بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 5 روز آینده در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است. امروز در استان‌های مازندران، گلستان، ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، دامنه‌های البرز جنوبی در استان‌های البرز،‌ تهران و سمنان افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

طی 3 روز آینده در ارتفاعات جنوب کرمان،‌ شرق هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

همچنین طی سه روز آینده در شمال شرق،‌ شرق، جنوب شرق، شرق،‌ مرکز،‌ دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و در غرب به‌ویژه مناطق مرزی ایلام و کرمانشاه و در جنوب غرب کشور وزش باد شدید در برخی مناطق با گردوخاک همراه است.

به گزارش تسنیم، طی 5 روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد بسیار شدید باعث خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود. خلیج فارس و تنگه هرمز طی 3 روز آینده و روزهای دوشنبه تا چهارشنبه دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: ناپایداری‌های شدید محلی و رشد ابرهای همرفتی

زمان شروع: صبح یکشنبه 1402/04/04

زمان پایان: اواخر وقت یکشنبه 1402/04/04

نوع مخاطره: رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و برخی نقاط تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/04/04: ارتفاعات در تهران، مازندران، البرز، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و به‌ویژه در نواحی البرز مرکزی احتمال رانش و سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هرگونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان‌های در دست ساخت یا نیمه‌کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودروها در مناطق مسقف.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد (تقویت باد جنوب‌شرقی) و افزایش ارتفاع امواج تا 2 متر

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/04/06

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد (به‌ویژه باد جنوب شرقی) تا محدوده 28 نات و افزایش ارتفاع امواج تا حدود 2 متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در تنگه هرمز و دریای عمان و مناطق ساحلی استان هرمزگان، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد ناشی از جریانات شمالی و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: یکشنبه 1402/04/04

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و گاهی شدید افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا 26 و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.7 متر به‌ویژه در سواحل و فراسواحل استان مازندران

منطقه اثر: مناطق مرکزی و شرقی دریای خزر، در استانهای مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناورهای کوچک و اختلال در تردد دریایی شناورهای سبک، صیادی و تفریحی.

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در تردد دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای سبک و تفریحی و فعالیت‌های دریایی فراساحل.