در روزهای گذشته شاهد بالا و پایین رفتن قیمت دلار بودیم.  قیمت دلار در 2روز گذشته کاملا مشخص بود، ولی مجددا قیمت دلار دچار نواساناتی شد و کانال عوض کرد. بنابراین باید دید در روزهای آینده قیمت دلار چگونه خواهد شد. دیشب تغییر قیمت دلار موجب سردرگمی معامله گران شدبا تغییر سیاست ارزی بانک مرکزی و حذف دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی، نرخ فروش ارز به صورت اسکناس توسط صرافی‌ها در سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام می‌شود.

دلار دیروز با کاهش قیمت بسته شد. این اسکناس کاهش محدود ۲۰۰ تومانی داشت و به کف کانال ۴۰ هزار تومانی نزدیک شد. قیمت دلار دیروز با رقم ۴۰ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد.قیمت انواع ارز 29 خرداد 1402

بازار ارز در هفته‌های گذشته تحت تاثیر برخی مناسبات سیاسی نظیر سفر وزیر امور خارجه عربستان به ایران قرار گرفت. به اعتقاد بعضی از کارشناسان مسائل منطقه، این سفرها بخشی از توافق میان دو کشور و یکی از اقداماتی است که می‌تواند بقای روابط میان ایران و عربستان را حفظ کند.

خطر افزایش خروج سرمایه با کاهش قیمت دلار از کشور

همچنین قرار بود چهارشنبه هفته گذشته مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه خودرو حساب‌های وکالتی آزاد شود. دسترسی به حساب‌ها با تاخیر اتفاق افتاد و قرار شد دیروز این مبالغ آزاد شود.

علاوه بر این، روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی باید در خصوص بررسی سقف دستوری در فروش ارزهای غیرنفتی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، آخرین وضعیت اجرای قانون صدور چک، اخذ مابه‌التفاوت از واردکنندگان پس از حذف ارز ترجیحی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌رفت اما هنوز اخباری مبنی بر حضور وی منتشر نشده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند برای سناریوی ریزشی دلار نیاز به مخابره اخبار خوب است؛ خبرهایی از جنس دیده شدن واقعی ورود دلار به کشور. آنها معتقدند هر چه قیمت دلار پایین بیاید سفارش‌های خرید زیادی وارد بازار می‌شود و بنابراین احتمال فرار سرمایه از کشور افزایش می‌یابد. در این میان، بسیاری از سرمایه‌ها آمادگی این مهم را دارند و بازارساز به این نکته توجه می‌کند.

در روزهای آینده علاوه بر سیگنال‌های سیاسی بین‌المللی، معامله‌گران چشم‌‌انتظار اخبار داخلی و تاثیر این رویدادها در بازارهای مالی هستند.

قیمت نرخ‌های مختلف دلار

دیروز یکشنبه ۲۸ خردادماه، قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز ثبات داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۴۷ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۸۸ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد کاهش ۱۵۰ تومانی داشت. این ارز در بازار آزاد با قیمت ۵۳ هزار و ۸۶۶ تومان معامله شد. اما در سایت بازار متشکل اسکناس یورو افزایش هزار و ۱۵۰ تومانی داشت و به قیمت ۴۵ هزار و ۳۲۲ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۲۰۲ تومان عرضه شد و ۱۰۰ تومان گران شد.

دیروز قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و تغییری نداشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۵ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۸ تومان عرضه شد.