هفته پیش، بهار ۱۴۰۲ به‌عنوان فصل کاهش ۶ درصدی قیمت دلار تمام شد. با شروع تابستان یخ بازار ارز اندکی آب شد اما این اسکناس نتوانست به کریدور ۵۰ هزار تومانی ورود کند.

هر چند در سه ماهه نخست سال جاری قیمت دلار بیش از سه هزار تومان کاهش داشت اما معامله‌گران بازار ارز این کاهش قیمت را دلیل قرارگیری دلار در روند کاهشی نمی‌دانند. به اعتقاد فعالان و کارشناسان اقتصادی دلار در بهار امسال در روند خنثی در کانال قیمتی مشخصی رفت و برگشت داشته است. در جدول زیر قیمت انواع ارز در پیش‌گشایش بازار امروز آمده است.

قیمت انواع ارز 3 تیر 1402

سیگنال‌های سیاسی و اخبار مثبت در حوزه روابط و مناسبات ایران با سایر کشورها به ویژه کشورهای منطقه توانسته است دلار را در محدوده ۴۸ تا ۵۳ هزار تومانی محصور کند.

تحریم‌ها علیه ایران دائمی می‌شود؟

درست با شروع تابستان خبری روانه بازار ارز شد و دلار را از حصار ۴۸ هزار تومانی خارج کرد. خبر، مربوط به تصویب لایحه‌ای در خصوص دائمی کردن تحریم‌های سال ۱۹۹۶ علیه ایران بود. این لایحه توسط کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و قرار است برای رای‌گیری نهایی به صحن علنی مجلس این کشور فرستاده شود.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان مدعی شد که این لایحه گامی است که مدت‌ها به تاخیر افتاده است. بر این اساس رفع تحریم‌ها علیه ایران مشروط شده است.

در حالی که ایران در راستای روابط مساعد سیاسی با کشورهای همسایه تلاش می‌کند و در صدد است تا این آشتی منطقه‌ای جایگزینی برای اخبار نامساعد برجامی باشد، اما کارشناسان اقتصادی هر روندی در بازار را متاثر از اخباری در جهت رفع یا تعدیل تحریم‌ها می‌دانند.

با تصور اینکه لایحه مذکور در صحن علنی مجلس آمریکا به تصویب نهایی برسد، باید آن را یک سیگنال قوی صعودی برای قیمت دلار دانست.

دلار به کدام سمت می‌چرخد؟

از سوی دیگر دیروز شورای اروپا با تصویب یازدهمین بسته تحریمی علیه روسیه، چهار نهاد ایرانی را به بهانه مشارکت نظامی با مسکو در جنگ اوکراین تحریم کرد.

در حالی که وزیر امور خارجه کشورمان در راستای تقویت سیاست همسایگی دولت سیزدهم و ایجاد روابط دوستانه با کشورهای منطقه عازم کشورهای قطر، عمان، کویت و امارات شده است اما به رسم گذشته سیگنال‌های بین‌المللی به‌ویژه در حوزه تحریم‌ها و برجام در بازارهای مالی قوی و تاثیر‌گذارتر عمل می‌کند.

البته می‌توان امید داشت تا اهرم‌های کنترلی نظیر آزادی‌ زندانیان سیاسی، آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در سایر کشورها و گسترش روابط دوستانه پس از تحریم‌ دائمی ایران از جهش دلار به کانال‌های بالاتر جلوگیری کند.

فعلا بازار ارز همچنان چشم‌انتظار است، اما این بار نه برای مخابره‌ پیامی مثبت در حوزه برجام و رفع تحریم‌ها،  بلکه به دنبال خبری است تا چشم‌انداز اقتصاد ایران را ترسیم کند و امیدوار است که وضعیت اقتصادی از آنچه اکنون در آن قرار دارد، پیچیده‌تر نشود.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه یکم تیرماه  دلار برخلاف افزایش قیمت در بازار آزاد در مرکز مبادله طلا و ارز کاهش محدودی داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۹۳ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۳۹تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز پنجشنبه اسکناس یورو در بازار آزاد با افزایش هزار و ۱۰۰ تومانی با قیمت ۵۴ هزار و ۵۶۸ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو برخلاف قیمت دلار افزایش ۱۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۴۵ هزار و ۲۱۹ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۱۰ تومان عرضه شد و تغییر قیمتی نداشت.

یکم تیر ماه قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد و افزایش ۱۰۰ تومانی داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۲۱ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۲۴ تومان عرضه شد.