قیمت دلار در میانه امروز به ۴۸ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. قیمتی که سطح مقاومت اولیه را پشت سر گذاشته و برای شکستن سطح بعدی خیز برداشته است.

به گفته معامله‌گران اولین سطح مقاومت قیمت دلار در کانال ۴۸ هزار تومان، رقم ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان است که بازار امروز از این سطح عبور کرد و سه پله هم پایین‌تر آمد. سطح حمایتی دوم قیمت دلار عدد ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان است که قیمت دلار امروز به آن بسیار نزدیک شده است. به گفته معامله‌گران در صورت شکست این حمایت، بازار ریزش بیشتری را تجربه می‌کند و فشار عرضه بر بازار بیشتر می‌شود.

قیمت سکه امامی امروز ۳۰ خرداد ۲۸ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود که نسبت به روز گذشته حدود ۸۰ هزار تومان افزایش داشت. قیمت هر گرم طلا هم دو میلیون و ۳۴۰ هزار تومان شد.

قیمت سکه بهار آزادی ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد و نیم سکه هم با ۱۰۰ هزار تومان افزایش به ۱۵ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه به ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان رسید و قیمت سکه گرمی هم ۶ میلیون ۲۴۰ هزار تومان بود.

قیمت طلا و سکه امروز 30 خرداد 1402

 
 

این قیمت‌ها نشان می‌دهد که بازار در چند روز گذشته در محدوده معینی در حال رفت و برگشت است. طلا در هفته گذشته در همین کانال مانده و قیمت سکه امامی و بهار آزادی هم در دو کانال در نوسان است. اما به نظر می‌رسد که وضعیت بازار طلا و سکه هم مانند بازار ارز است. بازار در حالت انتظار قرار دارد. معامله‌گران حرفه‌ای از بازار عقب نشسته‌اند و در انتظار مشخص شدن قدم بعدی دلار هستند.

وضعیت بازار طلا و ارز در روزهای آینده

در بازار طلا و سکه هم وضعیت به همین صورت است. اکنون سرمایه‌گذاران زیادی در بازار نیستند و اگر مشتری در بازار وجود داشته باشد تقاضای مصرفی دارند. اگرچه افزایشی‌های بازار معتقدند که قیمت‌ها در محدوده کنونی باقی نمی‌ماند و با افزایش قیمت دلار قیمت طلا و سکه هم بالا می‌رود. برای همین است که آنها به خریداران خرد و سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند که اکنون زمان ورود به بازار است.

اما کاهشی‌ها معتقدند که مذاکرات برجام نتیجه مثبت دارد و قیمت دلار به کف کانال ۴۰ هزار تومان می‌رسد و آن زمان قیمت طلا و سکه هم کاهشی خواهد بود و اگر افراد اکنون وارد بازار شوند، قطعا با ضرر از بازار خارج می‌شوند.

اما توصیه کارشناسان این است که در حالت هیجانی و انتظاری، نه باید وارد بازار شد و نه از آن خارج شد. حتی این گروه برای متقاضیان سرمایه‌ای ورود و خروج پلکانی را توصیه می‌کنند و می‌گویند به صورت تدریجی وارد بازار شوند و به صورت تدریجی از آن خارج شوند.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که بازار این روزها بیشتر از هر زمانی منتظر نتیجه دادن مذاکرات است. چون در هفته گذشته یک روز بی‌خبری از عالم سیاست، دلار را گران می‌کرد اما در هفته جاری علی‌رغم اینکه اخبار کمتری وارد بازار شده، بازار حداقل روند افزایشی نداشته و قیمت ثابت مانده است.

امروز وزیر امور خارجه ایران به قطر سفر کرد و برخی معتقدند که این سفر برای بازار ارز و طلا تعیین‌کننده است و به زودی نتیجه مذاکرات مشخص می‌شود.