پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بیشتر مناطق کشور جو آرام و آسمان صاف است. در بعدازظهر در ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات غرب و شرق هرمزگان و جنوب شرق فارس افزایش ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است.

اواخر وقت جمعه در ارتفاعات واقع در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

شنبه در مناطقی از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،‌ اردبیل، شمال کردستان،‌ زنجان،‌ غرب گیلان و ارتفاعات البرز مرکزی در مازندران افزایش ابر،‌ رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

یکشنبه آینده علاوه بر این مناطق در ارتفاعات البرز شرقی نیز بارش روی می‌دهد. طی 5 روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. طی 3 روز آینده شرق دریای عمان و مرکز و شرق خلیج فارس مواج است.

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه 1402/05/28

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/25: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی، شرق کرمان و نوار شرقی خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1402/05/26: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی.

جمعه 1402/05/27: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نوار شرقی خراسان جنوبی.

شنبه 1402/05/28: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی و نیمه شرقی خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت‌وآمدهای غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: بعدازظهر جمعه 1402/05/27

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد جنوب شرقی ـ شمال شرقی در محدوده سواحل استان هرمزگان (به‌ویژه در دریای عمان و غرب تنگه هرمز) و بوشهر (به‌ویژه در سواحل جنوبی) تا حداکثر 24 نات و افزایش ارتفاع موج حداکثر تا 1.5 متر (با تأکید بر روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در ساعات ظهر تا اوایل شب).

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/25: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و بوشهر.

پنجشنبه 1402/05/26: منطقه ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و بوشهر.

جمعه 1402/05/27: منطقه دور از ساحل استان هرمزگان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال پاره شدن تورهای صیادی وآسیب به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک، خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد شناورهای مسافربری و تمهیدات لازم جهت تردد در کشتی‌های تجاری.

انتهای پیام/+