گفته می‌شود علیرضا زاکانی، شهردار تهران پس از بازگشت از بروکسل و مجمع عمومی متروپلیس، هیچ دستور کتبی‌ای را صادر نکرده است. او در این مدت فقط در مراسم بزرگداشت شهید مصطفی چمران حاضر شده و سخنرانی کرده است.

با آنکه از زاکانی در کنار مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران و پرویز سروری، نایب‌رئیس شورای شهر تهران برای بازدید از روزنامه همشهری دعوت شده بود، اما در این مراسم حاضر نشد.

از سوی دیگر برنامه «قرار خدمت» که بازدید شهردار از یکی از مناطق ۲۲گانه است نیز به دلیل عدم حضور زاکانی لغو شده است.

شایعات و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر آن است که بعضی می‌گویند: «زاکانی استعفای خود را به مهدی چمران و پرویز سروری تقدیم کرده است. او به دلیل فشارهای دستگاه نظارتی، اختلافاتش در کمیسیون ماده ۵ با شورای‌عالی شهرسازی و معماری، نارضایتی کارکنان شهرداری و حتی فشار برای عزل دو معاونش استعفا کرده است.»

برخی هم معتقدند به دلایل فوق‌الذکر زاکانی هم مانند احمدی‌نژاد قهر کرده است. از سوی دیگر شورای شهر تهران هم از این حاشیه‌ها به دور نبوده و طبق خبر دیگری، روز گذشته سه نفر از اعضای شورای شهر تهران درباره عملکرد خود برای ارائه توضیحات به دستگاه‌های نظارتی مراجعه کردند و شایعه بازداشت قریب‌الوقوع یک نفر از آنها قوت گرفته است.

واکنش چمران به خبر استعفای زاکانی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مورد این شایعه گفت: استعفای شهردار تهران نیز دروغ دیگری است که گفته می‌شود.

پرویز سروری نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز اعلام کرد که چنین موضوعی صحت ندارد و عضو شورای شهر تهران که خبر بازداشتش منتشر شده بود به دلیل حضور در برنامه‌ای در شب گذشته که تا پاسی از شب طول کشیده بود در ابتدای جلسه امروز شورا حاضر نشده که تا دقایقی دیگر در صحن شورا حاضر می‌شود.