قیمت دلار در هفته گذشته، هر دو روند کاهشی و افزایشی را پشت سر گذاشت. در نهایت این اسکناس تغییر چندانی طی هفت روز گذشته نداشت و با قیمت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد.

قیمت انواع ارز 27 خرداد 1402

طی هفته گذشته، بازار اخبار سیاسی سردتر شد و همین موضوع باعث شد روزهای ابتدایی آخرین هفته خرداد، سرعت رشد قیمت در بازارهای مالی بیشتر شود. این اسکناس طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در روند افزایشی قرار داشت و به کریدور ۵۰ هزار تومانی نزدیک شد؛ اما زور اخبار مساعد سیاسی بر بازارهای مالی چربید و دلار به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگشت.

متقاضیان خودرو آب رفتند

بررسی اخبار داخلی طی روزهای گذشته حاکی از این است که حدود ۲۰ درصد از متقاضیان خودروهای داخلی و ۵۰ درصد از متقاضیان خودروهای مونتاژی با واریز نکردن به موقع وجه، انصراف از خرید خود را اعلام کرده‌اند. این موضوع در پی کاهش محسوس قیمت خودرو رخ داد و باعث شد بسیاری از متقاضیان خرید خودرو رغبتی به ادامه فرآیند ثبت‌نام نداشته باشند.

این سیگنال می‌تواند در روزهای آینده حجم پول در گردش در بازارهای مالی را افزایش دهد. متعاقب این موضوع، تقاضا برای بازار ارز و طلا و سکه صعودی می‌شود و رشد تقاضا مسیر افزایشی را برای بازارهای مالی به همراه خواهد داشت.

مذاکره غیرمستقیم با آمریکا تایید شد؟

 گفته می‌شود علت کاهش قیمت دلار توییتی از سوی معاون وزیر امور خارجه است که بالاخره مذاکره در شور ثالث را تایید کرده و گفته با انگلستان و فرانسه‌ و آلمان‌ در ابوظبی دیدار کرده و در مورد طیفی از موضوعات و نگرانی‌های متقابل با هم گفت‌وگو کردیم. این اولین بار ظرف چند روز گذشته است که یک مقام ایرانی‌ مذاکرات را تایید کرده و از نشست با اتحادیه‌ اروپا خبر داده است. پیش از این مذاکرات و گفتگوهای برجامی مدام تکذیب می‌شد.

به نظر می‌رسد با انصراف ثبت‌نام‌کنندگان بازار خودرو، باید چشم‌انتظار رقابت بازارساز و حجم نقدینگی در بازارهای مالی بود. همچنین باید منتظر بود و دید اثر نقدینگی بر بازارهای مالی قوی‌تر است یاسیگنال‌های سیاسی که بازارساز تلاش می‌کند با کمک آن قیمت دلار را مهار کند.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه ۲۵ خردادماه قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز کاهش داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۵۹ تومان معامله شد و حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. دلار حواله نیز با کاهش ۱۰۰ تومانی با رقم ۳۷ هزار و ۵۹۹ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله روز پنجشنبه اسکناس یورو در بازار آزاد کاهش محدود ۲۰۰ تومانی داشت. این ارز در بازار آزاد با قیمت ۵۳ هزار و ۳۵۶ تومان معامله شد. اما در سایت بازار متشکل اسکناس یورو افزایش ۴۰۰ تومانی داشت و به قیمت ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۰ هزار و ۸۱۸ تومان عرضه شد. روز پنجشنبه یوروی حواله نیز حدود ۴۰۰ تومان افزایش داشت.

روز پنجشنبه قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان معامله شد و حدود ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۸ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۶۱ تومان عرضه شد.