با وجود افزایش تولید مرغ و پیش‌بینی کاهش قیمت این کالای اساسی تا خردادماه، همچنان خبری از کاهش قیمت در بازار نیست و هر کیلو مرغ تازه کامل حدود ۲۰هزار تومان بالای نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

با وجود افزایش تولید مرغ و پیش‌بینی کاهش قیمت این کالای اساسی تا خردادماه، همچنان خبری از کاهش قیمت در بازار نیست و هر کیلو مرغ تازه کامل حدود ۲۰هزار تومان بالای نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

قیمت مرغ

در مغازه‌های پروتئینی سطح شهر، هر کیلو مرغ تازه ۹۰تا۱۰۰هزار تومان به فروش می‌رسد که نسبت به‌ماه پیش ۱۰هزار تومان بالاتر رفته است. مرغ تفکیک‌شده هم نسبت به اردیبهشت دست‌کم ۱۱درصد افزایش قیمت داشته است.

در میادین میوه و تره‌بار قیمت‌ مرغ تفکیک‌شده نسبت به‌ماه گذشته ۵درصد افزایش داشته اما مرغ کامل همچنان ۲هزار تومان زیر نرخ مصوب قیمت خورده است.‌/ همشهری

رئیس جهاد کشاورزی درباره کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر گفت: قیمت جوجه یک روزه حدود ۱۰ هزار تومان کاهش یافته و به همین دلیل این موضوع بر کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر تاثیر گذار خواهد بود.

قیمت مرغ در بیست و هفتم خرداد ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۹۸,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۱۱۰,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۱۰۵,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۱۱۹,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۱۲۸,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۱۰۱,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۷۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۵۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۶۹,۰۰۰

فیله مرغ

۱۳۸,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۴۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

 
۱۴۰,۲۰۰

جوجه چینی

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۱۴۶,۲۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

مرغ کنتاکی

دل مرغ پاک کرده

۲۹,۰۰۰

جگر مرغ

۱۹,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۹,۰۰۰

پای مرغ

۱۷,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۱۲۰,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۷۸,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۱۰۱,۰۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۷۲,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی

۵۸,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی

۴۸,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی

۳۱,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۶ عددی بسته بندی

۲۳,۹۰۰

قیمت مرغ کاهش خواهد یافت؟

رییس جهاد کشاورزی استان تهران از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: انتظار می‌رود تمامی واحدهای عرضه، گوشت مرغ را با قیمت‌های مصوب عرضه کنند.

جبرئیل برادری در خصوص وضعیت بازار جوجه یک‌روزه، گوشت مرغ و تخم مرغ افزود: اکنون قیمت جوجه یک روزه کاهش یافته به طوری که اخیراً قیمت این محصول از ۲۶ تا ۲۸ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان رسیده که این مهم در کاهش قیمت مرغ تاثیرگذار است.

به گفته وی اکنون نرخ مصوب هر قطعه جوجه یکروزه بین ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه نیاز روزانه استان تهران به گوشت مرغ بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تن است، اظهار کرد: اقدامات ارزشمندی در راستای فعال‌سازی واحدهای غیرفعال پرورش مرغ انجام شده است، یعنی ضریب خوداتکایی را از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسانده‌ایم که در وضعیت تولید و تامین موثر است.

علت افزایش قیمت مرغ چیست؟

رییس جهاد کشاورزی استان تهران علت التهاب بازار گوشت مرغ را ناشی از افزایش تقاضا و مصرف، فروش بالای قیمت مرغ زنده توسط برخی تولیدکنندگان و کاهش جوجه ریزی توسط واحدهای پرورشی دانست و افزود: قیمت مصوب مرغ زنده ۵۲ هزار تومان و گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است اما طی این مدت برخی مرغ زنده را با قیمت‌های ۵۸ و ۵۹ هزار تومان به فروش می‌رساندند.

برادری نیاز هفتگی گوشت مرغ را ۵۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: اکنون بر اساس افزایش سرانه مصرف، تولید افزایش پیدا کرده به طوری که میزان جوجه ریزی در اردیبهشت ماه از ۱۰۵ میلیون قطعه در خردادماه به ۱۳۰ میلیون قطعه رسیده تا بازار کنترل شود.

قیمت جدید تخم‌مرغ در بازار اعلام شد

وی درباره بازار تخم مرغ نیز گفت: اکنون در حوزه بازار تخم مرغ التهابی نداریم و قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان طبق نرخ مصوب شانه‌ای ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران علت ساماندهی بازار تخم مرغ را ورود اتحادیه و تعاونی‌های مربوطه دانست و ادامه داد: در حال حاضر مدیریت برنامه‌ریزی تولید و مصرف و مازاد مصرف بر عهده اتحادیه‌ها است و در صورت وجود مازاد فرایند صادرات انجام می‌شود تا تولیدکنندگان نیز متضرر نشوند.