وضعیت قیمت خودرو امروز 14 تیر ماه 1402، اکثراً ثابت و بدون تغییر است. اما در این میان، محصولاتی به‌چشم می‌خورد که کاهش و یا افزایش اندکی تجربه کرده‌اند.

به‌دلیل بالا و پایین‌های بسیار کم نرخ آزاد ارز در محدوده 49 الی 50 هزار تومان، بازار خودرو نیز همانند دیگر بازارهای داخلی متاثر از نرخ ارز، نوسانات بسیار ریزی را در همان محدوده تجربه کرد.

با توجه به قیمت‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو امروز با تغییراتی همراه بود.

قیمت خودروهای داخلی

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به شرح زیر ثبت شده است.

محصولات شرکت سایپا، به‌جز در موارد بسیار اندکی تغییر آن‌چنانی تجربه نکرد اما محصولات ایران خودرو در اغلب موارد، کاهش حدودی داشتند.

پراید 131 و پراید 111 بدون کوچک‌ترین تغییر در همان نرخ‌های قیمتی ثابت ماند. این دو خودروی اقتصادی سایپا به ترتیب با 325 و 340 میلیون تومان خرید و فروش شد.

خودروی شاهین، رکورد دار کاهش قیمت میان محصولات سایپا بود که قیمت آن حدود سه میلیون تومان در یک روز پایین آمد. به‌این ترتیب شاهین سایپا با قیمت 581 میلیون تومان معامله شد.

پژو 206 تیپ 3 پانوراما که روز گذشته به نرخ 570 میلیون تومان معامله می‌شد، امروز با 10 میلیون تومان کاهش به 560 میلیون تومان رسید.

تارا اتوماتیک به‌عنوان سدان لوکس ایران خودرو نیز توانست با سه میلیون تومان کاهش، به مبلغ 819 میلیون تومان معامله شود.

ezgif.com gif maker 4 scaled

قیمت خودروهای مونتاژی

اما بازار خودروهای مونتاژی به‌صورت یک‌دست کاهشی و یا باثبات بود و افزایش قیمتی به‌چشم نمی‌خورد.

جک J4 کرمان موتور به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی مونتاژی بازار، توانست با 9 میلیون تومان کاهش به قیمت 790 میلیون تومان برسد و به این ترتیب، یک قدم دیگر از کانال 800 میلیونی دورتر شود.

تیگو 8 پرومکس، از کراس‌اوورهای لوکس و گران قیمت مدیران خودرو بوده که با 40 میلیون تومان کاهش در یک روز گذشته، با نرخ دو میلیارد و 440 میلیون تومان خرید و فروش شد.

لاماری ایما نیز که یکی از زیباترین طراحی‌ها در میان خودروهای مونتاژی را دارد، از کانال دو میلیارد و 100 میلیون تومانی، یک قدم دیگر عقب‌نشینی کرده و به مبلغ دو میلیارد و 45 میلیون تومان معامله شد.

تیگارد X35، رکورددار ریزش قیمت در بازار خودروهای مونتاژی بوده که با 90 میلیون تومان کاهش در یک روز (حدود 7 درصد) به نرخ یک میلیارد و 240 میلیون تومان رسید.

ezgif.com gif maker 1 3 scaled

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

باتوجه به اینکه دو روز آینده (پنج‌شنبه و جمعه) جزو روزهای کاری بازار به‌حساب نمی‌آید، انتظار تغییر قیمت برای دو روز آینده اشتباه است.

اما به‌طور کلی نبود خریدار در بازار، قیمت‌ خودرو را شدیداً تحت تاثیر خود قرار داده و باوجود کاهش‌های نسبتاً شدید و عجیب و غریب، متقاضیان خودرو را برای خرید ترغیب نمی‌کند. در وضعیت فعلی، بیشترین چیزی که می‌تواند روی تقاضا اثر گذار باشد، تغییر چشم‌گیر نرخ ارز خواهد بود.