شامپوی خشک نوعی از شامپوست که برای استفاده از آن احتیاجی به خیس کردن موها ندارید. این محصولات جلوه‌ای تمیز‌تر به موها می‌دهند و اگر سرتان چرب شده باشد می‌توانند از چربی موهایتان کم کنند.

شامپوی خشک معمولا به شکل پودر و بر پایه‌ی نشاسته‌ی ذرت یا نشاسته‌ی برنج است. سبوم که از غدد چربی یا سباسه‌ی موجود در کف سر ترشح می‌شود در صورت تولید بیش از حد ظاهری چرب به موها می‌بخشد؛ ذرات پودری موجود در شامپوی خشک می‌توانند این چربی اضافه را به خود جذب کنند و ظاهر تمیز‌تری به موها بدهند. با این حال این ذرات ممکن است تا حد زیادی در موها باقی بمانند و موها به اندازه زمان شست‌وشو با شامپوی معمولی تمیز به نظر نرسند.

شامپوهای خشک اغلب به صورت اسپری و گاهی به صورت خمیری در بازار وجود دارند. اسپری‌ها آئروسل و حاوی الکل هستند و با هر بار استفاده ذرات الکل و پودر به سمت موها پاشیده می‌شوند و الکل پس از چند لحظه تبخیر شده و پودر روی موها می‌‌ماند.

جالب است بدانید که تاریخچه‌ی استفاده از این پودرهای کاهش‌دهنده‌ی چربی موها به صدها سال پیش می‌رسد. مردمان شرق آسیا از نوعی پودر خاک رس برای تمیز کردن موهایشان استفاده می‌کردند.

در دوران الیزابت عدم استحمام منظم سبب می‌شد که مردن و زنانی که موهای بلند و پرپشت داشتند از پودرهای رس یا پودر‌های نشاسته برای زدودن آلودگی و چربی از موهایشان استفاده کنند. در سال ۱۹۴۰ شرکت «استفانی بروک» از نیوجرسی اولین برند شامپوی خشک را در بازار توسعه داد.

مزایا و موارد مصرف شامپوهای خشک

برخی از متخصصین پوست و مو معتقدند که شستن روزانه‌ی موها سبب می‌شود که موها تضعیف شوند؛ چراکه موها به روغن طبیعی ترشح شده از غدد چربی احتیاج دارند و شستن بیش از حد موها سبب می‌شود که موهایتان خشک شود.