمتی از موها را با استفاده از شانه مخصوص پوش می دهد. با دسته بندی موها و پوش دادن آنها، هایلایت ظریفی ایجاد می شود. برای هایلایت مو به سبک تی سی لایت یا پوش لایت باید آرایشگر شما بسیار حرفه ای باشد تا نتیجه کار مورد پسند قرار گیرد.

2

تکنیک بالیاژ

بالیاژ (balayage) در زبان فرانسوی به معنای جارو کشیدن است و همچنین یک تکنیک نقاشی رنگی با دست آزاد است. در تکنیک بالیاژ رنگ مو در قسمت ریشه تیره تر بوده و در قسمت ساقه موها روشن تر است. در این تکنیک دسته های مو با استفاده فرچه از بالا تاپایین ساقه مو رنگ می شوند و از فویل یا کلاه مش استفاده نمی شود.

 بنا به نظر مشتری، ریشه مو در تکنیک بالیاژ می تواند رنگ شود یا رنگ طبیعی باشد. همچنین تضاد ایجاد شده روی موها قابل تغییر است. تکنیک بالیاژ نسبت به سایر روش های هایلایت مو دارای حساسیت بیشتری است و نتیجه کار به مهارت آرایشگر بستگی دارد. بنابراین برای انجام تکنیک بالیاژ باید به یک آرایشگر حرفه ای مراجعه کنید. این تکنیک رنگ مو همچنین برای ایجاد جلوه ای جوان و کمتر نشان دادن سن کاربرد دارد.

3

تکنیک هایلایت مو با فویل

هایلایت مو با فویل جایگزین مناسبی برای روش هایلایت مو با کلاه است، زیرا در این روش از ورقه های آلومینومی برای رنگ مو استفاده می شود و نسبت به روش مش کلاهی آسیب کمتری به موها وارد می شود. استفاده از فویل های آلومینیومی که روی هم چیده شده و دقیقا رنگ شده است، به آرایشگر یا Hair colorist  شما این امکان را می دهد که تارهای هایلایت شده را از بقیه مو جدا کند. در واقع هدف از استفاده از فویل ها در این تکنیک، به دست آوردن حداکثر اثر روشن کننده است. در این تکنیک با جداسازی تارهای مختلف مو، می توان به حداکثر کنتراست بین موهای روشن و معمولی رسید.

هایلایت مو با تکنیک فویلیاژ

فویلیاژ یک روش ترکیبی است که از تکیب هایلایت های فویل با تکنیک بالیاژ، بدست می آید. که هر قسمت از ساقه مو در فویل پیچیده می شود. این است خود را به یک اثر تقویت شده تر می دهد که از ریشه تا انتها با شدت رشد می کند، اما همچنان طبیعی زیبا به نظر می رسد. این نوع هایلایت در کلاس آموزش رنگ مو در هستی آکادمی به هنرجویان آموزش داده می شود.

تکنیک آمبره

در تکنیک آمبره، ریشه موها تیره بوده و هرچه به سمت ساقه مو می رویم رنگ موها روشن تر می شود. برای تکنیک آمبره می توانید از دکلره و رنگ مو استفاده کنید. اگر می خواهید هایلایت شما کنتراست کمتری داشته باشد، استفاده از رنگ مو برای روشن کردن ساقه موها کافی است اما اگر می خواهید تضاد بیشتری روی موهایتان ایجاد شود باید از دکلره برای روشن شدن ساقه مو استفاده کنید.

 پس از دکلره، ساقه موها ب رنگ زرد یا نارنجی در می آید که برای رسیدن به رنگ دلخواه باید از رنگ مویی که 2 یا 3 درجه با موهای شما اختلاف دارد، استفاده کنید.تکنیک آمبره به صورت آمبره سنتی و آمبره معکوس انجام می شود. در روش آمبره سنتی ریشه موها تیره بوده و ساقه مو روشن است. در روش آمبره معکوس نیز ریشه موها روشن است و ساقه مو بدون رنگ و تیره می باشد. معمولا روش آمبره سنتی به عنوان یک تکنیک رایج برای هایلایت مو استفاده می شود و روش پرطرفدار تری است.

4

تکنیک سامبره

تکنیک سامبره از دیگر روش های محبوب هایلایت مو است. در این روش از حدود 5 سانتی متری ریشه، موها رنگ می شود و هر چه به سمت ساقه پیش می رویم رنگ مو روشن تر خواهد شد. هدف از انجام سامبره ایجاد تضاد کمتر میان ریشه و ساقه مو است.

