در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شدبا تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی و حذف دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی، نرخ فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.

قیمت-دلار

منابع ارزی ایران از عراق آزاد می‌شود؟

دو هفته اخیر بازار اخبار و شایعات در بازار ارز داغ بود. بعضی از شایعات تایید و برخی تکذیب شد. دیروز اخباری مبنی بر آزادسازی یک ونیم میلیارد یورو از اموال ایران از سوی ضیاء الناصری، مشاور نخست وزیر عراق در صفحه توییتر وی اعلام شد. این مقام مسئول عراقی در توییتی اعلام کرد که مجموع دارایی‌های آزاد شده ایران توسط دولت عراق در زمان نخست وزیری محمد شیاع السودانی تقریبا یک و نیم میلیاردیورو است. به علاوه اینکه یک میلیارد یورو دیگر نیز آزاد خواهد شد.

پیش از این رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، از آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران در این کشور خبر داده بود. یحیی آل اسحاق اعلام کرد حدود سه میلیارد دلار از منابع ایران در عراق آزاد شده و برای تامین ارز موردنیاز حجاج و خرید کالاهای اساسی تخصیص پیدا کرده است.

بی‌توجهی معامله‌گران دلار به اخبار آزادسازی منابع در عراق

دیروز اخبار مبنی بر آزادسازی منابع ارزی ایران از سوی عراق در بازار پیچیده بود. اما معامله‌گران بدون توجه به این اخبار معتقد بودند در بازار ارز سال‌هاست چنین شایعاتی مطرح می‌شود و هیچ‌وقت نیز عملی نمی‌شود. به اعتقاد آنها این شایعات زمانی مطرح می‌شود که بخواهد تاثیر برخی اخبار و شایعات دیگر را همپوشانی کند تا بازار دچار شوک قیمتی نشود.

این در حالی است که اخبار مربوط به آزادسازی این منابع ارزی از سوی یک مقام رسمی عراقی مطرح شده و مسئولان دولتی کشورمان هنوز این ادعاها را تایید یا تکذیب نکرده‌اند. به اعتقاد تحلیلگران بازار ارز، اخبار مربوط به آزادسازی منابع ارزی کشورمان تاثیر چندانی بر روند قیمت دلار در بازار آزاد نخواهد داشت و اگر تاثیری هم داشته باشد مقطعی و کوتاه‌مدت است.

قیمت نرخ‌های مختلف

دیروز شنبه ۲۰ خردادماه  قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز تغییری نداشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۲ هزار و ۸۲ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با قیمت ۳۸ هزار و ۲۵۶ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

اسکناس یورو روز شنبه در بازار آزاد با قیمت ۵۳ هزار و ۶۵ تومان معامله شد و نزدیک به ۱۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل نیز اسکناس یورو به قیمت ۴۵ هزار و ۲۳۴ تومان رسید و افزایش ۲۰۰ تومانی داشت. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۱۲۲ تومان عرضه شد. افزایش قیمت ۱۰۰ تومانی داشت.

روز گذشته قیمت درهم در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۶۷۰ تومان معامله شد و حدود ۲۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۴۱۷ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۴۵۸تومان عرضه شد و تغییر قیمتی نداشت.