قیمت سکه | قیمت سکه در سال 1402 بشدت بالا رفت. قیمت سکه گاها متاثر از افزایش قیمت دلار گران می شود. قیمت سکه در هفته سوم مرداد اندکی صعودی شد. جدیدترین اخبار درباره قیمت سکه را با هم در سایت مه شو می خوانیم.

روز گذشته قیمت طلا و سکه با کاهش شارپی مواجه شد. بازار فلز زرد متعاقب ریزش هزار تومانی قیمت دلار، در روند نزولی قرار گرفت و سکه‌های سنگین و مثقال وادار به عقب‌نشینی به کانال‌های قیمتی پایین‌تر شدند.

در جدول زیر قیمت طلای ۱۸ عیار و انواع قطعات سکه در لحظه گشایش بازار امروز قابل مشاهده است.

جدول قیمت طلا و سکه 22 مرداد 1402

اخبار، دستاویز سیاستگذار برای کاهش قیمت‌ها

اخبار منتشر شده در روزهای پایانی هفته گذشته مبنی بر آزادی زندانیان دو تابعیتی و دلارهای بلوکه شده، دو موضوع مهمی بودند که روند قیمت در بازارهای مالی را نزولی کردند. باید توجه داشت انتشار این اخبار همواره قیمت دلار و متعاقب آن طلا و سکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پیش از این نیز هر جا که سیاستگذار قصد کاهش قیمت‌ها را داشت دست به دامن انتشار چنین اخباری می‌شد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند فعلا این اخبار می‌تواند روند قیمت در بازارهای مالی را به شکل مقطعی کاهش دهد، اما بازار برای حفظ این ریتم کاهشی، نیازمند اخبار تکمیلی در خصوص تایید خبرهای منتشر شده است.

سکه‌های سبک در مرز تغییر کانال

روز گذشته ۲۱ مرداد، سکه امامی بیشترین مقدار افت قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه با کاهش ۸۱۴ هزار تومانی یک پله سقوط کرد و با قیمت ۲۷ میلیون و ۷۳۷ هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه بهار کاهش ۵۹۰ هزار تومانی داشت. این قطعه نیز به کانال قبل برگشت و با رقم ۲۴ میلیون و ۸۹۷ هزار تومان مبادله شد.

دیروز نیم‌سکه و ربع سکه با کاهش ۳۵۰ هزار تومانی در مرز تغییر کانال قرار گرفتند. نیم‌سکه با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۰ و ربع سکه با رقم ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان مبادله شدند.

در نخستین روز هفته، سکه گرمی ۱۵۰ هزار تومان ارزان شد و در کف کانال ۶ میلیون تومانی قرار گرفت.

حباب سکه امامی ۵ میلیونی شد

روز گذشته قیمت طلا همانند سکه کاهش قابل توجهی داشت. هر مثقال طلا با ۲۱۱ هزار تومان کاهش، به کانال ۹ میلیونی برگشت و با قیمت ۹ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۴۷ هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۰۲ هزار تومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۲۶۹ هزار تومان رسید.

روز گذشته حباب سکه امامی یک پله عقب‌نشینی کرد و به کانال پنج میلیون تومانی برگشت. حباب سکه امامی ۲۱۳ هزار تومان، سکه بهار هفت هزار تومان، نیم‌سکه ۵۶ هزار تومان، ربع‌‌ سکه ۲۰۴ هزار تومان و سکه گرمی ۷۸ هزار تومان کاهش داشتند.

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش انس جهانی طلا با افزایش محدود یک دلاری با قیمت ۱۹۱۳ دلار معامله می‌شود.

افزایش قیمت سکه طی ۷ روز گذشته​

قیمت سکه بهار آزادی در دومین هفته مردادماه حدود ۴۴۶ هزارتومان افزایش یافت. همچنین قیمت سکه امامی ۵۴۱ هزارتومان ارزان شد. قیمت ربع سکه ۴۴۶ هزارتومان پایین آمد و کاهش قیمت سکه گرمی به ۲۰۲ هزارتومان رسیده است.

نام کالا قیمت شنبه (۱۴مردادماه) قیمت جمعه (۲۰مردادماه)
سکه طرح قدیم (بهار آزادی) ۲۵.۸۹۶.۷۹۲.۱۹۴ ۲۵.۴۵۰.۰۰۰
سکه طرح جدید (امامی) ۲۹.۱۴۱.۴۲۹.۳۳ ۲۸.۶۰۰.۰۰۰
نیم سکه ۱۵.۸۷۶.۰۱۵.۳۴ ۱۵.۴۰۰.۰۰۰
ربع سکه ۱۰.۸۹۶.۰۲۶.۵ ۱۰.۴۵۰۰.۰۰۰
سکه گرمی ۶.۳۵۲.۹۹۸.۶۱  ۶.۱۵۰.۰۰۰

دلیل افت قیمت طلا و سکه چیست؟

قیمت طلا و سکه به دلیل تعطیل شدن بازار طلا در تعطیلات محرم بالا رفته بود. کارشناسان همان زمان پیش بینی کرده بودند که این افزایش دلیل منطقی ندارد و به‌زودی قیمت‌ها به روند نزولی بازخواهد گشت.
 
همچنین طبق پیش بینی قیمت طلا و سکه برخی از فعالان بازار گفته بودند که به دلیل ثبات نسبی قیمت دلار جهش چندانی در قیمت طلا و سکه تا پایان شهریور نخواهیم داشت. اما شب گذشته خبر توافق آمریکا با ایران برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و تبادل زندانیان منتشر شد که طبق آن قرار است بالای ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق آزاد شود. به‌نظر می‌رسد بازار دلار تحت تاثیر این خبر از فردا کاهشی شود و قیمت طلاوسکه نیز به پیروی از آن روند نزولی را در پیش گیرد.

نمودار تغییر قیمت طلا طی ۷ روز گذشته​

*خط قرمز تغییر قیمت طلا ۱۸ عیار / خط سبز تغییر قیمت طلا ۲۴ عیار / خط آبی تغییر قیمت مثقال طلا

قیمت طلا امروز بیست مرداد

نمودار تغییر قیمت سکه طی ۷ روز گذشته​

*خط قرمز تغییر قیمت سکه طرح جدید / خط سبز تغییر قیمت نیم سکه / خط آبی تغییر قیمت سکه طرح قدیم  / خط بنفش تغییر قیمت سکه گرمی / خط فیروزه تغییر قیمت ربع سکه