در واقع هنر آرایشگر است که تضاد کمتری نسبت به آمبره و بالیاژ در وهای مشتری ایجاد کند. با توجه به این که  در تکنیک سامبره ریشه مو رنگ نمی شود، با رشد مو نیازی به ترمیم رنگ مو ندارید. همچنین تکنیک سامبره به عنوان یک روش هایلات مو دخترانه نیز شناخته می شود زیرا تضاد کمتری روی موها ایجاد می شود و در عین حال چهره را شاداب تر نشان می دهد.

تکنیک Strandlighting

این تکنیک هایلایت به روز در حال تسخیر اینستاگرام است و تعداد زیادی از خانم ها تکنیک هایلایت با ظاهر طبیعی را انتخاب می کنند. چه موهای قهوه ای تیره داشته باشید و چه موهای بلوند خاکستری، این ممکن است تغییر رنگ ظریف رویاهای شما باشد.

اگر به ظاهر هایلایت علاقه دارید، اما زمانی را ندارید که هر شش هفته یکبار به سالن برگردید، استراندلایت ممکن است تکنیک مناسبی برای شما باشد. در نگاه اول، تکنیک Strandlighting بسیار شبیه به هایلایت های سنتی است. با این حال، رنگ شناس شما به جای استفاده از فویل روی بخش های بزرگ مو، فویل ها را روی قسمت های ظریف مو اعمال می کند. نتیجه نهایی این تکنیک هایلایت های نازک و طبیعی است که درخششی ترکیبی و یکپارچه ایجاد می کند.

5

تکنیک استروبینگ

بر خلاف هایلایت های سنتی که به طور یکنواخت در سراسر مو قرار می گیرند، استروبینگ روشی ارگانیک برای هایلایت مو است که می تواند برای هر مشتری خاصی انجام شود. برای انجام این تکنیک آرایشگر از هایلایت های بالیاژ یا فویل استفاده می کند تا بسته به ظاهر دلخواه شما، رنگ را روی دسته موهای جدا شده، اعمال کند. اگر به دنبال این هستید که با سبک ترین و درخشان ترین جلوه ممکن موهایتان ظاهر شود، تکنیک هایلایت با فویل گزینه مناسبی است اما برای ایجاد ظاهری با تغییر کمتر، تکنیک بالیاژ بهترین کار را خواهد داشت.

تکنیک چانک لایت

تکنیک چانک لایت یکی از جدیدترین روش های هایلایت مو است. در این روش دسته های ضخیمی از مو با استفاده از فویل رنگ می شود. در روش هایلایت مو با روش چانک لایت برخلاف تکنیک های متداول هایلایت مو، دسته های مو با عرض بیشتری جدا می شوند و کنتراست بیشتری نیز روی موها ایجاد می شود. این تکنیک به عنوان بهترین تکنیک رنگ مو در سال گذشته انتخاب شده است. از جمله مزایای روش چانک لایت نسبت به سایر روش های رایج رنگ مو می توان به حفظ سلامت مو، کاهش هزینه رنگ مو و جوان به نظر رسیدن چهره اشاره کرد.

اگر برای رنگ مو به سالن های زیبایی مراجعه کنید، تعداد محدودی از هیرکالریست ها با این تکنیک آشنا هستند. بنابراین بهترین روش برای جذب مشتری، آشنایی با تکنیک چانک لایت برای ایجاد هایلایت زیبا و طبیعی است. شما می توانید برای آموزش جدیدترین تکنیک های هایلایت مو و آموزش رنگ مو دوره های هستی آکادمی را تهیه کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی انواع تکنیک های هایلایت مو پرداختیم. از میان روش های هایلایت مو، تکنیک های بالیاژ، آمبره  سامبره طرفداران بیشتری دارند. در تکنیک آمبره فقط قسمت های انتهایی ساقه مو با دکلره یا رنگ، روشن می شود اما در تکنیک بالیاژ علاوه بر روشن شدن ساقه مو، تارهایی به صورت هایلایت در قسمت ریشه مو نیز رنگ می شود. تکنیک سامبره نیز قسمت های پایینی مو روشن می شود.

انتخاب روش مناسب برای هایلایت مو به سلیقه شما بستگی دارد. اگر به عنوان آرایشگر یا هیرکالریست مشغول به فعالیت هستید، با توجه به این که رنگ مو تاثیر زیادی در چهره دارد و همچنین استفاده از تکنیک های رنگ مو با روش نا درست باعث آسیب به موها می شود، لازم است در دوره های آپدیتی و آموزش رنگ مو اصولی شرکت کنید تا نتیجه کار شما مورد قبول مشتری ها باشد.